čtvrtek 28. - 21,00 hodin - PRODLOUŽENÝ VÍKEND

Prodloužený víkend 2

Drama / Romantický / USA, 2013, 111 min
Režie: Jason Reitman
Předloha: Joyce Maynard (kniha)
Scénář: Jason Reitman
Kamera: Eric Steelberg
Hudba: Rolfe Kent
Hrají: Kate Winslet, Josh Brolin, Gattlin Griffith, Clark Gregg, Tom Lipinski, James Van Der Beek, Tobey Maguire, Brooke Smith, Alexie Gilmore, J.K. Simmons, Greg Nutcher, Brighid Fleming, Gabrielle Popa, Maika Monroe, Dylan Minnette, Matthew Rauch, Rosemary Howard, Lucas Hedges
Vstupné 80 + 1, DO 12 LET NEVHODNÝ

Prodloužený víkend 6
Prodloužený víkend

Adele (Kate Winslet) před časem opustil manžel a ona se z toho dosud nevzpamatovala. Místo toho, aby se starala o svého třináctiletého syna Henryho, pečuje on o ni. Rozpad manželství navíc prohloubil její uzavřenost, úzkostlivě se proto vyhýbá styku s okolím. Výjimkou jsou jen pravidelné výpravy pro zásoby do blízkého supermarketu. Při jedné z nich se seznámí s Frankem (Josh Brolin), který ji dost nesmlouvavě požádá o pomoc. Frank právě uprchl z vězení, během útěku se zranil, a proto hledá dočasnou skrýš, alespoň než se přežene první vlna pátrání. Vyděšená Adele ho vezme k sobě domů a snaží se mu ve všem vyhovět, jen aby jí nebo Henrymu něco neudělal. Postupně se ale odhaluje, že pod drsnou slupkou zločince se skrývá tragický příběh chlapa, který by neublížil ani mouše, kdyby ho k tomu nedonutily okolnosti, a Frank začne Adele postupně ukazovat i svou pravou tvář. A žena, která si podvědomě naplánovala, že zbytek života prožije v zoufalství, najednou pocítí záchvěv štěstí, naděje a lásky. Uvědomí si, že se má o koho opřít, byť je to zločinec na útěku. Otázkou je, zda jim to může vydržet déle než jeden prodloužený víkend na konci léta.(CinemArt)

oooo O oooo

Recenze - Prodloužený víkend – konečně limonáda, na kterou se dá koukat

Adele (Kate Winslet) se utápí v depresích z rozchodu se svým manželem. Nad vodou ji drží pouze její dospívající syn Henry (Gattlin Griffith). Rozpad manželství navíc prohloubil Adelinu uzavřenost a strach z lidí. Snaží se vůbec nevycházet a jediný její kontakt s okolím je občasný nákup v místním supermarketu. Tam narazí na podivného muže jménem Frank (Josh Brolin), který ji pod nátlakem požádá o pomoc. 

Vyděšená žena vezme Franka k sobě domů a snaží se mu ve všem vyhovět, aby jí a synovi neublížil. Muž totiž utekl z vězení, kde si odpykával trest za vraždu. V okolí začíná pátrání po nebezpečném zločinci, kterého mají Adele s Henrym pod vlastní střechou. Postupně se ale ukazuje, že nic není tak černobílé a ve Frankovi se pod slupkou drsňáka ukrývá citlivý muž, který by neublížil ani mouše, pokud by ho k tomu nedonutily okolnosti…

Jason Reitman potvrdil už v romantické komedii Lítám v tom, že umí točit limonády. Naštěstí mají jiný základ než proslulé bláboly adaptované podle Nicholase Sparkse. Scénář k Prodlouženému víkendu je napsaný velmi chytře, plyne naprosto přirozeně. A je možné uvěřit, že se během několika desítek hodin vztahy lidí dokáží otočit o 360 stupňů. Přitom nejde ani náznakem o Stockholmský syndrom.

Prodloužený víkend (foto: Cinemart)

Stockholmský syndrom je specifická pozitivní emoční i afektivní vazba a závislost oběti (např. rukojmí) na pachateli (např. únosci) vyskytující se též ve vztazích některých vězňů a jejich vyšetřovatelů.

V roce 1973 se Jan-Erik Olsson a Clark Oderth Olofsson (nyní Daniel Demuynck) pokusili vyloupit jednu z bank ve Stockholmu. Loupež nevyšla a muži zadrželi rukojmí. Vyjednávání trvalo 130 hodin. Po propuštění považovali rukojmí únosce za své ochránce a policisty za nepřítele.

Adele i její syn si pozitivní vztah a lásku k Frankovi budují postupně. Po počátečním přirozeném strachu po únosu si všichni tři aktéři vybudují velmi silnou vzájemnou důvěru.

Skvěle natočená scéna, která při pečení broskvového koláče simuluje velmi úspěšně explicitně zobrazovanou erotiku, je nezapomenutelná.

Navzdory kvapu, kterým přirozeně prodloužený víkend plyne, se ve filmu během krátké chvíle stane mnoho emocionálně silných momentů. Kate Winslet je opět skvělá. Psychicky labilní matka z počáteční letargie nádherně rozkvétá v krásnou a žádoucí ženu. Josh Brolin zase navzdory fyziognomii působí chvílemi velmi křehkým dojmem.

Reitman se naštěstí vyhnul banalitám i mnoha žánrovým klišé. Vybudoval vynikající atmosféru, šetřil s hudebním podkresem a natočil romantický film, který by se beze studu mohl přibalovat do krabičky k Madisonským mostům. A jestli se koná happy end? Nechte se překvapit.

TotalFilm.cz

Prodloužený víkend

Prodloužený víkend 1

Prodloužený víkend 1

 
Prodloužený víkend 2

Prodloužený víkend 2

 
Prodloužený víkend 3

Prodloužený víkend 3

 
Prodloužený víkend 4

Prodloužený víkend 4

 
Prodloužený víkend 5

Prodloužený víkend 5

 
Prodloužený víkend 6

Prodloužený víkend 6

 
Prodloužený víkend 7

Prodloužený víkend 7

 
Prodloužený víkend 8

Prodloužený víkend 8

 
Prodloužený víkend 9

Prodloužený víkend 9

 
Prodloužený víkend 10

Prodloužený víkend 10

 
Prodloužený víkend 11

Prodloužený víkend 11

 
 
Vytvořeno 24.7.2014 10:42:41 | přečteno 956x | kino
load