čtvrtek 14. - 21,00 hodin - HUSITI

Husiti 1

Animovaný / Komedie / Historický / Česko, 2013, 85 min
Režie: Pavel Koutský
Scénář: Pavel Koutský
Hudba: Miroslav Kořínek
Hrají: Jiří Lábus, Oldřich Kaiser, Viktor Preiss, Martha Issová, Jan Přeučil, Marek Eben
Vstupné 80 + 1

Husiti 12
Husiti

Co když se klíčová pasáž našich dějin odehrála úplně jinak, než se nám snaží namluvit učebnice dějepisu? Co když se Mistr Jan Hus v Kostnici ani neohřál, natož aby shořel? Co když měl Jan Žižka víc než jen jedno zdravé oko? Animovaná komedie režiséra Pavla Koutského hravě boří mýty o husitské éře, když na piedestal historie místo kazatele a vojevůdce staví dva neskutečné poplety, kteří se proti své vůli stali hrdiny své doby. Jen to nikdo neví. Mlhoš je nemajetný šlechtic a Záboj chudý odjakživa. V jedné pražské hospodě je svedla dohromady náhoda a snaha aspoň na chvíli utéct před vlastními problémy (převážně s ženskými). Jako ideální pěšáky pro svou rafinovanou šachovou partii si je vybere Čeněk z Vartemberka, nejvyšší český purkrabí, který zručně lavíruje mezi panovníky Václavem IV. a Zikmundem (ač bratři, z hloubi duše se nenávidí), aby z toho měl on sám co největší prospěch. Když najme Mlhoše a Záboje, aby zavezli kacířského kazatele Jana Husa na kostnický koncil, netuší, že tím nastartuje lavinu, která nakonec možná smete i jeho. Mlhoš a Záboj totiž nejsou schopní splnit ani ten nejmenší úkol, což kompenzují typicky českou vychytralostí a uměním ztřeštěné improvizace, které zásadní měrou ovlivní průběh a výsledek husitských válek. Hus, Žižka a vlastně i celé dějiny se mají na co těšit.(CinemArt)

oooo O oooo

Husiti – recenze

Ochrání vás tato pravda?

Český národ po sametové revoluci nějak zanevřel na historické filmy. Když jsme se u nás v kinech vypravili specificky do období husitství, mělo to navíc nepříjemný propagandistický nádech. Pavel Koutský nám ve svém kresleném vydání ukazuje hezky cynicky, jak revoluci způsobil čachrováním Čeněk z Vartenberka (Václav Postránecký). Ten měl ke svým záměrům využít hloupoučkou dvojici přátel – zpustlého neurozence Záboje (Jiří Lábus) a chudého šlechtice Mlhoše (Oldřich Kaiser). Nedobrovolně se stávají pěšáky ve hře mezi králem Václavem IV. (Otakar Brousek ml.) a Zikmundem Lucemburským (Jan Přeučil). Nicméně hlavním katalyzátorem potíží má být idealistický kazatel Jan Hus (Viktor Preiss, Miroslav Kořínek).

Prvních dvacet minut jsem chtěl odejít ze sálu. Film sám neví, jak se jmenuje, neboť v úvodních titulcích se představuje starým názvem „Hus i ti husiti“. Primitivní kresba a animace se dala skousnout jen tak tak a dialogy zněly vyloženě prvoplánově. Nejhorší vůbec byla asi postava Jana Husa, skloňujícího slovo „pravda“ na všechny možné způsoby (a tvořícího tak kulturní reference). Scénář, už tak chabý, dorazily Husovy písně a přišli jsme na jeden problém navíc. Viktor Preiss se totiž později s natáčecím týmem ideologicky rozešel a tak místo něj zazpíval jeho část Miroslav Kořínek. Rozdíl jejich hlasů byl naprosto očividný („ušislyšný“) a text sdílel úroveň s dialogy.

Co mě vlastně, když vynechám povinnost, inspirovalo koukat se na film dál? Rozhodně to byl samotný námět a pak samozřejmě herci. Kromě již zmíněných zde promluví Valerie Zawadská v roli královny Žofie nebo Marek Eben jako vypravěč. Jsem rád, že jsem vydržel až do slavného upálení (které samozřejmě proběhne poněkud jinak), protože se vznikem husitského hnutí se přiostří satira a zřetelně zlepší legrace, jako třeba s příchodem husitského vynálezce Leonarda (Jan Schmid) a jeho asistenta Prokopa, jenž se taky ukáže být důležitou historickou postavou.

Od té chvíle je film solidním „Večerníčkem na celý večer“.Od té chvíle je film solidním „Večerníčkem na celý večer“, respektive celovečerní verzí Koutského vlastního cyklu Dějiny udatného národa českého. Pohodově si razí cestu naší minulostí a směřuje k vynikajícím vtipům na konec. Teoreticky by nebylo nic špatného na trochu delší pohádečce vycházející z historie, kdyby hýřila nápady, a to se Husitům čas od času povede. Naneštěstí k tomu nedochází tolikrát, jak by potřebovali.

Nemusíme se obracet na Palackého, Masaryka nebo Pekaře, abychom viděli plusy i mínusy nejnovějšího českého animáku. Je v něm hodně zajímavého, ale ty nejlepší nápady jsou rozmělněny.

Shrnutí

Nemusíme se obracet na Palackého, Masaryka nebo Pekaře, abychom viděli plusy i mínusy nejnovějšího českého animáku. Je v něm hodně zajímavého, ale ty nejlepší nápady jsou rozmělněny.

Jiří Kábrt

Husiti

Husiti 1

Husiti 1

 
Husiti 2

Husiti 2

 
Husiti 3

Husiti 3

 
Husiti 4

Husiti 4

 
Husiti 5

Husiti 5

 
Husiti 6

Husiti 6

 
Husiti 7

Husiti 7

 
Husiti 8

Husiti 8

 
Husiti 9

Husiti 9

 
Husiti 10

Husiti 10

 
Husiti 11

Husiti 11

 
Husiti 12

Husiti 12

 
 
Vytvořeno 24.7.2014 9:55:50 | přečteno 1641x | kino
load