úterý 15. - 21,15 hodin - VEJŠKA

Vejška 6

Komedie  -  Česko, 2014, 85 min
Režie:  Tomáš Vorel st.
Scénář:  Tomáš Vorel st., Pasta Oner
Kamera:  Tomáš Vorel st.
Hrají:  Tomáš Vorel ml., Jiří Mádl, Eva Josefíková, Marie Kružíková, Zuzana Bydžovská, Jakub Kohák, Jan Kraus, Ivana Chýlková, Filip Vorel, David Vávra, Petr Čtvrtníček, Tomáš Vorel st., Václav Marhoul, Jan Slovák, Radomil Uhlíř, Tomáš Vaněk, Martina Gasparovičová-Bezoušková, Sabina Skalická, Lucie Slováková, Vladimir 518, Jiří Fero Burda…
Vstupné 80 + 1

Vejška 5
Vejška

Petr Kocourek (Tomáš Vorel jr.) se hlásí na katedru grafiky na UMPRUM, kam přijímají jen pár vyvolených. Už jednou ho nevzali a profesor Slanina (Jakub Kohák) je nekompromisní. Na školu se hlásí i krásná Julie (Eva Josefíková), do které se Kocourek bezhlavě zamiluje. Michal Kolman (Jiří Mádl) studuje VŠE, ale místo přednášek a seminářů ho zajímají jen spolužačky a rychlá auta. Zkoušky a zápočty řeší podvodem nebo úplatkem či pomocí svého vlivného otce (Jan Kraus). Kocourkova matka (Zuzana Bydžovská) se dávno vzdala představy, že její syn bude studovat něco pořádného, zatímco paní Kolmanová (Ivana Chýlková) svého synka neustále vydržuje a hýčká. Oba kluky spojuje už od gymplu ilegální malování graffiti. Na pražských střechách, nádražích a v podchodech zažívají divoká dobrodružství. Při jedné noční honičce je Kocourek dopaden... Hudba a rap DJ Mika Trafika a Vladimira 518, strohé herectví, dynamická kamera, tajemná noční zákoutí – to vše dává Praze autentickou podobu. (A-Company CZ)

oooo O oooo

Vejška je lepší než Gympl -  Recenze

Nevídáno, neslýcháno. Železné filmové pravidlo o špatných pokračováních tentokrát neplatí. Už Gympl působil jako zjevení. Ale výrazná stylizace mu přes velký úspěch v kinech trochu svírala nůžky v širokém spektru diváctva. Vejška tyto nůžky rozevírá doširoka a je dospělejší, zábavnější a realističtější. Tyto přívlastky filmu dávají i sami tvůrci a není to tentokrát jen PR výkřik samochvály. Je to pravda.

Kolmana (Jiří Mádl) i Kocourka (Tomáš Vorel jr.) stále pojí ilegální graffiti. Ale to je zhruba tak vše. Každý z kluků má jiné priority a životní postoj. Kocourkova odpovědnost, svědomitost a touha dostat se na UMPRUM se míjí s Kolmanovou poživačností a nezodpovědností. Kluci si přestávají rozumět a to s sebou přináší přirozené konflikty.

Jak jsem naznačil na začátku, volné pokračování Gymplu dopadlo skvěle. Tomáš Vorel neseděl pouze na režisérské židli, ale stál i za kamerou. Krom skvělé hudby je právě dynamická a sexy kamera jedním ze zásadních faktorů, které mne na Vejšce nejvíc zaujaly.

Vorel má vlastní a dobře identifikovatelný podpis ve všem co dělá a umí svým filmům vtisknout neopakovatelnou atmosféru, která je velmi přitažlivá. Ať už se na plátně děje cokoliv. Další zásadní věcí je chytrý kalkul. Obklopit se lidmi, kteří jsou hvězdami svých oborů. Známý writer Pasta Oner jako spoluautor scénáře nebo dobře fungující „Sklepáci“.

Ostatně, když se objeví scény s Krausem, Marhoulem, Vávrou nebo Čtvrtníčkem, divák se směje už v prvních vteřinách aniž by vlastně věděl čemu.

Hlavní trojka Mádl – Vorel jr. – Josefíková funguje skvěle. Jiří Mádl coby Kolman dospěl, ale tak trochu jinak než Kocourek. Je evidentní, že si roli sobeckého hejska velmi užívá a ačkoliv sám sebe Mádl prezentuje jako dobře vychovaného hocha, mám problém mu po této jeho exhibici uvěřit. Takže asi dobrý herecký výkon :)

Tomáši Vorlovi jr. jsem přišel na chuť pro jeho přirozenost v loňské Cestě do lesa. Sympatický klaďas mu sedí, ačkoliv v Kocourkovi rebel samozřejmě dříme a občas je vypuštěn ven. Nutno dodat že správně a s mírou.

Josefíková je už jen sladkou třešničkou na dortu. Není jen hezká, má jako jedna z mála mladých českých nadějí i výrazné charisma. Kolmanův otec (Jan Kraus) se v reálu silně angažuje v protikorupčním fondu. Vejška mu postavila protiúkol v bezskrupulózním podnikateli. Zvládl ho bezvadně. Úplatky rozdává na všechny strany, přitom ale synovi udílí pochybné výchovné pseudolekce.

Podváděná manželka v podání Ivany Chýlkové předvedla v jedné ze závěrečných scén skvělou hru s golfovou holí. Spíš než sport ale připomíná legendární scény z Času sluhů. Ačkoliv tady má důvod k hysterii opodstatněný. (Scénu můžete shlédnout v závěru následujícího videa).

Tradičně vynikající Zuzana Bydžovská a její milenecký vztah k láhvi vodky je jen další z epizodek, které tu a tam odvádějí pozornost od ústřední dvojice.

Značka Vorel byla opět pozitivně posílena. Fungující herecký i tvůrčí tým, výborný scénář, jistá režie a perfektní kamera a hudba. Tomáš Vorel ví jak točit filmy o mladých a především jak v dnešní klipovité online době nenudit.

hodnocení 90%

autor: Martin Staněk

Vejška

Vejška 1

Vejška 1

 
Vejška 2

Vejška 2

 
Vejška 3

Vejška 3

 
Vejška 4

Vejška 4

 
Vejška 5

Vejška 5

 
Vejška 6

Vejška 6

 
Vejška 7

Vejška 7

 
Vejška 8

Vejška 8

 
Vejška 9

Vejška 9

 
Vejška 10

Vejška 10

 
 
Vytvořeno 26.6.2014 19:19:30 | přečteno 2311x | kino
load