Velikonoční sbírka podeváté

Logo ADRA šneček

Již devátý ročník Velikonoční sbírky připravuje humanitární organizace ADRA. Uskuteční se ve dnech 23. a 24. března 2010.

Uskuteční se ve dnech 23. a 24. března 2010. „Pomáhat je radost. Doufám, že si o Velikonocích udělá radost co nejvíc lidí a pomůže tak těm, kteří to potřebují,“ říká koordinátorka sbírky Tereza Svobodová.

Pomáhat je radost. I podeváté.

Výtěžek sbírky se již tradičně dělí mezi několik českých i zahraničních projektů. Třetina peněz je určena na dlouhodobé rozvojové projekty, které si vzala pod patronát mluvčí českého ministra pro lidská práva Lejla Abbásová. Mezi ně patří například nemocnice v Keni nebo podpora zemědělské produkce v Mongolsku. Druhá třetina poputuje na konto humanitární pomoci při mimořádných událostech, jako byly loňské povodně v Čechách a na Moravě nebo letošní ničivé zemětřesení na Haiti. Tyto projekty zaštiťuje herec Divadla v Dlouhé Miroslav Táborský. Poslední část ADRA použije na projekty, které realizuje v jednotlivých regionech České republiky. Ty podpořila herečka Táňa Fischerová. Jedná se mimo jiné o podporu azylových domů, hospiců, seniorských domů nebo sítě dobrovolnických center, díky nimž vychází stovky dobrovolníků do různých zařízení a nabízí svou pomoc - ať už seniorům, dětem, zdravotně postiženým či sociálně slabým.

Sbírka bude probíhat v desítkách měst po celé České republice. „Dárcům, za jejich drobný příspěvek do kasičky na pomoc druhým, poděkujeme malým upomínkovým předmětem - odznáčkem se šnekem. Peníze budou vybírat dobrovolníci zejména z řad studentů středních škol a mládeže, s nimiž ADRA spolupracuje.

Díky Velikonoční sbírce z roku 2009 mohla ADRA pomoci na mnoha místech - zejména pak podpořit azylový dům v Srbsku, který pomáhá obětem domácího násilí; přispět na rozvojový zdravotnický projekt v Keni, kde jsme již dokázali vybudovat nemocnici s porodnicí a zubní ambulancí; mohli jsme poslat peníze na humanitární pomoc po zemětřesení v Indonésii a v neposlední řadě podpořit dobrovolnické aktivity v mnoha zařízeních České Republiky.

Na Haiti máme v současnosti dva mladé pracovníky - Jakuba Němce a Rudolfa Koukola. Uskutečňují projekt nepotravinové pomoci v deparmanu Petit Guave, ve vesnici přibližně pětašedesát kilometrů od hlavního města. Musí během několika týdnů připravit dočasné obydlí pro 528 rodina a vybavit je základními potřebami jako jsou moskytiéry, přikrývky, madrace, základní vybavení do kuchyně a taky zajistit čistou vodu. Jakub Němec má za sebou více jak půl roku pobytu v Mongolsku, kde se staral o náš zemědělský projekt v poušti Gobi. Rudolf Koukol se externě staral o program Bangbaby v Bangladéši a pomáhal rovněž na Balkáně.

Vytvořeno 22.3.2010 15:51:25 - aktualizováno 23.3.2010 8:55:41 | přečteno 1981x | Marie Rumplíková
load