Policie České republiky informuje (SZ 02/2011)

Krádež televizorů v průmyslovém areálu

Dne 12. 12. 2010 se vloupal zatím neznámý pachatel do skladovací haly v průmyslovém areálu ve Slavičín a odcizil dva LCD televizory zn. LG v celkové hodnotě 28 000 Kč. Do současné doby nebyl pachatel krádeže policií zjištěn a ve věci je prováděno šetření.

Fyzické napadení ve Valentově

Dne 20. 12. 2010 napadl fyzicky 35letý muž nejprve svoji matku a následně i otce, který se poškozené zastal. Při fyzickém napadení utrpěla poškozená zlomeninu nosních kůstek a podlitiny v obličeji. Policie v současné době provádí ve věci šetření pro podezření ze spáchání přečinu týrání osoby žijící ve společném obydlí, za což hrozí podezřelému trest odnětí svobody na šest měsíců až čtyři roky.

Krádež finanční hotovosti z kanceláře

Dne 20. 12. 2010 odcizil neznámý pachatel z kanceláře firmy v průmyslovém areálu ve Slavičíně finanční hotovost v celkové výši cca 130 tis. Kč. Do současné doby nebyl pachatel krádeže policií zjištěn a ve věci je prováděno šetření.

Krádež osobního motorového vozidla ve Slavičíně

Dne 31. 12. 2010 došlo ve Slavičíně ke krádeži osobního auta zn. Ford Escort. Šetřením policie bylo zjištěno, že vozidlo odcizil příbuzný poškozeného, který nevlastní žádné řidičské oprávnění a s vozidlem si udělal okružní jízdu kolem Slavičína. Podezřelému bylo policií sděleno podezření ze spáchání přečinu neoprávněné užívání cizí věci, za což může být potrestán odnětím svobody až na dvě léta, nebo zákazem činnosti. Za řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění hrozí podezřelému pokuta ve výši 25 - 50 tis. Kč a zákaz činnosti až na dva roky.

Policie radí

Násilí na seniorech páchané v rodině

Senioři jsou lidé často osamocení, nemocní, zesláblí, bezradní, vystrašení, lítostiví, nedůvěřiví, nebo naopak velmi důvěřiví, a proto mohou být a jsou lehce ovladatelní. Někteří staří lidé jsou bohužel vystaveni násilnému chování ze strany členů vlastní rodiny. Takové jednání začíná většinou mírnějšími projevy jako je okřikování, ponižování, omezování a přikazování. Bohužel takovéto chování se pomalu ale jistě může proměnit ve větší násilí, které pak již nebude ve Vašich silách zastavit. Toto jednání je třeba zastavit v samém počátku i za cenu, že své blízké nebudete vídat. Mějte na paměti, pokud se vám zdá, že danou situaci nezvládáte, hledejte rychle pomoc u odborníků. Například u lékaře, nebo na linkách důvěry, které fungují obvykle v nepřetržitém provozu.

Násilí na seniorech mimo rodinu

Násilí páchané na seniorech někdy bohužel probíhá i mimo rodinu jako forma nedostatečné přiměřené aktivity vyskytující se tam, kde je očekávána s důvěrou, což způsobuje bezpráví, poškození, zranění, bolest či strach starších lidí. Jedná se o domovy důchodců, seniorské domy nebo penziony či lůžková zařízení se zdravotní péčí. Personál, který necitlivým přístupem zanedbává úmyslně či z nedbalosti péči o seniory, se tak dostává do roviny pachatele.

Formy násilí mimo rodinu:

- nedostatek poskytovaných pečovatelských služeb,

- neinformovanost o právech,

- nesrozumitelná nabídka práce,

- nepřiznání práva na kvalitu života a společenské kontakty.

Nprap. Milan Tyleček, vrchní inspektor

Vytvořeno 28.1.2011 10:49:15 - aktualizováno 28.1.2011 10:51:20 | přečteno 1624x | Marie Rumplíková
load