Neděle, 28. listopad 2021

Nabídka filmů na SOBOTU 18. PROSINCE 2010 SOKOLOVNA 20,00 - TO NEJLEPŠÍ ZE ŠVÉD.O FILMU 2

Děti z Bullerbynu 1

DĚTI Z BULLERBYNU Alla vi barn i Bullerbyn Rodinný Švédsko, 1986, 90 min Režie: Lasse Hallström Hrají: Catti Edfeldt, Tove Edfeldt, Harald Lönnbro

Děti z Bullerbynu 8

Děti z Bullerbynu jsou jedním z nejoblíbenějších filmů, které byly natočeny na motivy knížky Astrid Lindgren. Příhody šesti kamarádů jsou vyprávěny z pohledu Lisy, která nás seznámí se svými sourozenci Lassem a Bossem a s kamarády Ollem, Annou a Brittou. Všichni jsou z malé švédské vesničky, kde stojí jen tři statky veselých dětí. (oficiální text distributora)

ooo O ooo

Děti z Bullerbynu

Filmové ztvárnění stejnojmenné knihy populární švédské autorky Astrid Lindgrenové, která napsala mimo jiné i svým způsobem revoluční knihu pro děti Pipi Dlouhá punčocha. Příběh o skupince dětí vyrůstajících v malé idylické vesnici na počátku třicátých let v předválečném Švédsku. Film o světě bez televize a nákupních center, film o světě plné zázračných her a dobrodružných výletů do přírody.

Režisér Lasse Hallström se v posledních letech proslavil hlavně v USA, kde zpracovával nejrůznější žánrové a tématické náměty. Vedle filmu Co žere Gilberta Graaea je podepsán i pod úspěšnou adaptací bestselleru J. Irvina - Pravidla moštárny a mimo jiné i u kritiky často opomíjené Čokolády s Julií Binoche v hlavní roli. Málokdo už si ale vzpomene na jeho režijní počátky, které jsou spjaty s rodným Švédskem, kde se věnoval v dominantní míře tématům a problematice blízké dětským a mládežnickým hrdinům. Do této etapy se řadí i snímek Děti z Bulerbynu.

Kino AERO

Lindgrenová Astrid

Spisovatelka

Datum narození14.11. 1907 : Místo narození: Vimmerby, Švédsko

datum úmrtí: / 28.01.2002

Životopis:

Astrid Lindgrenová byla švédská spisovatelka, autorka dětské literatury.

Astrid Lidgrenová se narodila jako dcera farmáře. Dětství a mládí prožila ve Vimmerby na jihu Švédska v kraji Smaaland.. Pracovala zprvu v redakci regionálních novin. V devatenácti letech odešla do Stockholmu. Zde absolvovala školu pro sekretářky a dostala práci v advokátní kanceláři. Později se provdala a starala se o dvě děti. Vyprávěla jim vymyšlené pohádky, které si postupně zapisovala a tak se z ní stala spisovatelka.

Ještě za svého života se Astrid Lindgrenová stala uznávanou spisovatelkou. V roce 1958 jí byla udělena Medaile H. Ch. Andersena, v roce 1967 byla založena Cena Astrid Lindgrenové. Od její smrti je každoročně udělována cena za dětskou literaturu "Na paměť Astrid Lindgrenové".

Dílo Astrid Lindgrenové:

Ve svých knihách se Astrid Lindgrenová věnovala různým tématům dětského světa, konfliktu mezi dobrem a zlem, zbabělostí a statečností, a to z pozice dnešního dítěte. Napsala i řadu divadelních a filmových scénářů. Podle jejích knih bylo natočeno přes čtyřicet filmů. Její knihy byly přeloženy do šesti desítek jazyků.

Kromě knih pro děti psala Astrid Lindgrenová i romány, povídky, divadelní hry, scénáře a vydala několik zpěvníků.

Pipi Dlouhá Punčocha - 1945, světově proslulé dílo , které bylo zfilmované. Hrdinka knihy zaznamenává svět dospělých ze svého dětského pohledu, zesměšňuje jeho pokrytectví, je představitelkou touhy dítěte revoltovat a uplatnit také svou vůli.

Úspěch knihy Pipi Dlouhá Punčocha přiměl autorku k pokračování příběhů této originální dívky:

Pipi se nalodí - 1946

Pipi Dlouhá Punčocha v Tichomoří - 1948

Příběhy ze života inspirované vlastním dětstvím :

Děti z Bullerbynu - 1947

Madynka - 1960

My z ostrova Saltkrákan - 1964

Další díla:

Detektvní příběhy: série knih o Kalle Blomkvistovi - 1946 - 53

Emil Neplecha - 1963 - 70, crazy komedie

Skřítek Nils Karlsson - 1949, dobrodružný pohádkový příběh

Ronja, dcera loupežníka - 1981, ve stylu loupežnického románu zachycuje obecné generační problémy

Bratři Lví srdce - 1973, kniha přibližuje pojem smrti

Karkulín ze střechy - 1955 - 68, proslulá trilogie o malém tlouštíkovi s vrtulkou na zádech a obdařeném všemožnými zlozvyky dětí i dospělých.

Autor: Marie Baboráková

Děti z Bullerbynu