JEAN-PAUL A JEHO (FILMOVÉ) PARTNERKY - MARLENE JOBERT

Marlene Jobert 10

Narození 4. listopadu 1940 (72 let)
Alžírsko Alžírsko
Aktivní roky 1966-1998

Marlene Jobert 1
Marlene Jobert

Narodila se jako nejmladší ze tří dětí v Alžíru, kde žila až do svých 11 let, kdy se rodina přestěhovala do Francie. Vystudovala čtyřleté studium výtvarného umění a chtěla se stát profesorkou kreslení nebo návrhářkou. Na popud svého bratra, který pro ní vymyslel komické skeče, kterými měla doprovázet jeho hudební vystoupení, objevila zálibu v herectví a začala se věnovat amatérskému divadlu.

V 18 letech odešla do Paříže, kde pokračovala v hereckém vzdělávání na Statní konzervatoři dramatického umění. Přivydělávala si kreslením reklam. V roce 1963 debutovala na jevišti po boku Yvese Montanda a Pierra Mondyho ve hře Tisíc klaunů. Jednu sezónu strávila v divadle v Dijonu.

Pro film jí objevil režisár Jean-Louis Godard, který jí svěřil jednu z hlavních rolí ve filmu o mládeži - Mužský rod, ženský rod. Ještě výrazněji na sebe upozornila v komedii Nepřemožitelná Leontýna. Její pihovatá tvář lemovaná rudými vlasy a přirozený projev dobře souzněly hlavně s civilními postavami, které ztvárnila v nejrůznějších filmech - krimi dramatu po boku Charlese Bronsona, v historické komedii Milenci z roku II po boku Jean-Paula Belmonda, v tragikomedii P. De Broky Vzali nohy na ramena. Velmi často se uplatňovala v gangsterkách a krimi filmech.

Po třicítce začala být obsazována do melodramatických rolí, z nichž vyniká hlavně psychologické drama Nahá láska. V roce 1980 se jí narodila dvojčata, z nichž Eva (pod jménem Greenová) se dala také na hereckou dráhu, a na čas přerušila hereckou kariéru. Při návratu před kameru ve filmu Jezdci z bouře nejen hrála, ale naspívala dokonce úvodní píseň a napsala sama text. Následně vydala album Věčná je potřeba lásky, kde je autorkou všech textů. Kromě toho napsala i několik knih pro děti.

Ondřej "Dude" "lebowski" Lebowski

oooo O oooo

Marlene Jobert

Marlene Jobert v roce 2012

Marlene Jobertová (* 4. listopadu 1940[p 1], Alžírsko) je francouzská výtvarnice, herečka, zpěvačka, textařka a autorka knih pro děti, dcera italské herečky Elsy Lunghiniové a matka herečky Evy Green a teta herečky Josephiny Jobertové.

Původně chtěla být výtvarnicí nebo módní návrhářkou. Ještě během svých studií výtvarného umění také začala hrát amatérsky divadlo a vystupovat v krátkých skečich během koncertů hudební skupiny svého bratra. Herectví se jí nakonec zalíbilo natolik, že jej posléze studovala ns Státní konzervatoři v Dijonu a Paříži. Během svých studií pracovala jako filmová statistka, fotomodelka a reklamní výtvarnice. V roce 1963 debutovala jakožto divadelní herečka po boku svého učitele Yvese Montanda ve hře Tisíc klaunů v Théatre Montparnasse.

Pro francouzský film byla objevena režisérem Jeanem-Lucem Godardem. Její jemný půvab, pihovatá tvář, rusé vlasy spolu s jemným a neokázalým civilním herectvím způsobily, že začala být obsazována do mnoha dalších filmů.

Kromě své výtvarné a herecké činnosti činnosti se také jedná o uznávanou spisovatelku, jenž píše knihy pro děti, známá je též jako příležitostná zpěvačka a písňová textařka.

Wikipedie

oooo O oooo

Marlene Jobert

Životopis (biografie) / Informace:

Marléne Jobertová se narodila 4.listopadu 1943 v Alžíru. Je dcerou italské herečky Elsy Lunghiniové,otec byl francouzský voják.Když bylo Marlene jedenáct let,rodina se přestěhovala do francouzského Dijonu,kde později absolvovala studium výtvarného umění na dvou umělecko-průmyslových školách.Chtěla být návrhářkou,nebo profesorkou kreslení.Jednou ale vystoupila pro bratra v jeho hudební produkci v komickém čísle a bylo rozhodnuto.Začala s amatérským divadlem a navštěvovala konzervatoř v Dijonu.Další herecké vzdělání získla v Paříži,nejprve v Centre de la rue Blanche,pak u profesora Georgese Chamarata na Státní konzervatoři dramatického umění.Během studia si přilepšuje statováním ve filmech a kreslením reklam.Debutuje na jevišti ThéatreMontparnasse ve hře TISÍC KLAUNŮ v roce 1963.K filmu se dostává prostřednictvím Jeana-Luca Godarda,kerý jí svěřil roli v anketovém snímku MUŽSKÝ ROD,ŽENSKÝ ROD (Masculin féminin,1965).Výraznou pozornost na sebe strhla v komedii NEPŘEMOŽITELNÁ LEONTÝNA (1968).Marlene není nijak žánrově vyhraněná,hraje v různorodých snímcích:v kriminálním dramatu CESTUJÍCÍ V DEŠTI (Le passager de la pluie,1969),historické komedii MANŽELÉ Z ROKU II (Les mariés de l´an,1970),tragikomedii VZALI NOHY NA RAMENA (La poudre d´escampette,1971).Často se objevuje v kriminálních filmech a gangsterkách př.MASAKR V ŘÍMĚ (Massacre in Rome,1973),VÁLKA POLICAJTŮ (La guerre des polices,1979),ŠPINAVÁ ZÁLEŽITOST (Une sale affaire,1980).Z melodramat je nejvýznamější postava tlumočnice Claire, v psycholog.dramatu NAHÁ LÁSKA (l´amour nu,1981).Ve filmu JEZDCI BOUŘKY (Les cavaliers de l´orage,1983) také zpívá úvodní píseň,ke které sama napsala text.V posledních dvaceti letech Marlene pracovala spíše pro televizi.Vydala též album s názvem VĚČNÁ JE POTŘEBA LÁSKY (Tout pour se plaire),na němž všechny písně otextovala.Napsala i několik knih pro děti.M.J.je matkou dvojčat-Eva a Joy (1980).Dcera Eva Green je též herečka,známá například ze snímků Snílci (2003),nebo Casino Royale (2006).

www.fdb.cz

Marlene Jobert

Marlene Jobert 1

Marlene Jobert 1

 
Marlene Jobert 2

Marlene Jobert 2

 
Marlene Jobert 3

Marlene Jobert 3

 
Marlene Jobert 4

Marlene Jobert 4

 
Marlene Jobert 5

Marlene Jobert 5

 
Marlene Jobert 6

Marlene Jobert 6

 
Marlene Jobert 7

Marlene Jobert 7

 
Marlene Jobert 8

Marlene Jobert 8

 
Marlene Jobert 9

Marlene Jobert 9

 
Marlene Jobert 10

Marlene Jobert 10

 
 
Vytvořeno 13.6.2013 19:22:03 | přečteno 10222x | kino
load