Nabídka filmů na SOBOTU 14. LEDNA 2012 - 20,00 - SOKOLOVNA - PÍSEČNÁ ŽENA

Písečná žena 7

Režie: Hiroshi Teshigahara Herci: Eiji Okada, Kyôko Kishidaová, Hiroko Ito, Koji Mitsui, Sen Yano,

  Písečná žena /1964

Písečná žena 6

Městský úředníček Niki se ve volném čase věnuje tiché a samotářské zálibě – entomologii. Jednoho dne se vydává na sběratelský výlet do písečné oblasti kus od mořského pobřeží, kde chce vypátrat vzácný exemplář brouka do svojí sbírky. Během „lovu“ však na chvíli usne uprostřed písku a zmešká tak poslední autobus do města. Když ho najdou místní, Niki přijme nabídku noclehu u vdovy, jejíž dům se nachází doslova v písečné jámě. Písek tu padá ze stropu, proniká dovnitř dveřmi a skulinami, přivádí do domu vlhkost. Na druhý den se ukáže, že cesta z písečné samoty nebude tak jednoduchá. Žena ani vesničané nemají v úmyslu Nikiho pustit, namísto toho má zůstat a den za dnem pomáhat vdově odklízet písek, který by jinak pohltil celou osadu. Její sisyfovská práce má samozřejmě rozměr metafory; představuje odhodlanost pokračovat i ve snažení, kterému nikdy nebude konec. Právě to se ale nedobrovolnému návštěvníkovi protiví.

oooo O oooo

Písečná žena

Mladý entomolog, navyklý civilizovanému způsobu života ve velkoměstě, se nedobrovolně ocitne v polorozpadlé dřevěné boudě kdesi na dně písečné jámy. Lákavá nabídka „exotického“ pobytu v podobě jednorázového noclehu se nakonec protáhne na dobu neurčitou. Muž je donucen sdílet značně omezený prostor o rozloze několika metrů čtverečních společně s neznámou domorodou ženou a rázem se ocitá v kafkovsky bezvýchodné situaci: buď zemře, anebo bude poslušně kopat písek, který vesničané odvážejí a prodávají. Jeho jediná společnice - mladá vdova, pokorně smířená se svým hrozivým údělem - považuje entomologa, lapeného v pasti pouště jako hmyz, který...

Mladý entomolog, navyklý civilizovanému způsobu života ve velkoměstě, se nedobrovolně ocitne v polorozpadlé dřevěné boudě kdesi na dně písečné jámy. Lákavá nabídka „exotického“ pobytu v podobě jednorázového noclehu se nakonec protáhne na dobu neurčitou. Muž je donucen sdílet značně omezený prostor o rozloze několika metrů čtverečních společně s neznámou domorodou ženou a rázem se ocitá v kafkovsky bezvýchodné situaci: buď zemře, anebo bude poslušně kopat písek, který vesničané odvážejí a prodávají. Jeho jediná společnice - mladá vdova, pokorně smířená se svým hrozivým údělem - považuje entomologa, lapeného v pasti pouště jako hmyz, který sám donedávna sbíral, za jakousi odměnu od svých zaměstnavatelů za věrné služby. Mezi oběma začne vznikat podivuhodný cit, oscilující na pomezí lásky, tělesné touhy a vzájemné nesnášenslivosti... Filmová verze PÍSČNÉ ŽENY podobně jako její stejnojmenná knižní předloha japonského autora Kobo Abe zvláštním způsobem kombinuje realistický pohled na svět s absurdním a nereálným děním. Divák tak v průběhu nabývá pocitu na plátně uskutečňované metamorfózy lidského jedince v hmyzí druh.

oooo O oooo

Filmová adaptace knihy jednoho z nejvýznamnějších japonských autorů poválečné generace. Téměř fantaskní příběh vědeckého pracovníka, který se ocitne v mezní situaci, v pasti vpravdě kafkovské - při jedné z výprav uvízne v píseční jámě s ženou, jejíž činnost je redukována na nakládání písku do kbelíků, vytahovaných vzhůru vesničany. Tato výchozí absursní situace je základem podobenství na téma smyslu existence člověka, jeho vnitřní síly, díky níž je schopen života v krajně nepříznivých podmínkách. Film natočený na vysoké estetické úrovni (výtvarné záběry pohybujících se písečných struktur) byl oceněn na několika mezinárodních festivalech.

Uprav informace o filmu

Režie: Hiroshi Teshigahara

Herci: Eiji Okada, Kyôko Kishidaová, Hiroko Ito, Koji Mitsui, Sen Yano,

oooo O oooo

Ocenění

1964, Nominace na Oskara, Zahraniční film

oooo O oooo

Písečná žena

Písečná žena 1

Písečná žena 1

 
Písečná žena 8

Písečná žena 8

 
Písečná žena 5

Písečná žena 5

 
Písečná žena 12

Písečná žena 12

 
Písečná žena 2

Písečná žena 2

 
Písečná žena 3

Písečná žena 3

 
Písečná žena 9

Písečná žena 9

 
Písečná žena 10

Písečná žena 10

 
Písečná žena 11

Písečná žena 11

 
Písečná žena 4

Písečná žena 4

 
Písečná žena 7

Písečná žena 7

 
Písečná žena 6

Písečná žena 6

 
 
Vytvořeno 27.12.2011 18:47:44 | přečteno 2299x | kino
load