VALAŠSKÝ KUMŠT 2008

10. ročník Valašského kumštu pro radosť aj užitek se nesl v duchu Velikonoc. Zúčastnili se ho tři desítky vystavovatelů, kteří předváděli svoje řemesla.

Každý návštěvník si mohl vyzkoušet udělat si svůj výrobek. Největší zájem byl z řad dětí a mládeže u hrnčířského kruhu. Někteří z nich poprvé vyzkoušeli, jaké to je roztočit kolo a vytvořit z hlíny předmět pěkného tvaru, který si mohli odnést domů. Také z ručně upleteného tataru měli obrovskou radost. Návštěvníci zhlédli zdobení tupeské keramiky, výrobu vizovického pečiva, tradiční i netradiční techniky zdobení kraslic, ochutnali na místě pečený celozrnný bio chleba s bio máslem, obdivovali pletení košíků, zdobení velikonočních perníků, paličkování, řezbářství aj.
O dopolední program se postaraly děti z mateřské školy Malé Pole, které za doprovodu svých učitelek zazpívaly zmodernizované velikonoční písně a předvedly dětské hry s tatary a s velikonočními říkankami. Žáci ze základní školy Malé Pole se představili s pohádkou Šli zajíčci pro škubánky.
Kdo na kumštování přišel, určitě nelitoval. Mohl si nakoupit výrobky přímo od řemeslníků, také od žáků ze speciální školy v Návojné i ze zemědělského učiliště v Uherském Brodě či výrobky, které nachystali klienti Charity sv. Vojěcha ve Slavičíně. Mnozí ochutnali valašskou kyselici, domácí škvarky, chleba, frgále a dokonce si i zazpívali při harmonice s pány Beranem a Dorničákem.
Ráda bych poděkovala za pomoc všem, kteří kumštování podporují, členkám klubu důchodců, které se každoročně s ochotou ujímají obsluhy a přípravy občerstvení pro účinkující, všem vystavovatelům, kteří svoje řemeslné umění předávají dál mladším generacím. Věřím, že i v příštích letech se budeme nadále scházet na Valašském kumštu pro radosť aj užitek.
Marie Studeníková

Tato akce byla realizována s přispěním Fondu kultury Zlínského kraje a fondu Podpory tradiční kultury Ministerstva kultury ČR.

Vytvořeno 4.11.2009 9:11:09 - aktualizováno 13.4.2010 10:05:51 | přečteno 1156x | Marie Rumplíková
load