18. ČTVRTEK - 21 HODIN - SEDM PSYCHOPATŮ

Sedm psychopatů 14

Komedie / Krimi / Drama - TITULKY
Velká Británie, 2012, 109 min
Režie:  Martin McDonagh
Scénář:  Martin McDonagh
Kamera:  Ben Davis
Hudba:  Carter Burwell
Hrají:  Colin Farrell, Sam Rockwell, Christopher Walken, Woody Harrelson, Olga Kurylenko, Tom Waits, Abbie Cornish, Gabourey Sidibe, Kevin Corrigan, Željko Ivanek, Helena Mattsson, Brendan Sexton, Tai Chan Ngo, Jamie Noel, Michael Pitt, Michael Stuhlbarg, Harry Dean Stanton
VSTUPNÉ: 80 + 1  -  DO 12 LET NEVHODNÝ

Sedm psychopatů 5
Sedm psychopatů

Scenárista Marty (Colin Farrell) se zoufale snaží dokončit svůj nejnovější scénář, ale chybí mu inspirace. Tu se rozhodne hledat u svých dvou kamarádů: poněkud výstředního a většinou neza-městnaného herce Billyho (Sam Rockwell) a silně nábožensky založeného Hanse (Christopher Walken), který má za sebou poměrně působivou kriminální minulost. Tihle dva se příležitostně živí krádežemi psů, které po vypsání odměny vrací jejich zazobaným páníčkům. Proti tomuhle výnosnému byznysu má velké výhrady Billyho okouzlující přítelkyně Angela (Olga Kurylenko). Její obavy se mají brzy potvrdit…

Naštěstí Billy a Hans právě jednoho čtyřnohého mazlíčka unesli. Ovšem naneštěstí tenhle pes patří psychopatickému gangsterovi Charliemu (Woody Harrelson), který svého malého psíka nade vše zbožňuje. Charlie je nepředvídatelný, extrémně násilnický a rozhodně nemá potíže zabít každého, kdo má se zmizením jeho psa cokoliv společného. Vypadá to, že Marty bude mít o nadměrné množství inspirace postaráno. Ale dokáže s šíleným Charliem v patách zůstat naživu tak dlouho, aby scénář dokončil?(oficiální text distributora)

oooo O oooo

Recenze: Sedm psychopatů

Quentin Tarantino by se měl mít na pozoru. Jeho doposud neotřesitelnou roli nejkultovnějšího mainstreamového filmaře by mohl brzy převzít irský démon Martin McDonagh. Sedm psychopatů má našlápnuto stát se novými Historkami z podsvětí.

Publikováno: 29.11.2012

Autor: Šulc Stanislav

Bomba! Uznávanému irskému dramatikovi Martinu McDonaghovi se podařil husarský kousek. Do světa filmu vtrhnul perfektním gangsterským dramatem V Bruggách a kvalitu potvrdil i druhým snímkem Sedm psychopatů. Ryze intelektuální záležitost, v níž nesmíte hledat "emocičky" a bezduchou zábavu, protože tam ani jedno zkrátka není. Naopak se tam skrývá spousta pravd o životě, o kinematografii, o žánrech, o Američanech, o filmařích… a také o lidech, kteří se kolem toho všeho motají.

Hlavní postavou je scenárista Marty (opět skvělý Colin Farrell), jemuž se nedaří navázat na úspěch minulého filmu a nejde mu psát. Ví jen, o čem by chtěl psát: o psychopatech. Sice má hned několik zajímavých nápadů, třeba vraždícího buddhistu (!), ale skutečná inspirace přichází až v momentě, kdy se spolu s kamarádem Billym dostane do křížku s gangsterským bossem Charliem. Počet psychopatů zainteresovaných do celého příběhu postupně roste, až se ustálí na počtu uvedeném v titulu snímku.

Výsledek pak připomíná mix filmů Quentina Tarantina či Guye Ritchieho v nejlepších dobách. U McDonagha však nejde o žádné epigonství. Sám s tímto přístupem k látce přišel již dávno ve svých dramatech a lehce groteskní pohled na gangstery ukázal i ve svém oceňovaném debutu V Bruggách. Tentokrát však jeho největší síla nepramení v příběhu (což pro předchozí snímek platilo), ale spíše v jeho stavbě a filmovosti. V centru dění totiž ani tak není Martyho a Billyho střet s Charliem, ale spíše tvůrčí i osobnostní krize Martyho. Snímek pak je zachycením toho, jak z nicotného námětu může vzniknout postmoderní a zatraceně zábavný snímek. Včetně všech omylů, které se při jeho psaní a posléze natáčení mohou objevit. Utíkejte na něj, prozrazení jakýchkoli detailů z příběhových odboček a zákrut by vám jen zkazilo překvapení, kterých si při Sedmi psychopatech užijete dosytosti.

oooo O oooo

Recenze: Sedm psychopatů

28.11.2012 | napsal: Vojcl

Režisér výtečné kriminálky V Bruggách natočil snad ještě větší šílenost s ještě lepším obsazením.

Britský režisér a scenárista irského původu Martin McDonagh před čtyřmi lety nečekaně prorazil se svým celovečerním debutem V Bruggách. Kriminální snímek plný násilí a absurdního humoru zabodoval jak u diváků, tak u kritiky. Nyní se stále populárnější tvůrce vrací se svým druhým a podobně laděným filmem Sedm psychopatů. McDonagh tentokrát přichází s ještě bizarnější zápletkou a při natáčení opět spojil síly s hereckou hvězdou Colinem Farrellem (Alexandr Veliký, Total Recall). Lákavý projekt navrch přivábil i řadu dalších zajímavých jmen. A hned na úvod musím konstatovat, že vysoká očekávání se podařilo naplnit měrou vrchovatou.

Protagonistou netradiční krimi-komedie je irský scenárista jménem Marty (Farrell), kterého sužují dva velké problémy – závislost na alkoholu a nedostatek tvůrčí inspirace. Rád by dopsal svůj nejnovější scénář „Sedm psychopatů“, ale zatím má vymyšlený pouze název. Pomocnou ruku mu nabídne jeho nejlepší přítel – extravagantní a většinou nezaměstnaný herec Billy (Sam Rockwell), jenž se spolu se svým starším a nábožensky založeným parťákem Hansem (Christopher Walken) živí krádežemi psů. Ty pak za tučné nálezné navracejí jejich zazobaným páníčkům. Situace se zvrtne ve chvíli, kdy Billy nevědomky unese malého psíka, jehož majitelem je drsný gangster Charlie (Woody Harrelson). Psychopatický mafián totiž svého mazlíčka nade vše miluje a je ochotný udělat cokoli, aby jej získal zpátky. Tím se roztáčí kolotoč dramatických událostí, během nichž poteče spousta krve. Marty má najednou inspirace na rozdávání. Otázkou je, zda se mu podaří zůstat naživu dostatečně dlouho, aby scénář dokončil.

Martin McDonagh stejně jako ve svém předchozím počinu znovu nešetří násilnými scénami a místy až sebeparodickým černočerným humorem. V tomto ohledu Psychopati zacházejí do ještě větších extrémů než belgické dobrodružství V Bruggách. Některým divákům bude možná příliv brutálních sekvencí připadat až příliš přehnaný, já se ovšem královsky bavil. Hlavním kladem snímku je přímo ukázkově vybroušený scénář. V samotném příběhu do sebe všechno parádně zapadá a hlavní hrdinové chrlí jednu vtipnou hlášku za druhou. Vůbec celý film je natočen s pořádnou porcí nadsázky. Nelítostný zločinec naříká nad ztrátou milovaného zvířátka. Alkoholem zmožený scenárista nedokáže nic kloudného vymyslet a jen papouškuje příběhy jiných. Pokud patříte k fanouškům popkulturního stylu Quentina Tarantina či Guye Ritchieho, budete u Sedmi psychopatů přímo hýkat blahem.

Zdařilé jsou i herecké výkony. Největší pozornost na sebe strhává Sam Rockwell, jemuž postava dalšího vyšinutého pošuka parádně sedla a každá věta, kterou vypustí z úst, stojí za to. Woody Harrelson je v úloze šíleného gangstera Charlieho rovněž výtečný. Potěší i další mini-výstupy v podání Toma Waitse či Olgy Kurylenko. Paradoxně nejméně výrazný mi přišel výkon Colina Farrella. Na druhou stranu je však vyvážený hercovým nezpochybnitelným charizmatem.

Verdikt

Určitě to není podívaná pro každého. Jestli však máte rádi gangsterskou tématiku, černý humor tarantinovek a ritchieovek, trpíte nějakou zvrácenou duševní chorobou, nebo strádáte při psaní svého vlastního scénáře, pak je Sedm psychopatů jasným tipem pro vás!

oooo O oooo

TRAILER

https://www.youtube.com/watch?v=HT2A0gyFX48

Sedm psychopatů

Sedm psychopatů 1

Sedm psychopatů 1

 
Sedm psychopatů 2

Sedm psychopatů 2

 
Sedm psychopatů 3

Sedm psychopatů 3

 
Sedm psychopatů 4

Sedm psychopatů 4

 
Sedm psychopatů 5

Sedm psychopatů 5

 
Sedm psychopatů 6

Sedm psychopatů 6

 
Sedm psychopatů 7

Sedm psychopatů 7

 
Sedm psychopatů 8

Sedm psychopatů 8

 
Sedm psychopatů 9

Sedm psychopatů 9

 
Sedm psychopatů 10

Sedm psychopatů 10

 
Sedm psychopatů 11

Sedm psychopatů 11

 
Sedm psychopatů 12

Sedm psychopatů 12

 
Sedm psychopatů 13

Sedm psychopatů 13

 
Sedm psychopatů 14

Sedm psychopatů 14

 
Sedm psychopatů 15

Sedm psychopatů 15

 
 
Vytvořeno 3.6.2013 11:16:08 | přečteno 1378x | kino
load