Pondělí, 6. prosinec 2021

Nabídka filmů na SOBOTU 1. ŘÍJNA 2011 - 20,00 - SOKOLOVNA - MĚLKÝ HROB

Mělký hrob 6

MĚLKÝ HROB Shallow Grave Drama / Thriller / Komedie / Krimi - Velká Británie, 1994, 92 min Režie: Danny Boyle Hudba: Simon Boswell Hrají: Kerry Fox, Christopher Eccleston, Ewan McGregor, Ken Stott, Keith Allen, Gary Lewis, Peter Mullan, Tony Curran, John Hodge

MĚLKÝ HROB

Mělký hrob 3

Tři nejlepší kamarádi, David, Alex a Juliet, spolu žijí ve velkém luxusním bytě v Edinburghu. Baví je dělat si legraci z ostatních. Obzvlášť z těch, kteří se ozvali na jejich inzerát "Hledám spolubydlícího". Dokud se neobjeví Hugo. Charismatický drsňák a sympaťák každým coulem. Slovo dá slovo a z trojice hrdinů je rázem čtveřice. Ale jen na pár hodin. Ráno najdou Huga v posteli bez známek života. Než stačí cokoliv nahlásit, objeví David s Alexem kufr naditý penězi. Svědomí velí, nahlásit vše na policii. Jenže obrovská suma je víc než lákavá! Brzy se objeví první problémy. Kam schovat peníze, aby byly v bezpečí? A hlavně, co s tělem Huga? Během několika dní projde jejich vztah tou nejtěžší zkouškou, jakou si kdy dokázali představit. Tváří v tvář bohatství a vlastnímu svědomí získává pojem "přátelství" zcela nový rozměr. Ruku v ruce se špinavými penězi jdou zločin, msta a nenávist. Cena za lehce nabytý mamon je příliš vysoká... (oficiální text distributora)

www.csfd.cz

oooo O oooo

LKÝ HROB

Film režiséra Dannyho Boylea Mělký hrob je zvláštní kombinací hodně černé tragikomedie a komorního thrilleru. Jeho téma není nijak nové - film zachycuje rozpad přátelství dvou mužů a jedné ženy, kteří se náhodou dostanou k mnoha penězům a kteří neodolají lákavé "nabídce". Jejich neblahé rozhodnutí je počátkem hrůzných událostí, které následují. Ruku v ruce se špinavými penězi jdou zločin, msta a nenávist. Počáteční idyla přátelského soužití se mění v děsivé peklo vzájemného podezírání a napadání, jež končí vraždami. Cena za lehce nabytý manon je příliš vysoká... Výrazně skotský snímek má svižné tempo, je nabitý filmařskými grify a určitým, těžko definovatelným espritem. Počáteční komediální ladění se brzy láme ve studii proměn charakterů a vztahů hlavních hrdinů.

oooo O oooo

MĚLKÝ HROB

Mělký hrob je film, který tak trochu doplatil na fakt, že Danny Boyle se proslavil až Trainspottingem, ale to vůbec neznamená, že jeho celovečerní debut je slabší. Právě naopak. Mělký hrob měl velmi malý rozpočet a Ewan McGregor nebo Christopher Eccelston byli v roce 1994 jen další neznámí britští herci. Pokud tedy budete na film koukat jako na černou komedii od tvůrce vizuálních orgií jménem Sunshine, budete stoprocentně zklamáni.

Mělký hrob je úplně jiný typ filmu. Je velmi komorní a Boyleovi stačí v podstatě tři herci a jeden dobrý nápad k tomu, aby člověka zarazil do sedačky a udržoval ho v napětí až do konce. Snad v žádném jiném filmu si totiž tvůrci s divákem tak nehrají. Boyle spolu se scénáristou Johnem Hodgem (dělali spolu již zmíněný Trainspotting, ale i Extra život a Pláž) začínají v žánru drsnější komedie o mladých bezstarostných lidech, jen aby o pár minut později změnili atmosféru a přesunuli se volně k psychologickému dramatu a v závěru už jejich film připomíná čistokrevný thriller s náběhem až do hororu. A člověk jim na to všechno skočí. Obyčejně tyhle žánrové experimenty dopadají mizerně, protože buď je ve filmu příliš mnoho humoru nebo se to celé bere až moc vážně, ale Mělký hrob se nepokouší žánry kombinovat, on se vyvíjí.

Při jeho sledování možná ani nepostřehnete, jak rychle a „čistě“ se podařilo režisérovi změnit vám výraz na tváři. Ze začátku se budete smát Alexovým drsným vtípkům na adresu zrzavého hňupa, který se pokoušel k hrdinům nastěhovat, ale ke konci už budete zarývat nehty do gauče a otírat si zpocené čelo. Kdyby však ve filmu nebyli takoví herci, jací jsou, nejspíš by Mělký hrob nebyl zdaleka tak působivý. Proměna Christophera Eccelstona ze zamlklého účetního do psychopatického magora je naprosto přirozená a úžasně mrazivá. Během několika dní se z nejlepších přátel stávají soupeři ve hře, která nemá žádná pravidla a i když budete možná některé hrdiny nenávidět za to, co dělají, rozhodně je budete chápat. A to je na tom možná to nejděsivější.

TRAILER

Mělký hrob