neděle 18. - 20,30 hodin - CROODSOVI

Croodsovi 4

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / ČESKÉ ZNĚNÍ
USA, 2013, 90 min
Režie: Chris Sanders, Kirk De Micco
Scénář: Kirk De Micco, Chris Sanders
Hudba: Alan Silvestri
VSTUPNÉ: 80 + 1

Croodsovi 9
Croodsovi

Dobrodružná animovaná komedie vypráví příběh první pravěké rodiny na světě, která se jmenuje Croodsovi. Taťka Grug miluje a chrání svou rodinu. Řídí se svéráznou filozofií pro přežití „Strach je dobrý, změna špatná“, a drží se jí až do chvíle, kdy dojde k zničení jejich rodinné jeskyně, kde doposud spokojeně bydleli. Grug je nakonec nucen uznat, že lepší než zde jen přežívat, je začít znovu opravdu žít někde jinde. A tak Croodsovi podniknou cestu do neznáma, ohromující výlet do krajiny plné nejrůznějších, neuvěřitelných a a někdy i pěkně nebezpečných stvoření. Jejich pohled na svět se díky tomu navždy změní. Croodsovi čeká velká zkouška, ale také největší dobrodružství jejich života.

 A kdo všechno do rodiny Croodsových vlastně patří? Těší se na vás autoritativní taťka Grug se svou zásadovou, podobně drsně laděnou ženou Uggou a s třemi svéráznými dětmi: nejmladší čtyřletou uličnicí Sandy, rebelující puberťačkou Iškou a devítiletým Thunkem, který by si přál být skvělým lovcem jako jeho otec, ale zatím mu k naplnění snu toho dost chybí… Součástí této jedinečné prehistorické rodinky je i babi, Grugova pravěká a trochu divoká tchyně. A navíc se ke Croodsům ještě připojí Boy, okouzlující mladík, který má na svém kontě některé skvělé objevy - například oheň nebo boty. A tak se Boy stává tím, kdo Croodsovým představí nové možnosti a nový svět. V něm ovšem čekají i další podivuhodní tvorové. Někteří jsou roztomilými mazlíčky a jiní zase nejdou pro ránu nebo pěkný kousanec daleko. Ostatně už jejich jména něco naznačují: Krokoštěně, Myšlon, Bouchač, Pásek, Pštrovce nebo Medvědí sova …

(oficiální text distributora)

oooo O oooo

Recenze: Croodsovi

 [The Croods] - 70%

Croodsovi jsou pravěká rodina (otec, matka, babička, syn, dcera, batole), která žije většinou v díře zavalené kamenem, protože VENKU JE NEBEZPEČNO, jako neustále všechny upozorňuje taťka Grug. Všichni to chápou, jenom dospívající dcera Iška (v originále "Eek") má pořád tendence prohánět se venku, vzhlížet ke slunci a podobné nesmysly.

Když začnou v okolí jejich jeskyně bouřlivé tektonické změny, Croodsovi se musí vydat na cestu za záchranou, novým světem, který nikdy předtím nespatřili, za doprovodu pleo-teenagera jménem "Boy" (v originále "Guy").

Tuto animovanou komedii původně napsal John Cleese pro studio Aardman (v produkci DreamWorks), a to už před mnoha lety. Viz FFFILM z roku 2005, na který jsem dnes zcela náhodou zabrousil kvůli Douglasu Adamsovi:

Následně se film mnohokrát odkládal a především se mnohokrát přepisoval jeho scénář, takže v něm zbylo naprosté minimum něčeho, co by se dalo označit za "montypythonovský humor".

Nakonec film natočil Chris Sanders, který režíroval Lilo a Stitch a Jak vycvičit draka, což obojí jsou jedny z nejlepších animovaných filmů posledních let. Druhým režisérem ale bohužel nebyl jeho dlouholetý spolupracovník Dean DeBlois, nýbrž Kirk De Micco, který nikdy nic zajímavého nenatočil.

Námět a scénář jsou bohužel největší slabinou filmu, protože jde o naprosto triviální standardně sub-disneyovskou záležitost, ve které se putuje z bodu X do bodu Y (kde se skrývá spása), potkávají se loštomilé pšíšelky v exotických kulisách a přitom dospívající rebelka naučí všechny kolem najít samy sebe, objevit touhu po poznání nového, a pozná první lásku.

Je škoda, že je děj filmu tak neoriginální a předvídatelný, protože víceméně všechny ostatní jeho aspekty jsou výborné.

Většina záběrů krásně vypadá. Nejen, že má fauna i flóra povětšinou originální design (a různá žoužel jako velryby na nožičkách, krokodýlo-skunk nebo létající želvy je maximálně roztomilá), ale také je velmi působivá práce (virtuální) kamery. Jistě to souvisí s tím, že "visual consultant" byl slavný kameraman Roger Deakins (stejně jako u Jak vycvičit Draka). Když zrovna nejsou v záběru pestrobarevné přírody vidět žádné stylizované postavičky, klidně bych věřili, že se dívám na Avatar 2.

Také se nedá vůbec nic vytknout hlavním hrdinům (respektive jen "hrdinům", protože žádní vedlejší humanoidi ve filmu nejsou). Postavičky i jejich animace jsou velmi hezky stylizované, každá má velmi specifickou řeč těla (nikoliv motion capture, ale u každého jinak stylizovaná ruční animace), a tak dále... Hlavní hrdinka je objektivně "nesexy" (rozuměj: docela tlustá), a přesto působí velmi sympaticky.

Dokonce i nezbytné verbální a vizuální vtípky fungují, párkrát jsem se od srdce zasmál (viz třeba "my pet Douglas" v traileru), a právě proto je taková škoda, že to všechno není navěšeno na nějakou zajímavější globální story.

Drobný problém je s překladem, což není ani tak vina překladatele, jako původního scénáře, v němž jsou některé vtipy opravdu velmi nepřeložitelně anglicky specifické. A chápu nápad přeložit jméno neandrtálce "Guy" jako "Boy", ale následně nechápu, proč se jeho lenochod, který mu drží kalhoty, jmenuje v češtině "Belt", tj. stejně jako v původním znění.

Větší problém (za který nemůže překladatel ale distributor) je s názvem: Zaprvé, vtip má být v tom, že "Croods" zní jako "Crudes", tzn. celá rodina by se měla nějak vtipně česky přejmenovat. Když už na to distributor rezignoval, pak je jasnou hrubkou to, že v českém názvu zůstalo písmeno "s", označující v angličtině množné číslo. Kdyby o mé rodině natočili v Hollywoodu film "The Fukas", taky by se to u nás pak nejmenovalo "Fukasovi"...

FFFilm.cz (František Fuka)

oooo O oooo

TRAILER

https://www.youtube.com/watch?v=xB5jmAz8vqI

Croodsovi

Croodsovi 1

Croodsovi 1

 
Croodsovi 2

Croodsovi 2

 
Croodsovi 3

Croodsovi 3

 
Croodsovi 4

Croodsovi 4

 
Croodsovi 5

Croodsovi 5

 
Croodsovi 6

Croodsovi 6

 
Croodsovi 7

Croodsovi 7

 
Croodsovi 8

Croodsovi 8

 
Croodsovi 9

Croodsovi 9

 
Croodsovi 10

Croodsovi 10

 
 
Vytvořeno 8.7.2013 21:52:09 | přečteno 2753x | kino
load