Nabídka filmů na SOBOTU 19. KVĚTNA 2012 - 20,00 - KLAN LÉTAJÍCÍCH DÝK

Klan létajících dýk 5

Klan létajících dýk
Čína: Shi mian mai fu
EN název: House of Flying Daggers
Akční / Fantasy / Dobrodružný / Romantický
Čína / Hong Kong, 2004, 119 min
Režie: Yimou Zhang
Hudba: Shigeru Umebayashi
Hrají: Takeshi Kaneshiro, Andy Lau, Ziyi Zhang, Dandan Song

Klan létajících dýk

 Klan létajících dýk 4
Režisér Zhang Yimou proslul svými nádhernými citlivými portréty Číny. Spíš než za odborníka na akční film se pokládá za nadšeného studenta tohoto žánru. Už po prvním výpadu do filmů o Wuxia (filmy o bojových uměních), kde byl Hrdina nominován na cenu Akademie, Zhang zcela propadl akčním filmům. Tentokrát už jsem odvážnější a na žánr jsem si zvykl, říká nejvíce opěvovaný čínský režisér, Dá se říct, že tenhle film je pocta filmům o kung fu.

Klan létajících dýk je sice napínavý akční snímek, zároveň ale nese i Zhang Yimouovu známku výjimečné vizuální krásy a strhujícího příběhu. Nechci natáčet obyčejný bojový film, vysvětluje Zhang, Chci vyprávět o vášni a zajímavých postavách to je můj styl Wuxia filmů. Je to příběh o vášni a lásce. Může to být Wuxia film, ale zároveň i silné a romantické vyprávění o lásce.

Nacházíme se v roce 859 našeho letopočtu, v době vlády dynastie Tang*. Ta byla v době svého rozkvětu jednou z nejosvícenějších říší čínské historie, nyní se však nachází v úpadku. Císař není schopen vládnout a vláda je zkorumpovaná. Po zemi se šíří nepokoje a četné povstalecké armády se začínají bouřit. Ta největší a nejprestižnější si říká Klan létajících dýk.

Klan létajících dýk má tajemné praktiky, bere bohatým a dává chudým. Z toho důvodu si získal podporu veřejnosti a rychle vzkvétal. Klan sídlí v oblasti Fengtian, v blízkosti hlavního města říše, a už dlouho je trnem v oku místním úřadům, které jsou i jeho největšími rivaly.

Zástupci úřadů jsou rozhořčeni, protože Klan vzkvétá, i když se jim podařilo zabít jeho vůdce. Co víc, pod vedením nového tajemného vůdce se Klan ještě posiluje. Hlavní zástupci oblasti Fengtian Leo a Jin dostanou rozkaz polapit vůdce klanu během deseti dní.

Kapitán Leo podezírá krásnou novou tanečnici v místním Pivoňkovém pavilonu, Mei, že je dcerou starého vůdce. Leo zosnuje plán a chce Mei zatknout a vyslýchat. Když Mei odmítne prozradit cokoli o Klanu létajících dýk, dva kapitáni vymyslí jiný plán. Kapitán Jin předstírá, že je bojovník Vítr a osvobodí Mei z vězení. Tím si získá její důvěru a odveze ji na skrytou základnu Klanu létajících dýk.

Plán je tedy úspěšný, ale při putování do sídla Klanu se Jin a Mei sblíží. Mei si svého tajemného ochránce brzy zamiluje a Jin zjistí, že propadl svéhlavému šarmu Mei. Oba dva se snaží nedávat své city najevo, ale pod noční oblohou plnou hvězd je téměř nemožné odolat té nezadržitelné vášni. V pralese, který je obklopuje, číhá nebezpečí, vítr jen tiše vane, jakoby cítil napětí toho okamžiku

Co čeká ty dva nešťastníky osudu, Jina a Mei? Pokud to je opravdová láska, proč tedy stále tajně spřádají plány a v srdcích nosí tajemství? (oficiální text distributora)

oooo O oooo

Klan létajících dýk (Shi mian mai fu)

Publikováno: 22.3.2005

Slepá tanečnice je stopou k protistátním zbojníkům v dávné Číně. Kostýmní velkofilmová romance s příchutí wire-fu a bullet time s Ziyi Zhangovou, Andy Lauem a Takeshi Kaneshirem od Yimou Zhanga (HRDINA). Napsal: ŠIMON ŠAFRÁNEK. Klan létajících dýk (Shi mian mai fu) Yimou Zhanga je dalším z okostýmovaných bojově gymnastických králíků z klobouku čínského historického velkofilmu

Klan létajících dýk (Shi mian mai fu) Yimou Zhanga je dalším z okostýmovaných bojově gymnastických králíků z klobouku čínského historického velkofilmu. V nedávných letech to byl skvělý vývozní artikl, Klan létajících dýk byl ale pro moje oči stejný, jako pro jazyk připálený sendvič.

V dobrodružství Tygr a drak (Wo hu cang long) nechal před pěti lety Ang Lee obecenstva všech zemí znovuobjevit kouzelný, pohádkový, exotický, jednoduše strhujícím způsobem exotický a krvavě romantický svět starobylé Číny a jejích noblesních mistrů a mistryň bojových umění. Kdo kdy viděl ty závratné létající souboje? Kameraman Peter Pau vytvořil všechny obrazy jako designové fotografie do wallpaperu. A nádherná Ziyi Zhang by rozpálila snad i mamuta.

Klan létajících dýkYimou Zhang se k žánru vyslovil o něco později. Začátkem 90.let natáčel vyhlášená dobová dramata Ju Dou a Vyvěste červené lampiony (Da hong deng long gao gao gua). Hlavní roli v nich hrála Zhangova můza Li Gong. Po jejich rozchodu v roce 1995 se režisér věnoval současnějším tématům, připomeňme berlínského vítěze Cesta domů (Wo de fu qin mu qin) z roku 1999, kde se již objevuje Ziyi Zhang.

A pak, v roce 2002 natočil Zhang oslavovaného Hrdinu (Ying xiong). Velkolepá produkce s hvězdným obsazením se stala světovým hitem. Loňský Klan létajících dýk natočený v podobném střihu fenomenální úspěch nezopakoval, a tak by se možná mohl režisér konečně pokusit o zamýšlenou reflexi tragédie čínské kulturní revoluce.

Klan létajících dýkZa vlády dynastie Tang se objevuje protirežimní teroristická parta zvaná „Klan létajících dýk“. Policisté Leo (Andy Lau) a Jin (Takeshi Kaneshiro) doufají, že by je na stopu klanu mohla přivést slepá tanečnice Mei (Ziyi Zhang), jež se zdá být hledanou dcerou bývalého vůdce klanu. Jinovi se však Mei zalíbí, a proto ji osvobodí a prchá s ní před vládními vojáky na sever, na území klanu. Avšak jako se otáčí letící dýka, obracejí se postupně i tváře hlavních hrdinů a brzy se ocitáme uprostřed smrtícího milostného trojúhelníku.

Děj lze chápat pouze jako výplň mezi efektními tanečně-bojovými čísly. Jednotlivé postavy znázorňuje spíš oblíbená sportovní technika, než hloubka charakteru. Přes patetické dialogy se herci snaží co nejrychleji dostat k sošnému postoji brášky Glamoura, odkud je režie vede k westernovým projížďkám a baletním bojovým sekvencím.

Klan létajících dýkZhang vede akci v nezvykle pomalém tempu. Zeleným filtrem obalená kaskáda v bambusovém lese je díky pohledům do oslnivého protisvětla, kterým se líně míhají létající vojáci, přímo zasněná. Stejný efekt dávají při finálním souboji celky na sněhovou bouři. V jeho zuřivém vyvrcholení režisér pro obměnu přidává bleskovou krev a la Kitanův Samuraj (Zatoichi), aby skončil fascinujícím zpomaleným střetem kapky krve s letící dýkou.

To pro mě však byla také jediná opravdu zajímavá pasáž snímku. Dramatickým zvratem v počasí se Zhangovi podařilo bijáku rozevřít křídla do přímo symbolického výrazu nekonečného romantického střetu. Připomíná to efekt „Montage“ z Team America.

Klan létajících dýkMatador akčního žánru Andy Lau podává Lea se svým tradičním asketickým výrazem. Takeshi Kinashiro zaujme rysy rozervance, jež ho od Laua dobře odlišují. Hvězdou snímku je ale přirozeně Ziyi Zhang, spanilá při „cvičení“ se šátky stejně jako při vystoupení s tyčí a dýkami, kdy obléká chlapecký úbor. Možná bychom se na všechnu tu nudnou akci okolo mohli vybodnout a hodinku a půl sledovat ultrajemnou tvář Zhangové, která když se rozzáří úsměvem, není obrany.

Kromě zmiňované pasáže na sněhu, hereckého sex-appealu, monstrózní výpravy a závratného svištění vrhaných objektů je však Klan létajících dýk velmi slabý kousek. Příběhu by slušely minimálně důvěryhodnější přechody mezi prostředími - skok z březového háje do bambusového tropika je hodný práce Eda Wooda.

Akce je přehlcena kostýmy a sedí na upachtěném zadku. Po syrovém Ong-Bak nemá Klan létajících dýk čím ohromit. Pochopitelně lze namítnout, že jde spíš o ornamentální, než bojový film. Z této stránky je ale nečekanou slabinou díla kamera. Budiž, světla jsou pastována do líbivě silných kontrastů. Jednotlivé záběry jsou ale nekonečně fádní. Xiaoding Zhao prostě není žádný Christopher Doyle.

Zhang se ve střižně snažil materiál zdramatizovat častými protipohledy, nakonec mu ale tentokrát daří svůj film spíše dusit.

Šimon Šafránek

Klan létajících dýk

Klan létajících dýk 4

Klan létajících dýk 4

 
Klan létajících dýk 6

Klan létajících dýk 6

 
Klan létajících dýk 12

Klan létajících dýk 12

 
Klan létajících dýk 7

Klan létajících dýk 7

 
Klan létajících dýk 9

Klan létajících dýk 9

 
Klan létajících dýk 1

Klan létajících dýk 1

 
Klan létajících dýk 3

Klan létajících dýk 3

 
Klan létajících dýk 8

Klan létajících dýk 8

 
Klan létajících dýk 2

Klan létajících dýk 2

 
Klan létajících dýk 5

Klan létajících dýk 5

 
Klan létajících dýk 10

Klan létajících dýk 10

 
Klan létajících dýk 11

Klan létajících dýk 11

 
 
Vytvořeno 10.5.2012 22:44:37 - aktualizováno 12.5.2012 16:48:52 | přečteno 3952x | kino
load