HVĚZDA FILMU KRAKATIT - FLORENCE MARLEY

Florence Marly 4

FLORENCE MARLY nar. 2.6.1918 Obrnice, Rakousko - Uhersko zem. 9.11.1978 Glendale, Kalifornie, USA

Florence Marly

Florence Marly 20nar. 2.6.1918

Obrnice, Rakousko - Uhersko

zem. 9.11.1978

Glendale, Kalifornie, USA

Atraktivní a elegantní herečka rodným jménem (Hana Smékalová) z Československa olomouckého původu se narodila 2. 6. 1919. Již v dětství se učila zpěvu a recitaci. Místní kantor ji učil i základy francouzského jazyka. Toužila se stát operní zpěvačkou, ale neměla vhodný hlas. V osmnácti letech odcestovala do Paříže, kde se věnovala studiu umění, literatury a filozofie na proslulé Sorboně. Ráda se toulala jako studentka po starých částech Paříže a zajímala se o vše možné, co se týkalo zpěvu, divadla a umění.

Vlastně náhodné setkání na jednom večírku s filmovým režisérem Pierrem Chenalem jí předurčilo cestu k filmu. Po krátké známosti a velké lásce se za něho vdala, byl o patnáct let starší. Svůj filmový debut absolvovala pod vedením svého manžela ve špionážním dramatu filmu ALIBI (1938), který u nás byl také uveden do kin a nikdo netušil, že tam hraje v hlavní roli česká herečka. V tento čas byla ve Francii považovaná za jednu z nejhezčích dívek světa. Těsně před válkou a během ní natočila cca pět filmů. V době války mladá paní Hana neboli Florence bydlela na předměstí Paříže, ale v době nástupu jejího manžela do svobodné francouzské armády musela uprchnout v roce (1940) před příchodem německé armády do Portugalska a tady získala povolení ke vstupu do Argentiny, kam se dostala dobrodružnou cestou skrze Bolívii a Paraguay. V Buenos Aires se po delší době setkala opět s manželem. Její jazykové nadání jí pomohlo rychle zvládnout španělštinu a brzo dostala hlavní roli ve španělsky mluvícím filmu, natáčeném v Argentině, CESTA BEZ NÁVRATU (1946). Právě v tomto filmu, sklidila velký úspěch u diváků a mohla mít zajištěnou hvězdnou kariéru v Argentině. Rozhodla se jinak, vrátila se do Francie začít znovu natáčet filmy v Evropě.

První významnější film byl LES MAUDITS (1947), jde o příběh malé skupiny lidí různé národnosti, kteří se na konci války setkají na německé ponorce, Florence tady zahrála roli záporné postavy výtečně, přesto tento film neměla nikdy ráda, i když byl oceněn. Byla za to nominovaná jako nejlepší herečka v kategorii dramatického filmu v Cannes. Dostala cenu filmové kritiky. Rozhodla se také navštívit Prahu, zde se setkala prvně s režisérem Otakarem Vávrou, který jí nabídl hlavní roli ve filmu KRAKATIT (1948). Na spolupráci s hercem Karlem Högerem se upřímně těšila. Svůj výdělek z filmu Krakatit přenechává svým přátelům a příbuzným v Československu, šlo o částku 100000 dolarů.

Pro Hollywood ji objevil při natáčení filmu v Itálii americký režisér Lewis Allen, od kterého dostala nejlepší reference pro Ameriku. Mezitím se učí pilně anglicky a podepisuje další smlouvy na filmy, její úžasná píle a vytrvalost se stále učit byla pro Hollywood tou nejlepší vstupenkou. Prostě touha prorazit v Hollywoodu, Mekky filmového byznysu, byla silná. Zahrála si i se slavným hercem Humphrey Bogartem ve filmu TOKYO JOE (1949). O dva roky později v Japonsku natáčí další film Tokyo File 212, ve volném čase pořádala show pro americké vojáky v Koreji. Pak natočila řadu filmů se střídavým úspěchem. Po nějakou dobu je dokonce na černé listině v USA pro podezření, že inklinuje ke komunismu a tím pádem se nemohla vrátit z natáčení v Chile do USA. Mezitím žije v Mexiku 2,5 roku, kde usiluje o vpuštění a obnovení stálého pobytu v USA. Americké úřady se rozhodly v roce (1956) znovu její jméno očistit a povolit opět vstup do země, protože došlo omylem k záměně jejího jména se zpěvačkou (Anna Marly) ruského nočního klubu.

Po vleklé manželské krizi následuje rozvod s Pierrem Chenalem a vdává se za rakouského hraběte, tím se stává hraběnkou Degenhart Wurmbrandovou. Hrabě byl starší o 26 let. Po nějakém čase se zase rozvádí. V roce (1963) byla také odsouzena v USA na 3 roky podmínečně za držení nepovolených látek. Poslední film, který natočila je horor DR. DEATH: SEEKER OF SOULS (1973) S ubíhajícími lety upadá v zapomnění a v roce 9. 11. (1978) v Glendale v Kalifornii umírá na infarkt ve věku 59 let.

Josef "tahit" B

oooo O oooo

Florence Marlyová

Florence Marly 3Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Florence Marly, vlastním jménem Hana Smékalová (2. července 1919 Obrnice – 9. listopadu 1978 Glendale, Kalifornie, USA) byla mezinárodně proslulá herečka čekého původu.

Narodila 2. června 1918 v Obrnicích u Mostu. Od dětství recitovala a zpívala, nemohla se však stát operní pěvkyní kvůli vadě hlasivek a v sedmnácti letech odešla do Paříže, kde na Sorbonně studovala literaturu, dějiny umění a filozofii. V Paříži ji pak náhodné setkání s režisérem Pierrem Chenalem (1904-1990), za kterého se provdala, vyneslo mezi přední hvězdy francouzského filmu. Hrála například v jeho filmu Alibi (L'Alibi 1938) i v dalších filmech jiných francouzských režisérů.

V roce 1940 opustila Francii a přes Portugalsko se dostala do Argentiny, kde se později v roce 1942 setkala se svým manželem, který se angažoval v protinacistickém odboji a musel uprchnout. I tady se dokázala prosadit a po roce 1943 hrála ve třech španělsky mluvených filmech. Třetí z nich, snímek Cesta bez návratu (Viaje sin regreso, 1946), režíroval opět Chenal. Po návratu do Evropy zazářila ve válečném dramatu René Clémenta Krysy (Les maudits, 1947), který zvítězil na filmovém festivalu v Cannes a jí získal nominaci na nejlepší herečku festivalu a cenu kritiky. Režisér Otakar Vávra ji v roce 1948 angažoval do role princezny v jejím jediném českém filmu Krakatit.

Hrála i v Hollywoodu, například ve filmu Lewise Allena Sealed Verdict (1948), po boku Humphreyho Bogarta ve filmu Tokyo Joe (1949). V padesátých letech se omylem dostala na černou listinu kvůli podezření z levicové orientace a to zabrzdilo její kariéru. V polovině 50. let hrála znovu ve dvou španělsky mluvených filmech svého manžela Pierra Chenala, se kterým se později rozvedla. V roce 1956 se znovu provdala za rakouského hraběte Degenharta von Wurmbrand-Stuppach (1893-1965)a i když se ještě v témže roce rozvedla, užívala i nadále dobře znějící jméno hraběnka Florence von Wurmbrand.

V padesátých letech se objevovala v amerických televizních seriálech a jako zpěvačka a pianistka účinkovala také v nočních klubech. Jejím posledním celovečerním filmem se stal v roce 1973 hororový příběh Dr. Death: Seeker of Souls a v témže roce naposledy zazářila na filmovém festivalu v Cannes v krátkometrážním filmu Space Boys, k němuž sama napsala scénář i hudbu.

Zemřela v šedesáti letech na infarkt 9. listopadu 1978 v Glendale Kalifornii.

V českém filmu sehrála roli princezny ve filmu Otakara Vávry Krakatit (1948) podle Karla Čapka. Další role v exilu.

Wikipedie.cz

oooo O oooo

Florence Marly

Florence Marly 1

Florence Marly 1

 
Florence Marly 2

Florence Marly 2

 
Florence Marly 3

Florence Marly 3

 
Florence Marly 4

Florence Marly 4

 
Florence Marly 5

Florence Marly 5

 
Florence Marly 6

Florence Marly 6

 
Florence Marly 7

Florence Marly 7

 
Florence Marly 8

Florence Marly 8

 
Florence Marly 9

Florence Marly 9

 
Florence Marly 11

Florence Marly 11

 
Florence Marly 10

Florence Marly 10

 
Florence Marly 12

Florence Marly 12

 
Florence Marly 13

Florence Marly 13

 
Florence Marly 14

Florence Marly 14

 
Florence Marly 15

Florence Marly 15

 
Florence Marly 16

Florence Marly 16

 
Florence Marly 17

Florence Marly 17

 
Florence Marly 18

Florence Marly 18

 
Florence Marly 19

Florence Marly 19

 
Florence Marly 20

Florence Marly 20

 
Florence Marly 21

Florence Marly 21

 
 
Vytvořeno 8.6.2011 10:35:07 | přečteno 8312x | kino
load