úterý 13. - 20,30 hodin - LORE

Lore 12

Drama / Thriller / Válečný
Německo / Austrálie / Velká Británie, 2012, 108 min
Režie: Cate Shortland
Hrají: Saskia Rosendahl, Nele Trebs, Phillip Wiegratz, Ursina Lardi, Kai-Peter Malina, Sven Pippig, Friederike Frerichs
DO 12 LET NEVHODNÝ
VSTUPNÉ 80 + 1 Kč

Lore 21
Lore

Poté, co byli Lořini (Saskia Rosendhalová) nacističtí rodiče (Hans-Jochen Wagner a Ursina Lardiová) uvězněni americkými a sovětskými vojsky a ona byla ponechána svému osudu, přebírá dívka zodpovědnost za své čtyři mladší sourozence a vede je z Bavorska přes zničenou zemi na sever do bezpečí babiččina domu vzdáleného asi 900 km. Na své pouti děti musejí překonávat mnohé těžkosti, které s sebou přinášejí nelehké poválečné podmínky. Lore začíná chápat realitu – hrůzu Hitlerovy války i důsledky jednání svých nacistických rodičů, kteří znali a schvalovali zvěrstva holocaustu. Jak se ze dnů stávají týdny, potkají sourozenci záhadného a fascinujícího Thomase (Kai Malina), vyčerpaného židovského uprchlíka, o jehož minulosti nikdo nic neví. Thomas se skupinkou putuje přes lesy a pole a postupně si díky vytrvalé houževnatosti a znepokojující dobrotivosti přece jen získá jejich důvěru. Má však Lore Thomasovi důvěřovat? A pokud nebude, co se stane s jejími sourozenci? Přežijí? Lore nás žádá, abychom znovu zauvažovali nad podstatou lásky, viny a odpuštění ve válkami zjizveném světě.(oficiální text distributora)

www.csfd.cz

oooo O oooo

Lore

Informace o filmu:

Poté, co byli Lořini (Saskia Rosendhalová) nacističtí rodiče (Hans-Jochen Wagner a Ursina Lardiová) uvězněni americkými a sovětskými vojsky a ona byla ponechána svému osudu, přebírá dívka zodpovědnost za své čtyři mladší sourozence a vede je z Bavorska přes zničenou zemi na sever do bezpečí babiččina domu vzdáleného asi 900 km.

Na filmu Cate Shortlandové není fascinující jen způsob, jakým je natočen, ale také - a možná především - jeho téma. Lépe řečeno změna perspektivy, která ze stopadesáté variace na téma „dítě ve válce“ činí náhle velmi originální a velmi palčivý příběh. Protože dospívající Lore je svým způsobem také obětí války - byť v souvislostech, nad nimiž nás málokdy napadne přemýšlet. A myslet není nikdy k zahození.

Iva Hejlíčková, (AČFK)

oooo O oooo

Recenze - LORE pohltí vaše smysly a vyčaruje v paměti zážitek, který nelze zapomenout

připravil TOTAL FILM 9. Duben 2013

V pocitovém „chóru“ probleskávají z povzdálí „skulinky“ pravdy. „Pavučina“ náznaků, domnělých ozvěn, proud atmosféry nepřímo vysloveného, stinná hloubka skryté výpovědi. I tak by se dal charakterizovat filmový „klenot“ australsko-německé koprodukce, který sklízí divácké i festivalové vavříny napříč světovými stříbrnými plátny a který vznikl dle knižní předlohy románu „Temný pokoj.“

 (Po)válečná tematika ožila již mnohokrát ve světě kinematografickém. Příběh Lore je jiný. Staví na „pranýř“ iluzi dětské bezstarostnosti, nesmělosti, her a smíchu, onen zrádný odraz reality.

Je zpodobněn očima dospívající dívky – dcery vysoce postaveného nacistického pohlavára a jeho manželky, kteří za války vědomě podporovali zvěrstva Třetí říše.

Lore je typem hrdinky, jež je po uvěznění rodičů, okolnostmi donucena převzít žezlo rodičovské, aby sebe i své čtyři mladší sourozence, dovedla poválečnou krajinou do cíle, do bezpečného přístavu babiččina domku s květinovou zahradou. Podaří se jí to? Dokáže utéci lživému myšlení, v němž byla vychovávána a oprostit se od „břemene“ hrůzných zjištění?

Křehká „porcelánová panenka“ s pomněnkovýma očima se ocitá v osidlech povalečného inferna i na prahu povinné dospělosti. Lore strhává blyštivé propagandistické pozlátko, kterým byla celou dobu obklopována, ale i klamána.

Začíná si uvědomovat „jizvy“ válečné reality a odhaluje, v letmých dotecích, děsivost jednání svých rodičů. Cesta, která se před ní rozprostírá, je lemována všudypřítomnou trýzní, torzy budov a mrtvých těl.

Válečné zlo není vyřčeno doslova, je nastíněno jen v určitých indiciích. Poválečné žalozpěvy odkrývají zbídačenou tvář Německa – hladovějící zemi, která se stala zpustlou a ponurou pustinou duchů.

Růžovoucí paprsky dopadají do prostoru, kde se poprvé střetávají pohledy Lore a záhadného židovského mladíka Thomase (Kai-Peter Malina). Thomas se stává spásnou duší, průvodcem, pomocníkem a jakýmsi ochráncem rodinného krbu Lore a jejích sourozenců. Thomasův život obestírá tabuizovaná aura karpatského hradu.

Jeho málomluvná tvář sfingy působí uhrančivě. Kdykoliv se Thomasovy a Lořiny oči setkají, panuje mezi nimi ostražitost i zvláštní fluidum magičnosti. Lore je z tajemného neznámého nervózní, chová se odtažitě, ale zároveň je jeho osobností očarována a přitahována. Zjistí o Thomasovi pravdu?

Drama o bezbranné zranitelnosti, trnité vnější i vnitřní anabázi a bolestném prozření z dětské naivity, je vyprávěn skutečnými a nefalšovanými výrazovými prvky filmového jazyka. Minimálně využívá dialogu, vše je řečeno košatostí obrazových vjemů. Kamerová „orchestrace“ detailních záběrů vibruje pelem malebnosti a vytváří jakousi „lagunu“ výtvarné symfonie.

Sugestivní lyričnost probouzejících se citů a živoucích emocí dýchá tichou „výmluvností“, předivem nastolených otázek, neúplných odpovědí a symbolických jinotajů. Estetično narativní polohy je zahaleno do „kabátku“ s převládající svítivostí modré „glazury.“ Intenzivní hudební tep noří diváka do rytmu dějové procítěnosti. Některé pasáže pulzují odstíny téměř thrillerového ražení.

Režisérka Cate Shortland měla šťastnou ruku při hereckém castingu, zejména co se týče dětských představitelů, v čele se Saskií „Lore“ Rosendahl. Její herecký prožitek je strhující, odzbrojující a je puncem věrohodnosti. Nelze opomenout ani představitelku Lořiny matky (Ursina Lardi), která na tak malém prostoru, vtiskla své postavě chvějivou nervozitu i ledovou ďábelskost a rozehrála part opravdového velikánství hereckého umění.

hodnocení 90

Filmová rapsodie v odlesku dvojího zrcadla pohltí divákovy smysly a svou poetikou vyčaruje v paměti zážitek, který nelze jen tak smýt.

Andrea Ctiborová, totalfilm.cz

Lore

Lore 1

Lore 1

 
Lore 2

Lore 2

 
Lore 3

Lore 3

 
Lore 4

Lore 4

 
Lore 5

Lore 5

 
Lore 6

Lore 6

 
Lore 7

Lore 7

 
Lore 8

Lore 8

 
Lore 9

Lore 9

 
Lore 10

Lore 10

 
Lore 11

Lore 11

 
Lore 12

Lore 12

 
Lore 13

Lore 13

 
Lore 15

Lore 15

 
Lore 14

Lore 14

 
Lore 16

Lore 16

 
Lore 17

Lore 17

 
Lore 18

Lore 18

 
Lore 19

Lore 19

 
Lore 20

Lore 20

 
Lore 21

Lore 21

 
Lore 22

Lore 22

 
 
Vytvořeno 8.7.2013 21:40:52 | přečteno 1506x | kino
load