Slavičínský Šikula 2010

Vážení čtenáři, letošní soutěžní výstava, která se uskutečnila poslední březnový víkend, byla již desátá pořadí, a proto mi dovolte malé ohlédnutí zpět. Na začátku nás bylo pár modelářů, kteří jen hledali kousek místa pro provozování své záliby. A tak jsme oslovili paní ředitelku Domu dětí s prosbou o pronájem klubovny. Místo toho nám paní ředitelka nabídla vedení modelářského kroužku, z čehož jsme měli trošku obavy. Přece jen je něco jiného modelařit si pro sebe a vést k tomu někoho jiného a předávat svoje skromné zkušenosti. Tyto obavy však velmi rychle pominuly díky nadšení a šikovnosti našich prvních „žáků“, dnešních instruktorů a snad i budoucích vedoucích. Jejich šikovnost nás přivedla na myšlenku uspořádat na konci školního roku výstavku modelů, které během tohoto období vznikly. A nebylo jich málo. Velká klubovna Domu dětí , kde tato první výstava proběhla, byla zaplněna a množství návštěvníků zcela předčilo naše očekávání. Povzbuzeni úspěchem jsme ve vedení kroužku pokračovali a navíc jsme začali jezdit na soutěže pořádané jinými kluby. A při vší skromnosti mohu říci, že jsme nikdy a odnikud nepřijeli s prázdnou. Během velmi krátké doby si kluci vysloužili respekt a uznání ostatních modelářů i jejich vedoucích. Všichni chtěli vědět, odkud ti šikovní modeláři vlastně jsou. A tak s přibližujícím se koncem dalšího školního roku bylo jasné, že dům dětí už stačit nebude. Na pomoc nám vyšli vstříc provozovatelé restaurace Záložna s nabídkou bezplatného zapůjčení velkého sálu. No a další rok už ani kapacita této místnosti nedostačovala a nabídka přišla z infocentra města Slavičín na využití sálu na Sokolovně, kde jsme dodnes.

Myslím si, že za těch deset roků mohu srovnávat tu naši soutěž s ostatními. I když je účast vystavovatelů i návštěvníků kolísavá, vždycky byla na velmi dobré úrovni. Také počet nových modelářů je každý rok velmi dobrý. V době, kdy počítačové hry tvoří obrovskou konkurenci trpělivé a relativně pomalé „modelařině“, jsem za tuto skutečnost velmi rád. Mám opravdovou radost, že je v našem městě a jeho okolí pořád hodně šikovných a trpělivých dětí, kteří se chtějí této činnosti věnovat. Věřte mi, že všude tomu tak není.

Chtěl bych poděkovat všem, kteří se jakoukoli měrou podíleli na realizaci našich výstav. Bez modelářů a jejich výrobků by se nebylo na co dívat. Bez diváků by zas nebyl důvod vystavovat. Nebýt sponzorů, především podpory a pochopení ze strany města Slavičína, a jejich štědrosti bychom nemohli tuto výstavu vůbec pořádat, nemohli bychom udílet ceny a podporovat tak v dětech jejich zájem. Zvláštní poděkování si zaslouží pracovnice Domu dětí, neboť nebýt jejich vstřícnosti a pomoci, vůbec bychom neexistovali.

Na závěr mi prosím dovolte, pozvat Vás na již třetí ročník národního setkání modelářů žáků, které se bude konat 12. června tohoto roku v Luhačovicích.

Za celý přípravný a realizační tým děkuje a zdraví Vás vedoucí modelářského kroužku

Tomáš Hájek

Vytvořeno 13.4.2010 9:30:38 | přečteno 1905x | Marie Rumplíková
load