Nabídka filmů na SOBOTU 18. PROSINCE 2010 SOKOLOVNA 20,00 - TO NEJLEPŠÍ ZE ŠVÉDS. FILMU 2

Co žere Gilberta Grapea 1

CO ŽERE GILBERTA GRAPEA (What's Eating Gilbert Grape) Komedie / Drama / Romantický USA, 1993, 118 min Režie: Lasse Hallström Hrají: Johnny Depp, Leonardo DiCaprio, Juliette Lewis, Mary Steenburgen, Darlene Cates, Laura Harrington, Mary Kate Schellhardt, Kevin Tighe, John C. Reilly, Crispin Glover

Co žere Gilberta Grapea 14

Jeden z nejlepších filmů 90. let, drama Lasse Hallströma s vynikajícím Johnny Deppem a excelentním Leonardem DI Capriem. Napsal: Šimon Šafránek. Gilbertu Grapeovi je asi 25 a leží na něm starost o rodinu. Tatík se jednou odhodlal vzít věci do svých rukou: uvázal si smyčku okolo krku a odkopl sesličkuTweet Gilbertu Grapeovi je asi 25 a leží na něm starost o rodinu. Tatík se jednou odhodlal vzít věci do svých rukou: uvázal si smyčku okolo krku a odkopl sesličku. Od té doby Gilbertova matka jí a jí a jí a vypadá „jako velryba“, a mimo mentálně zaostalého bratříčka Arnieho tu jsou ještě dvě sestry a sestry.... sestry jsou sestry.

Pracuje v místní sámošce, která od chvíle, kdy postavili supermarket, moc nenese. Tajně se schází s jednou váženou dámou a má na starosti Arnieho. Okolo městečka tradičně projíždějí karavany obytných karavanů a

letos tu jeden zastavil. Porouchal se motor. Nezbývá, než ho opravit. A během těch několika dní, kdy se ve městečku éterická slečna z karavanu Becky pohybuje, se film odehrává.Z okolního pekla (jakým mu rodina nepochybně je) se Gilbert snaží dostat tím, že je ke všem okolo maximálně hodný- a trochu pak zapomíná na sebe, jak ho ve filmu párkrát upozorní. A nyní je vržen do velmi osobního a velmi existenciálního milostného

chaosu, který se stupňuje hrdinovou nerozhodností a ubíhajícím časem.

Přesně vystižený hrdina i charaktery dalších postav dávají příběhu pevné základy. Komplikované vztahy v malém městě a koleje Gilbertova života tvoří mocnou protiváhu nové přítelkyni, která vše zaběhané naruší.. aby za týden odjela.

Vznikající scénář filmu napsal Peter Hedges dle vlastního románu. Jeho práce byla později svěřena hercům, kteří jsou dnes tak slavní, že by se v jednom filmu asi potkat nemohli- Johnny Depp a Leonardo DiCaprio. Depp se vyznačuje drobnou mimikou a citem pro náladu postavy, jeho Gilbert je neuvěřitelně občanský.Mladičký DiCaprio v roli Arnieho podává výkon snad ještě fenomenálnější, a to hlavně díky tomu, že zhluboka využil možností, které herci podobná role dává. DiCapriova proměna v postiženou figuru je dokonalá.

Ani představitelé menších rolí však nejsou o nic méně profesionální. Kamera je výrazově přesná, řemeslně dokonalá. Střihu si nevšimnete, což je jeho nejlepší vizitka.Do orgiastických výšin pak režisér Lasse Hallström (Pravidla moštárny) svůj film tlačí dokonalým citem pro záběr, akcent i samotný rytmus vyprávění; dokáže vystihnout atmosféru i dramatické pnutí bez toho, aniž by na něj upozorňoval... Co žere Gilberta Grapea je vyjímečný film. Obrazy naplněné obyčejností mají nekonečně fatální podtext a jeho fatalita, či hrdinova bezmoc je zase jak stín doprovázena nezměrnou nadějí a světlem.

Šimon Šafránek TISCALI - Publikováno: 12.1.2001

Co žere Gilberta Grapea