ALAN BATES - V ROLI BASILA, MLADÉHO ANGLICKÉHO SPISOVATELE

Alan Bates 1

Alan Bates * 17.02.1934 Allestree, hrabství Derby, Anglie, V. Británie † 27.12.2003 Londýn, Anglie, Velká Británie

Alan Bates 4

Alan Bates

Biografie

Jeden z nejznámějších a nejoceňovanějších britských herců 60. let - sir Alan Bates - se narodil 17. února 1934 jako syn pojišťovacího agenta a ženy v domácnosti. Rodiče z něj sice od počátků chtěli mít slavného pianistu, Alan se však rozhodl, že jeho talent leží v jiné, a to herecké, oblasti.

Poté, co díky stipendiu dokončil Royal Academy of Dramatic Arts a strávil dva roky svého života u britského letectva, v roce 1956 konečně poprvé vystoupil na podium v divadelní hře "Look Back In Anger". Ta nakonec přinesla Batesovi první velký úspěch, když se hra opakovala celé dva roky a stihla i několik turné po světě včetně Moskevského divadla nebo Divadla Broadway.

Největší Batesův úspěch však přišel v 60. letech a to u filmu. Ve své první roli si zahrál syna Laurence Oliviera ve filmu "Komik“, ale to působivější a větší role na Batese stále jen čekaly. Dočkal se jich ve svých dalších filmech "Mluviti do větru“, "Dívka Georgy“, "Daleko od hlučícího davu“ a "The Fixer“, za který byl následně i nominován na Oscara.

I v soukromém životě slavil Bates úspěch, když se v roce 1970 se oženil s herečkou a zároveň modelkou Victorií Ward, která mu o dva roky později porodila i dvojčata: syny Tristana a Benedicta. I přes stále vzrůstající popularitu se ale Bates i v příštích letech často věnoval spíše malým komorním filmům, za kterých ale cítil větší potenciál než u Hollywoodských trháků, o čemž svědčí i jeho kritiky oceňované filmy jako "Růže“, "Motlitba za umírající“ nebo "Hamlet“.

Teprve v 90. letech přišly pro Batese první citelné rány. Nejdřív jeho syn Tristan zemřel v roce 1990 na astmatický záchvat v Tokiu, ačkoliv mu bylo pouhých 19 let, o dva roky později na infarkt skonala i Victoria. Bates, raněný z tak citelné a nečekané ztráty dvou blízkých osob, na filmový svět více méně zanevřel a jen čas od času se objevil v nějakém irském televizí připravovaném filmu. Přesto si ještě diváci mohli jeho umění naposledy vychutnat na začátku nového milénia v "Nejhorších obavách“ s Morganem Freemanem nebo v irském filmu podle skutečných dějin "Evelyn“. I Britská královna Alžběta II. ocenila jeho mimořádný talent, když mu udělila Řád Jejího Veličenstva a na jaře roku 2003 ho povýšila i do šlechtického stavu. Bates začal znovu žít, našel si i novou lásku, o deset let mladší herečku Joannu Pettet, se kterou pomalu plánoval společnou budoucnost. Nikdy se jí ale nedočkal.

Ani Batesovi se totiž nevyhnula smůla celé rodiny na úmrtí způsobené zdravotními komplikacemi a sám zahynul těsně po Vánocích, 27. prosince 2003, na rakovinu jater ve věku nedožitých 70 let.

www.csfd.cz

Herecká filmografie

2004 Spartakus (TV film)

2003 Hollywood sever

Promlčení

2002 Bertie a Elizabeth (TV film)

Evelyn

Nejhorší obavy

Proroctví z temnot

Salem Witch Trials (TV seriál)

2001 Gosford Park

Love in a Cold Climate (TV seriál)

2000 Na počátku (TV film)

Princ a chuďas (TV film)

St. Patrick: The Irish Legend (TV film)

Tisíc a jedna noc (TV film)

1999 Cherry Orchard, The

Spying Game, The (TV seriál)

1998 Nicholasův dárek (TV film)

1995 Groteska

Oliver's Travels (TV seriál)

1994 Hard Times (TV film)

1993 Silent Tongue

1992 Unnatural Pursuits

1991 Secret Friends

Shuttlecock

102 Boulevard Haussmann (TV film)

1990 Docteur M.

Hamlet

Mister Frost

1989 Dog It Was That Died, The (TV film)

Force majeure

1988 Velmi si vás vážíme

1987 Modlitba za umírající

Samé lži (TV film)

1986 Duet pro jednoho

1985 Dr. Fischer of Geneva (TV film)

1983 Englishman Abroad, An (TV film)

Separate Tables (TV film)

Wicked Lady, The

1982 Nemocnice Britannia

Return of the Soldier, The

Voyage Round My Father, A (TV film)

1981 Quartet

Rece do góry

Trespasser, The (TV film)

Very Like a Whale (TV film)

1980 Nijinsky

1979 Růže

1978 Křik

Mayor of Casterbridge, The (TV seriál)

Rozvedená žena

1976 Butley

Collection, The (TV film)

1975 In Celebration

Plaintiffs and Defendants (TV film)

Royal Flash

Two Sundays (TV film)

1974 Story of Jacob and Joseph, The (TV film)

1973 Story of a Love Story

1972 Day in the Death of Joe Egg, A

1970 Posel

Three Sisters

1969 Zamilované ženy

1968 Fixer, The

Spoiled (TV film)

1967 Daleko od hlučícího davu

Location: Far From the Madding Crowd

1966 Dívka Georgy

Hero of Our Time, A (TV film)

Srdcový král

1965 Once Upon a Tractor

1964 Nothing But the Best

Řek Zorba

1963 Caretaker, The

Running Man, The

1962 Takové milování

1961 Mluviti do větru

1960 Komik

1959 Square Ring, The (TV film)

1956 It's Never Too Late

1955 ITV Play of the Week (TV seriál)

ITV Television Playhouse (TV seriál)

Alan Bates byl jeden z prvních herců, který se objevil s anglickou divadelní společností Royal Court Theatre v jejich první hře - Mulberry Bush. Za necelý rok po jeho dokončení studia na Royal Academy of Dramatic Arts, Bates vytvořil roli Cliffa ve hře Johna Osborna "Ohlédni se v hněvu", v které také hrál v New Yorku a Moskvě. Hrál i ve hře Harolda Pintera "The Caretaker" v Londýně i New Yorku, stejně ji v jeho filmové verzi. Brzy v jeho herecká kariéra se mu dostalo ocenění Clarence Derwent Award za svůj výkon ve vedlejší roli ve hře "Long Day's Journey into Night" Eugene O'Neilla. Rozvíjel svou úspěšnou kariéru postavenou na spolupráci s předními britskými dramatiky. Vytvořil řadu charakterních rolí, Byl vysoce všestranným hercem, nikdy nebyl členem repertoáru některé z divadelních společnosti. Občas se posune z jeviště do filmu nebo televize, opět s velkými úspěchy v každém z těchto médií, ale jeviště je jeho domov.

Jeho filmová kariéra byla stejně pestrá, včetně filmú Komik, Mluviti do větru, Řek Zorba, Dívka Georgy , Srdcový král, a Daleko od hlučícího davu. On také hrál v dramatu The Fixer, za nějž získal nominaci na Oscara, v uznávaném filmu Kena Russella - Zamilované ženy podle prózy D.H. Lawrence, Josepha Loseyho - Posel (scénář Harold Pinter), Petera Nicholse A Day in the Death of Joe Egg, a v Čechovových Tři sestrách v režii Laurence Oliviera. Dále hrál s Bette Midlerovou v Růži, s Julií Andrewsovou v Duet pro jednoho, s Bobem Hoskinsem a Mickey Rourkem v Modlitba za umírající, s Mel Gibsonem a Glenn Close v Hamletu Franca Zeffirelliho, s Charlotte Rampling ve filmu Michaela Cacoyannise Cherry Orchard, s Ben Affleck a Morgan Freeman v Nejhorší obavy, a s mnoha kolegy v Gosford Parku od Roberta Altmana.

Alan Bates

Alan Bates 1

Alan Bates 1

 
Alan Bates 2

Alan Bates 2

 
Alan Bates 3

Alan Bates 3

 
Alan Bates 4

Alan Bates 4

 
Alan Bates 5

Alan Bates 5

 
Alan Bates 6

Alan Bates 6

 
 
Vytvořeno 1.8.2010 15:28:42 | přečteno 4416x | kino
load