Foto a text Masopust ve Slavičíně 2.2.2008

V sobotu 2. února dopoledne, při pravidelných pochůzkách za nákupy, mohli slavičínští občané potkat veselou chasu - ; fašankáře.
Mnozí už dobře vědí, že masopust je tradicí, která uzavírá povánoční dobu hojnosti a veselí a ohlašuje začátek půstu, trvajícího až do Velikonoc. Na Valašsku dodržuje fašankové, neboli masopustní zvyky téměř každá obec a nejinak je tomu i v našem nejbližším okolí. Maškarní průvod v Hrádku tvořilo na dvacet tradičních fašankových masek, které přilákaly nebývalý počet účastníků večerní taneční zábavy v tamní společenské místnosti. Obřadné pochovávání basy s humornými průpovídkami tady patří k neodmyslitelným momentům celé události. Hrádečtí hasiči se v roli pořadatele za ta léta vyznají a velký ohlas veřejnosti sklízejí zaslouženě. V Nevšové se v pořadatelství střídá více místních spolků. Hojnou účastí na společné zábavě s pochováváním basy ocenili Nevšovští práci místního spolku žen, který předvedl vlastnoručně ušité kostýmy v duchu středověku. Také ženy z Divnic byly organizátorkami letošních fašanků. Průvod masek ukončil svou pouť Divnicemi v hostinci při družné vesnické zábavě.
Zatímco jmenované místní části Slavičína lze docela snadno i rychle přejít tam a zpátky, slavičínské fašanky mohou obejít část centra a vždy jen některé z přilehlých ulic. Letošní „svatební průvod“ vzbudil pozornost zčásti na horním a zčásti na dolním konci. Fašankové divadlo má své účinkující na straně pořadatelů i diváků, kteří připravují dozlatova osmažené a voňavé koblihy a boží milosti. Při každém masopustu diváci tradičně přispívají aktérům drobnými do kasičky, aby bylo na závěrečné veselí. Pod maskami slavičínských fašanků byly skryty tváře členů místní charity, svazu žen, učitelé i žáci, skutečný starosta, zaměstnanci i podnikatelé, a ti se společně rozhodli věnovat sebranou finanční částku na činnost místních organizací věnujících se handicapovaným občanům.
Pokud příští rok zavítá fašankový průvod do čtvrtí Vlára nebo Malé Pole, kde dosud nebyl viděn, nenechte se, milí občané, zaskočit a pokuste se přežít v duchu tradice. Neznalým si dovolím doporučit trochu četby z jisté knížky: „Jednou v roce, většinou v únoru nebo v březnu, začnou lidé tropit spoustu bláznivě veselých věcí - o masopustu. Říká se mu také karneval a přichází těsně před postní dobou. Všechno je najednou naruby! Lidé třeba chodí převlečeni za někoho úplně jiného. V ulicích můžeš potkat postavy ze snů a pohádek: všelijaká strašidla, zvířata, i celé maškarní průvody. Hraje muzika, lidé zpívají a žertují. V dávných dobách dokonce vládl na trůnu místo krále největší chuďas a král nosil šaty žebráka. Zkrátka, jako by starý běh života skončil, čas se zastavil a všechny nejnemožnější věci byly na chvilku možné. O půlnoci však muzika utichne a masky se sundají, hra končí. Všichni se vrátí na své skutečné místo v životě. Brzy začne něco nového - postní doba.", píše o masopustu ve své knize Od adventu do adventu pan Jan Kotas.
text a foto Marie Rumplíková