HVĚZDY FILMU TANEC V TEMNOTÁCH - BJÖRK

Björk 7

BJÖRK nar. 21.11.1965 Reykjavík, Island

Björk

nar. 21.11.1965

Reykjavík, Island
Björk 8

Björk svou hudební kariéru odstartovala už ve svých jedenácti, když začala chodit na hodiny klavíru na základní škole. Jeden z jejích učitelů v té době poslal nahrávku písně Love to Love do RÚV, tehdy jediné rozhlasové stanice na Islandu. Tato nahrávka byla skutečně odvysílána a Björk pak téměř okamžitě dostala nabídku od nahrávací společnosti Fálkinn. A tak mohl v roce 1977 vzniknout její první debut, na kterém se podílel i její nevlastní otec, jenž ji doprovázel na kytaru. Na této desce je několik islandských dětských písniček, cover verze tehdejších hitů a dokonce i Fool on the Hill od Beatles, zpívaná v isladštině. Tato deska se na Islandu stala platinovou a dnes je vysoce ceněným sběratelským kouskem.

Ve svých čtrnácti byla Björk ovlivněna punk-rockem, což vyústilo v dívčí punkovou skupinu Spit and Snot. V roce 1980 úspěšně ukončila střední školu. V roce 1981 zakládá spolu s baskytaristou Jakobem Magnússonem další kapelu, která se jmenovala Jam-80, později Tappi Tíkarrass. Ve stejném roce jim vychází singl Bíti? Fast í Víti?. Další album se jmenovalo Miranda a vyšlo v roce 1983.Další projekt se jmenoval KUKL (což v islanštině znamená magie) a kromě Björk se ho účastnilo dalších pět islandských hudebníků. Napsali společně několik písní a po čtrnáctidenním zkoušení konstatovali, že už jsou docela sehraní. Jejich hudba je často označována jako gothic rock. Tady už se objevují náznaky, kterým směrem se zpěv Björk bude ubírat. Skupina KUKL uspořádala koncertní šňůru po celém Islandu s britskou punkovou skupinou Crass a vydala dvě alba: The Eye (1984) a Holiday in Europe (1976).

Pak se seskupení KUKL rozpadlo, což bylo zčásti zaviněno i uzavřením jejich nahrávací společnosti Gramm. V létě 1986 se dali dohromady někteří členové KUKLu a surrealistické skupiny Medusa a dohromady vytvořili umělecký spolek Smekkleysa. Ten měl samozřejmě i hudební sekci, která dostala název The Sugarcubes. Smekkleysa i The Sugarcubes uvádějí jako oficiální datum vzniku den, kdy se Björk narodil syn Sindri.

Herecká filmografie

2005 Drawing Restraint 9

2002 Björk at the Royal Opera House (koncert)

Björk: Live at Cambridge (koncert)

2001 Björk: Hidden Place (video film)

Pagan Poetry (video film)

2000 Tanec v temnotách

1994 Pret-A-Porter

1990 Juniper Tree

--------------------------------------------------------------

Björk
Björk 9

Björk (narozena jako Björk Guomundsdóttir 21. listopadu 1965 v Reykjavíku) je světoznámá islandská zpěvačka a muzikantka věnující se obrovsky rozmanité paletě žánrů - od popu přes triphop a jazz až po klasickou hudbu. Kromě své hudební tvorby Björk zazářila také v hlavní roli ve filmu Larse Von Triera Tanec v temnotách.Björk se začala věnovat muzice již v dětství, v jedenácti letech se začala učit hře na piáno. Jednoho dne Björk zpívala píseň I Love To Love od Tiny Charles na jediné islandské rádiové stanici, což zaujalo majitele nahrávací společnosti Fálkinn, který neprodleně nabídl Björk vydání alba. Björk přijala a v roce 1977 vydala album islandských dětských písní. Když bylo Björk 14 let, zaujal ji punk rock. Později se objevila v několika islandských punkových formacích, v polovině 80. let se přeorientovala na gothic rock, kterému se věnovala se skupinou KUKL. V druhé polovině 80. let se skupina rozpadla a zbylí členové v čele s Björk se kvůli punkovějšímu zaměření přejmenovali na Pukl. Tato skupina později změnila název na The Sugarcubes. Spolu s The Sugarcubes vydala v roce 1988 Björk světově úspěšné album Life's Too Good, díky jehož úspěchu si vybudovala dostatečně zvučné jméno.

V roce 1992 se The Sugarcubes rozpadli a Björk se vydala na sólovou dráhu. O rok později měla již dost materiálu na vydání debutového alba. To nazvala výstižně Debut, produkci zde zajistil Nellee Hooper, dříve známý ze spolupráce s Massive Attack. Hooper pomohl Björk s jejím prvním velkým hitem Human Behaviour.

Björk se vrátila do studia v roce 1994 a za pomoci Hoopera, Trickyho a dalších natočila své druhé album Post. To vyšlo v roce 1995, ve Spojených státech za něj Björk získala platinovou desku. O dva roky později bylo k Post vydáno remixové album Telegram (1997). Později téhož roku vydala Björk své další řadové album nazvané Homogenic. To je do té doby jejím nejexperimentálnějším dílem, doprovázeným velice kvalitními videoklipy, které bylo možno vídat i na MTV. Jedná se hlavně o Bachelorette a All Is Full Of Love.

V roce 2001 vydala Björk své čtvrté album Vespertine. To je ještě experimentálnější než jeho předchůdce Homogenic - doprovázeno jemnými zvuky a nepravidelnými rytmy. Ke spolupráci na albu byli pozváni někteří nezávislí muzikanti (např. harfistka Zeena Parkins), textovou stránku zajistil mimo jiné básník E. E. Cummings. V roce 2002 vydala Björk sbírku nevydaného materiálu nazvanou Family Tree, ve stejné době vydala i výběr svých největších hitů. O rok později vydala koncertní album Live Box. O další rok později, v roce 2004, se Björk blýskla svým posledním studiovým albem Medúlla. Velkou zajímavostí jistě je, že album je celé natočeno vokálně, nástroje jsou tedy nahrazeny lidskými hlasy. Na albu spolupracovalo mj. i několik beatboxerů, v čele se světovým beatboxovým králem Rahzelem.

Björk

Björk 1

Björk 1

 
Björk 2

Björk 2

 
Björk 3

Björk 3

 
Björk 4

Björk 4

 
Björk 5

Björk 5

 
Björk 6

Björk 6

 
Björk 7

Björk 7

 
Björk 8

Björk 8

 
Björk 9

Björk 9

 
Björk 10

Björk 10

 
Björk 11

Björk 11

 
Björk 12

Björk 12

 
Björk 13

Björk 13

 
 
Vytvořeno 20.1.2011 13:18:18 - aktualizováno 20.1.2011 13:27:00 | přečteno 4914x | kino
load