KVĚTEN 2014 S JACKEM NICHOLSONEM - SLAVNÉ FILMY SLAVNÉHO HERCE

Jack Nicholson 1

Jack Nicholson -  nar. 22.4.1937 (76 let)
Manhattan, New York City, New York, USA

Jack Nicholson 18
Jack Nicholson

Životopis

Jack se narodil jako John Joseph Nicholson v Neptune v New Jersey. Po absolvování střední školy se v 17-ti letech přesunul do Los Angeles se záměrem studovat vysokou školu, ale tento záměr se mu nepodařilo uskutečnit. Jelikož se mu na západním pobřeží líbilo sehnal si práci poslíčka pro filmové studio Metro-Goldwyn-Mayer. Brzy nato začal studovat herectví s místní hereckou skupinou Players Ring Theater, se kterou vystupoval na jevištích a občas v televizi.

Díky zájmu o Jacka producentem Rogerem Cormanem uskutečnil svůj filmový debut v thrilleru "The Cry Baby Killer" (1958). V následujících několika letech se objevoval v nízko rozpočtových filmech jako byla parodie na horory Malý obchod hrůzy "The Little Shop of Horrors", kde ztvárnil roli masochistického pacienta potěšeně vřeštícího pod zubní vrtačkou. V roce 1963 si vyzkoušel práci scénáristy ve filmu "Thunder Island" a spolurežiséra v horroru Hrůza "The Terror", kde si zahrál důstojníka Napoleonovy armády Andrea Duvaliera. Další film pro který napsal scénář byl "The Trip" v hlavních rolích si zahráli Peter Fonda a Dennis Hopper.

Jako by mu to nestačilo, tak pro komedii "Head" (1968) napsal scénář byl spoluproducentem. Za roli právníka v úspěšném dobrodružném filmu Bezstarostná jízda "Easy Rider" (1969) získal svou první nominaci na Oscara za vedlejší roli. Díky tomuto ocenění se z Jacka stala velmi uznávaná Hollywoodská osobnost.

Další nominaci získává za hlavní roli soukromého detektiva v thrilleru Čínská čtvrť "Chinatown" (1974). Během té doby měl Jack poměr s Anjelicou, dcerou spoluherce z Čínské čtvrti Johna Hustona. Anjelica je herečka a třetí generace ze slavné Hollywooské rodiny. Není tedy divu, že se brzy stali nejvíce mediálně pronásledovaným párem v Hollywoodu.

Jackovi se poprvé podařilo získat Oscara pro nejlepšího herce za roli trestance, jenž předstírá šílenství a chová se tak, aby byl místo do vězení poslán mezi duševně postižené. Psychologický thriller Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem "One Flew Over the Cuckoo's Nest" (1975) vydělal více než 60 milionů dolarů a získal 5 Oscarů (nejlepší snímek, nejlepší herec, nejlepší herečka - Louise Fletcher, nejlepší režie a nejlepší scénář). Tento film potvrdil Jackavu vizitku jednoho z nejpopulárnějších herců 70 tých let.

Jack účinkoval s Marlonem Brandonem ve westernu Zastavení na Missouri "The Missouri Breaks", navzdory jejich slávě se film nestal příliš úspěšným. Ani jeho další režijní snaha "Goin' South" (1978) si nezískala patřičnou pozornost. Obrat nastal v horroru Stanleye Kubrickse Osvícení "The Shining" (1980) a také ve filmu "The Postman Always Rings Twice"Pošťák zvoní vždy dvakrát (1981), jenž se staly velmi úspěšnými.

Za vedlejší roli ve filmu Rudí "Reds" (1981) získal další nominaci na Oscara. V roce 1983 se mu podařilo získat druhého Oskara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli v komedii Cena za něžnost "Terms of Endearment". Film jenž vypráví o pozoruhodném příběhu dvou blízkých lidí - matky a dcery. O dva roky později získává další nominaci na Oskara za roli ve filmu Čest rodiny Prizziů "Prizzi's Honor". Jack Nicholson, nájemný vrah, se zamiluje do krásné Kathleen Turner, se kterou se ožení. Manželská idylka skončí, když se dozví, že jeho okouzlující manželka se živí stejným řemeslem jako on.

V hvězdně obsazeném a veleúspěšném thrilleru Čarodějky z Eastwicku "The Witches of Eastwick" si Jack zahrál po boku Cher, Susan Sarandon a Michelle Pfeiffer. Za svou roli ďábla získal cenu newyorských a losangeleských filmových kritiků pro nejlepšího herce v hlavní roli. Škodolibého zloducha po boku Michaela Keatona a Kim Basinger si zahrál v obrovském hitu "Batman". Fantastický film o dobrodružstvích maskovaného ochránce zákona objevující se vždy tam, kde je páchána nějaká nepravost.

Jack se vrací jako soukromé očko Jake Gittes v pokračování "Čínské čtvrti" Dva Jakeové "The Two Jakes" (1990) se svou typickou atmosférou, která vítězí jako ojedinělé pokračování, které ještě předstihlo skvělý originál. Zde Jack nejen zazářil jako skvělý herec, ale jako kvalitní režisér. Po uboze přijaté komedii Když má muž problémy "Man Trouble" (1992) si zahrál v úspěšném dramatu Pár správných chlapů "A Few Good Men" (1992). Za svou vedlejší roli po boku Toma Cruise a Demi Moore získal další nominaci na Oskara.

S herečkou Michelle Pfeiffer se Jack opět setkal v thrilleru Vlk "Wolf" (1994). O rok později si zahrál stárnoucí klenotníka Freddyho Gale v dramatu Křižovatka smrti "The Crossing Guard", který čeká na svou pomstu. V roce 1996 se Jack objevil v roli presidenta USA ve sci-fi komedii Mars útočí "Mars Attacks!" po boku Glenn Closeové a Pierce Brosnana. Film v němž se po zuby ozbrojení Marťané snaží zabrat celou planetu.

Jakcksova sláva opět vyletěla do závratných výšin díky hlavní roli v komedii Lepší už to nebude "As Good As It Gets" (1997) a především díky zisku třetího Oscara pro nejlepšího herce. V komedii si zahrál s Helen Hunt, která za svůj výkon získala Oscara pro nejlepší herečku. Oba za své výkony ještě získali ocenění Zlatý Glóbu.

V roce 2001 se Jack objevil v dramatu Přísaha "The Pledge", v němž si zahrál nevadského detektiva Jerryho Blacka. O rok později v roli Warren Schmidt v komedii O Schmidtovi "About Schmidt".

Vedle jeho impozantní herecké kariéře se vyvíjel také jeho osobní život. V roce 1974 zjistil, že žena o které si myslel, že je jeho matka Ethel May Nicholson byla jeho babička. Jeho matka June Nicholson vystupovala jako jeho starší sestra, která však v roce 1960 zemřela na rakovinu ve věku 43 let.

Jack byl také známý pro jeho divoký a dobrodružný život. Jeho bouřlivý 17 let dlouhý vztah s Huston skončil v roce 1989, když se Huston dozvěděla, že Jack je otcem dítěte s Rebeccou Broussard. Bývalá servírka, která se objevila ve filmu Dva Jackové "The Two Jakes". S Rebeccou má Jack Lorraine (1990) a Raymonda (1992). Jack má ještě dceru Jennifer ze čtyřletého vztahu s herečkou Sandrou Knight během šedesátých let. V roce 1999 začal randit s herečkou Larou Flynn Boyle. V současné době žije v Los Angeles.

Autor: Kamil Koupý

oooo O oooo

Dodnes nevím, jestli je Jack Nicholson blázen, nebo ne, říká Miloš Forman v rozhovoru pro Reflex

TEREZA SPÁČILOVÁ

Nejdřív jsou jen samé mokřiny. Potom kukuřice. Potom červený domeček, dříve kravín. A v něm sošky Oscarů a Miloš Forman (80) s rodinou. Reflex se za nimi vypravil, aby zjistil, co je pravdy na stále dramatičtějších zvěstech o zlomeném smutném nemocném režisérovi. Stručně? Nic.

Hlavně žádné bilancování, na tom jsme se s Milošem Formanem shodli okamžitě. „Všichni furt čekaj’, že budu moudrej a hlubokomyslnej, zvlášť když mi hrozí nějaký kulatiny nebo čestná cena. Jako bych si na starý kolena nemohl popovídat jen tak,“ říkal, když nás vítal ve svém útulném domově. A tak jsme si povídali „jen tak“.

Byl bosý a na stole měl doutníky. „No jo, už zas kouřim. Radost musí bejt, ne?“ konstatoval, když prvně labužnicky popotáhl. Bobík, pes rasy „něcojakoretrívr“, se mu stejně rozkošnicky otřel o hřbet nohy a do vzduchu se vznesl obří chomáč zlaté srsti. „Líná po kilech, pozor. Ale je to vděčnej mazel. Jako by věděl, že utekl hrobníkovi z lopaty – máme ho z útulku a k nám šel týden před uspáním, že jo, holči?“ obrátil se na manželku Martinu, která se zrovna vydala vyzvednout „dvojčata“ – čtrnáctileté syny Andyho a Jima. „To víš, že jo … Hele a nezavřeme dveře, když topíme?“ odvětila věcně.

Byla to scénka jako vystřižená z její nové knihy, biografického rozjímání na téma múzy versus hamburgery, sousedi a třídní schůzky. V předvečer naší návštěvy jím úspěšně bavila publikum v Českém domě na Manhattanu, a protože tam její muž nebyl, dodatečně zjišťoval, jak dopadla. „Trapas. V diskusi se čtenáři jsem si zaboha nemohla vzpomenout na jediného oblíbeného amerického spisovatele. Taková ostuda!“ kála se Martina. „Holči, vždyť vedle nás bydlí minimálně dva!“ smál se Forman, načež ji láskyplně odpoklonkoval a dovnitř vpustil druhého psa, taky nalezence. Bobík se mezitím přemístil na pohovku, snad že odtamtud měl lepší přehled, a se zadkem na mém stehně spokojeně usnul. Oscarový režisér s náplastí na noze se mohl konečně rozpovídat.

Vaší specialitou je přicházet s novými tvářemi, dělat ze zpěváků herce nebo z komiků dramatické postavy. Je těžké přesvědčit producenty, aby vám vyšli vstříc?

Někdy ano. Například s Courtney Love ve Flyntovi to byla úplná odysea. Studio tehdy řeklo, že ona nikdy, prý pro ni neseženou pojistku. Měla za sebou divokou drogovou historii, ale to jsem nevěděl. Tak jsem sehnal pojišťovnu, která kývla, problém byl, že chtěla milión dolarů. Nakonec jsme se složili já, Woody Harrelson, Oliver Stone, Courtney a ještě někdo a dali jsme do banku každý 200 tisíc.

To jste jí musel hodně věřit.

Taky jsem za ní šel a povídám jí: Hele, Courtney, budu za tebe bojovat, ale jen když mi zůstaneš čistá. Dala mi na to ruku takovým způsobem, že jsem jí uvěřil.

A byla čistá?

Byla. Absolutně. Během prvních dvou týdnů jsem ji několikrát našel úplně zelenou na záchodě, mával s ní absťák, ale nezlomilo ji to, ničeho se netkla. Pár lidí pak tvrdilo, že hrála samu sebe, ale byli vedle – točili jsme totiž chronologicky, takže scény, kde je ještě za nezkaženou holku, odehrála v nejhorších stavech, zatímco ty feťácký dala úplně čistá.

Když mluvíme o hercích, měl jste alternativu pro Nicholsonovu roli v Přeletu?

Nicholson byl jedinej jasnej případ. Náhrada neexistovala. O to větší byl šok, když jsme se na poslední chvíli dozvěděli, že už roztočil jinou věc a my musíme počkat. Tehdy jsme posílali scénář i pár dalším hercům, například Genu Hackmanovi nebo Marlonu Brandovi, ale ani se neobtěžovali odpovědět. Já pak zašel za producenty Douglasem a Zaentzem a řekl, že bych chtěl stejně nejvíc Jacka Nicholsona. Musím jim vyseknout poklonu, protože souhlasili, i když je to stálo strašně peněz. A můžu ještě jednu historku?

Do toho, jsem ráda, že už jste vzhůru.

Martyrium bylo najít představitelku role Velké sestry. Chtěli jsme někoho démonickýho, až zrůdnýho, tak jsme obeslali odpovídající slavné herečky, ale všechny odmítly. Pak přišla andělská Louise Fletcherová, úplnej opak, a mně to docvaklo: když někdo vypadá jako ďábel od začátku, víte, na čem jste, zato když poznáte ďábla v andělský podobě, je to zážitek.

Proč účast v Přeletu tolik herců odmítlo?

V té době ještě nebylo moc populární být zloduchem. Ale hlavně šlo o film emigranta odněkud z Východu, nikdo nevěděl, co čekat. Nechtěli si zkazit kariéru.

Promiňte, ale neodpustím si ještě jednu otázku na Jacka Nicholsona: jaký je?

Od chvíle, kdy přijde na plac, do chvíle, kdy skončíme, absolutní profesionál, vždy ohromně vstřícný vůči ostatním. Ale abych řekl pravdu, než na ten plac přijde a poté … Dodnes nevím, jestli je blázen, nebo ne.

U nás si režiséři s herci volají, občas zajdou na pivo. Co v Hollywoodu?

Ale jo, s Michaelem Douglasem jsem párkrát na večeři zašel, když zavolám Jackovi, že něco potřebuju, taky mi vždycky zavolá zpět. V podstatě je to stejné jako v tom českým rybníčku.

Autor: Reflex.czReflex na návštěvě u Miloše Formana

oooo O oooo

Jack Nicholson DĚDEK

Hrával zlobivé mladé muže. Dnes jsou jeho hrdinové spíše nazlobení dědci. O jeho sexuálním apetýtu se v Hollywoodu vyprávěly legendy. Dnes víc lehává sám. Spravedlivě nespravedlivý čas naděluje i filmovým hvězdám. Přesto, nebo právě proto má jedna z nich právo na myšlenku: "Často si říkám, zda lidé vědí, kdo je Jack Nicholson. A vím to vůbec já sám?"

Nedávno oslavil šestašedesáté narozeniny muž, který nikdy nehrál obyčejné role."Měl jsem štěstí, že jsem celou kariéru hrál rozmanité postavy a zároveň pracoval se skvělými režiséry. To je na herectví jedna z mála zábavných věcí Jinak je to docela nudná práce," říká sarkasticky. Z něj tato nudná práce učinila hollywoodskou stálici a vynesla mu tři Oscary. V pořadí dvanáctá nominace za hlavní roli v tragikomedii O Schmidtovi znamená nominační rekord. Role pojišťováka Warrena Schmidta, který se po odchodu do důchodu musí vyrovnat s náhlou osamělostí, je dalším příkladem, jakým hercem je Jack Nicholson dnes. Galerii nepříjemných chlápků otevřel před šesti lety arogantní spisovatel Melvin z komedie Lepší už to nebude. Za roli získal zatím posledního Oscara. Nejnovější Nicholsonova role je trochu překvapením. V potrhlé komedii Kurz sebeovládání si s gustem střihnul postavu extravagantního psychologa s netradičními metodami léčby.

Role šité na míru

Nebýt úspěchu nezávislého snímku Bezstarostná jízda, možná by se herecké nebe muselo bez divokého pohledu a ironického úšklebku J. N. obejít. Nevznikla by třeba Čínská čtvrť Romana Polanského, nemohl by získat prvního Oscara za film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem, neprošel by očistcem natáčení se Stanleym Kubrickem. Musel by se najít někdo jiný pro detektivku Pošťák zvoní vždycky dvakrát, mafiánskou komedii Čest rodiny Prizziů, kdosi druhý by musel hrát Ďábla v Čarodějkách z Eastwicku či zlého Jokera v Batmanovi, vlkodlaka ve Vlkovi.

A kdo by dal šarm postavě vysloužilého kosmonauta Garretta Breedlova z filmu Cena za něžnost? Přestože šlo o adaptaci románu, role byla napsána až pro film a měla v sobě sdružovat typy několika milenců hlavní hrdinky, odkvétající Aurory Greenwayové. Role vyžilého playboye vypadá jako napsaná přímo pro Nicholsona. Snímek získal pět Oscarů a jeden byl pro Jacka. Třináct let poté se k osudům Aurory vrátil scenárista a režisér Robert Harling a natočil film Večernice. Příběh mapuje několik posledních let jejího života, poslední zoufalé milostné vzplanutí, rozpory s lidmi, které miluje, až ke konečnému smíření. Jack, respektive Garrett, se ve filmu objeví v závěru, aby pomohl Auroře najít ztracenou rovnováhu.

Nicholson vždy zdůrazňoval, jak důležití jsou pro něj kvalitní režiséři a partneři. Jedním z mužů za kamerou, s nimiž točil opakovaně, byl Mike Nichols.To bylo jedním z důvodů, proč třeba úlohu ve filmu Hořkost přijal tři dny po přečtení scénáře.

Napsala jej Nora Ephronová, již později proslavily filmy Samotář v Seattlu nebo Láska přes internet. Příběh vycházel z jejího románového bestselleru a byl inspirován krachem Nořina manželství s Carlem Bernsteinem, novinářem, který se podílel na aféře Watergate. Tomu se moc nelíbilo, jak je v textu vykreslen.Sešel se s Jackem i s režisérem Nicholsem. "Filmový Mark byl napsán jako nezajímavý hrubián," vzpomínal herec. "Řekl jsem: »Dobře, nechejte mně ho zahrát obráceně. Vím, jak na to. Nic nepřepisujte. 0 tomhle právě hraní je. Máte hrubý rámec a děláte věci, o nichž cítíte, že by mohly vykreslit jiný druh postavy." Ve filmu Hořkost vytvořil pár s Meryl Streepovou.Ona byla dalším důvodem, proč začal točit film, o němž prý ani nevěděl, jak se jmenuje.“Je to můj idol. Souznění bylo veliké a téměř okamžité," řekl tehdy.

Od ženy k ženě

S dlouhou řadou kolegyní ovšem Jack souzněl též milostně. Z bezpočtu vztahů se vymyká jeho dlouholetá láska Anjelica Hustonová. Ani ona ale nebyla schopna snášet Jackovy zálety. Skončila s ním ve chvíli, když zjistila, že čeká dítě s jinou. Tou jinou byla Rebecca Broussardová, pozdější matka Nicholsonovy dcery Lorraine (13) a syna Raymonda ( 11 ). Z manželství s herečkou Sandrou Knightovou má Jack dnes již osmatřicetiletou dceru Jennifer. Jak nedávno uvedl časopis Star Magazine, má Nicholson osmiletou nemanželskou dceru s číšnicí Jenninou Gourinovou. Ačkoliv holčičku oficiálně neuznal, obě štědře finančně podporuje. Zatím poslední ženou jeho života je o víc než třicet let mladší herečka Lara Flynn Boyleová. Z jejich vztahu si však hollywoodské bulváry tropí posměch, protože rozchody a návraty jsou na denním pořádku, a tak se prý dá těžko určit, v jakém stadiu se pár nachází: "Před několika lety jsem si začal zvykat, že u mého usnutí nebývá žena," přiznal se Jack. "Obávám se, že se mi to začalo líbit" Že by konec bouřliváka? Těžko!

(uly)

TELEVIZE 23/2003

JACK NICHOLSON

Jack Nicholson 1

Jack Nicholson 1

 
Jack Nicholson 2

Jack Nicholson 2

 
Jack Nicholson 3

Jack Nicholson 3

 
Jack Nicholson 4

Jack Nicholson 4

 
Jack Nicholson 5

Jack Nicholson 5

 
Jack Nicholson 6

Jack Nicholson 6

 
Jack Nicholson 7

Jack Nicholson 7

 
Jack Nicholson 8

Jack Nicholson 8

 
Jack Nicholson 9

Jack Nicholson 9

 
Jack Nicholson 10

Jack Nicholson 10

 
Jack Nicholson 11

Jack Nicholson 11

 
Jack Nicholson 12

Jack Nicholson 12

 
Jack Nicholson 13

Jack Nicholson 13

 
Jack Nicholson 14

Jack Nicholson 14

 
Jack Nicholson 15

Jack Nicholson 15

 
Jack Nicholson 16

Jack Nicholson 16

 
Jack Nicholson 17

Jack Nicholson 17

 
Jack Nicholson 18

Jack Nicholson 18

 
Jack Nicholson 19

Jack Nicholson 19

 
Jack Nicholson 20

Jack Nicholson 20

 
 
Vytvořeno 27.4.2014 18:07:57 - aktualizováno 27.4.2014 18:09:16 | přečteno 4786x | kino
load