Pondělí, 6. prosinec 2021

Scénář:  Karin Babinská
Kamera:  Martin Douba
Hudba:  Richard Krajčo
Hrají:  Richard Krajčo, Vica Kerekes, Jakub Prachař, David Novotný, Vanda Hybnerová, Lenka Vlasáková, Viktor Preiss, Vilma Cibulková, Zdena Hadrbolcová, Stanislav Zindulka, Milena Steinmasslová, Zdeněk Bařinka, Radovan Masár, Magda Reifová, Martina Válková, Tomáš Juřička, Maria Pavlovová, Jitka Jirsová
Vstupné 80 + 1

Křídla Vánoc 10
Křídla Vánoc

Velká část filmu se odehrává v nákupním centru v čase Vánoc. Prolnou se tu příběhy čtyř přátel, kteří zde pracují. Jedním je optik Tomáš (Richard Krajčo). Vystudovaný oční lékař má rád volnost a ženy, žije v obytném přívěsu na poli nedaleko obchodního centra, kde se prohání jeho kůň. Hezká Nina (Vica Kerekes) balí dárky ve stánku a provokuje výstředním oblékáním i přidrzlou otevřeností. Jejím krédem je nemilovat, aby nemohla být zraňována. Ráďa (David Novotný), nejstarší z přátel, pracuje v supermarketu jako manažer prodeje a bydlí s početnou rodinou v malém bytě. I když ji má rád, někdy by nejradši od toho chaosu utekl někam daleko.Zajíc (Jakub Prachař),čerstvěvystudovaný herec, marně obchází castingy a vlastně málokdo ví, jak se doopravdy jmenuje. Všichni ho vnímají v kostýmu ušáka, který rozdává dětem balonky. Každý z našich přátel má své touhy a sny a právě Vánoce jsou časem, kdy se mohou plnit. Dejme šanci zázrakům! Copak se pohádky nemohou žít? (Falcon)

oooo O oooo

Křídla Vánoc – recenze

Zkusili jste někdy anděly prostě poprosit?

Od premiéry filmu Pusinky uběhlo již šest let a právě tak dlouho trvalo, než režisérka Karin Babinská natočila svůj další celovečerní snímek. Zatímco v dívčím road movie své útrapy snášely nezkušené mladice, nový film je už o něco starších lidech, kteří musí žít se svými minulými volbami a někdy nejistými vyhlídkami. Ještě však není ani zdaleka pozdě k nalezení řešení a příběh nás chce navnadit na sváteční atmosféru plnou naděje. Jak je pro naši dobu příznačné, odehrává se v nákupním středisku. To ale pouze upozorňuje na dnešní materialismus a překvapuje nás spirituální stránkou věci.

S optikem Tomášem (Richard Krajčo) se totiž údajně spojí andělský svět a poskytne mu možný klíč ke štěstí. Něco takového by nutně potřebovali hlavně Tomášovi přátelé – nepříjemná balička dárků Nina (Vica Kerekes), neúspěšný herec Zajíc (Jakub Prachař) a lehce frustrovaný manažer prodeje Ráďa (David Novotný). Každému z nich něco v životě schází, ale dokonce i nadpřirozená intervence si žádá lidskou výpomoc.

Hlavní mužský protagonista se dostává do lapálií.Tomáš získá jisté mystické schopnosti, které naruší jeho životní styl a mohou znamenat i obrat pro lidi, s nimiž se setká. Rozhodně jde o nejzvláštnější a nejriskantnější prvek Křídel, i když uvážíme jejich poselství o zázracích. Tomášovy vlastní nevysvětlitelné prožitky nijak nevnímáme, byť je pravda, že pro samotný scénář nejsou klíčové a překvapený optik reaguje realisticky, tzn., snaží se je spíš potlačit. Nastíněný zásah andělů cítíme díky náladě mezi osobami na zemi. Krajčo a Kerekes ze sebe hodně vydávají, když nechávají přátelství svých postav přerůstat v nesnadný románek. Hlavní mužský protagonista se dostává do lapálií, díky nimž máme postaráno o zábavu - nikoliv vaudevillovou, ale lehkou, jako ze života. Krajčo a jeho skupina Kryštof se podíleli na chytlavém emotivním soundtracku s pěknými českými i anglickými písněmi.

Všichni čtyři hrdinové si s sebou nosí nějaké trauma z rodiny a musí se s ním poprat, jak to ukazují hlavně Ráďa a Zajíc v méně romantické části snímku. Svátky poskytují možnost dát tyto všechny potíže do pořádku, každý však dospěje k nezapomenutelnému závěru a jak praví přísloví: „Konec dobrý, všechno dobré“. Ve velice milé dramatické komedii se naučíme jít za svými sny, ale také si dávat na vlastní přání pozor.

Na těchto křídlech může každý vnímavý divák doletět hodně daleko… Něžný snímek o naději, lásce a splněných přáních v naší kinematografii totiž nenalezneme moc často.

Shrnutí

Na těchto křídlech může každý vnímavý divák doletět hodně daleko... Něžný snímek o naději, lásce a splněných přáních v naší kinematografii totiž nenalezneme moc často.

Hodnocení 75%

Jiří Kábrt