Nabídka filmů na sobotu 20. ŘÍJNA 2012 - 20,00 - GREENDALE

Greendale 13

Muzikál / Drama
USA, 2003, 87 min
Režie: Neil Young
Hrají: Neil Young

Greendale 14
Greendale

Pod pseudonymem Bernard Shakey se skrývá hudebník Neil Young, který na základě písní svého alba Greendale z roku 2003 natočil stejnojmenný celovečerní film. V průběhu tří týdnů tak ve vlastní produkci realizoval v Severní Kalifornii nezávislý projekt, který by se dal z části označit jako rodinná sága a z části jako politický protest. Jeho děj se odehrává v malém městečku Greendale, kde červeně oblečený Ďábel (výborný Eric Johnson) podněcuje členy rodiny Greenových k různým zločinům. Greenovým se tak dostane nevítaného zájmu ze strany médií (jedno ze zásadních témat Youngovy tvorby), kterému se musejí složitě bránit. Snímek spíše než regulérní hraný film připomíná celovečerní videoklip. Ovšem co se týče jeho filmových kvalit, řada amerických kritiků Youngovy snahy bohužel přirovnává k neúspěchům Eda Wooda. Jako režisér totiž absolutně rezignoval na komplexnější výstavbu vyprávění, jedinými promluvami hrdinů jsou texty jednotlivých písní. Obrazová složka připomíná zase staré domácí video, a tak film uchvátí především vynikající hudbou, ve které Young míchá styl grunge s folkrockovými prvky. Písně interpretují jeho přátelé z Crazy Horse, kteří se ale ve filmu nikdy neobjeví. V jedné z rolí si zahrála i Youngova manželka Pegi. (oficiální text distributora)

www.csfd.cz

oooo O oooo

Zhudebněný příběh rodiny Greenů může posluchač alba slyšet dvakrát - na CD v rockové verzi, na DVD v akustické
Neil Young z písniček vystavěl fiktivní Greendale
Rockový písničkář Young se nebojí riskovat. Důkazem je jeho nové album.
Tagy
Young Neil

Podobně koncipovaná alba bývala módou zhruba před čtvrt stoletím. Zdálo se, že nadobro zmizela s koncem tzv. progresívního rocku. Vrací-li se dnes Young k pozapomenutému konceptu, bezesporu riskuje. Má to však v povaze: Ačkoli náležel ke generaci hippies, v polovině 70. let nadšeně podpořil punkovou revoltu.

Ačkoli je zapřísáhlým rockerem, v 80. letech si zakoketoval s elektronickou hudbou. Byl označen za otce grunge, což stvrdil společným hraním s kapelou Pearl Jam. Novým albem ale zůstal věrný stylu, který ho proslavil - rockovému písničkářství, ovlivněnému americkou hudební tradicí. V textech pak míří - nikoli prvoplánově - k ekologii či globalizaci.

Jednolitý písničkový příběh Greendale má bezprostřední vztah ke stejnojmennému filmu, který Young natočil pod pseudonymem Bernard Shakey a který představí na zářijovém filmovém festivalu v Torontu. "Greendale je příběhem o tajemství," říká Young. "Líčí příhody Greenů z Greendale, jež jsou spojeny s příběhem zavražděného policisty. Místa děje jsou rozličná, mimo jiné mezi ně patří také greendaleská kostnice. Zjeví se rovněž satan," dodává hudebník a filmař v jedné osobě.

Ve filmu hrají výhradně členové Youngovy rodiny a jeho přátelé. Děj je bez dialogů. Jediným zvukovým doprovodem je právě oněch deset písniček z alba, které se tak vlastně stává soundtrackem.

Greendale není prvním dotekem hudebníka s filmem. Youngovy skladby znějí ze dvou desítek amerických filmů - mimo jiné z Americké krásy, Philadelphie či Mrtvého muže. Režisér posledního jmenovaného snímku - Jim Jarmusch - věnoval Youngovi celovečerní dokument Rok koně, v němž zachytil koncertní turné, jež zpěvák v roce 1996 podnikl s kapelou Crazy Horse. Podobné záznamy koncertů natočil v 70. letech i sám Young.

Ve filmu Journey Though the Past zachytil své působení s triem Crosby, Stills a Nash, snímkem Rush Never Sleeps zdokumentoval koncert z roku 1978.

Písničky Greendale tvořily obsah Youngova evropského turné na přelomu jara a léta. Záznam sólového vystoupení ve známém dublinském klubu Vicar St. nabízí bonusové DVD, které je k novému albu připojeno. Posluchač tak může konfrontovat dvě polohy Youngova hraní - elektrickou a akustickou. Z obou vychází sedmapadesátiletý umělec s absolutoriem. Kritici v USA, kde bylo album vydáno v předstihu, se většinou shodli, že Greendale patří k nejzajímavějším nahrávkám Youngovy hudební kariéry.

Neil Young & Crazy Horse: Greendale

CD (78 minut) a DVD.

Reprise/Warner Music.

oooo O oooo

Neil Young s kapelou Crazy Horse, pojmenovanou podle slavného indiánského náčelníka Šíleného koně, nahrál tak památná a skvělá alba jako Everybody Knows This Is Nowhere (1969), After the Gold Rush (1970), Zuma (1975), Rust Never Sleeps (1979), Ragged Glory (1990) nebo Sleeps with Angels (1994). O jejich spolupráci natočil režisér Jim Jarmusch slavný film Rok koně (Year Of The Horse, 1997).

Pro písničkářovu spolupráci s touto rockovou kapelou je příznačná velká energie a absolutní propojení všech hudebníků. Zvláště "kytarové souboje" Younga a Sampedra jsou fanoušky dodnes vynášeny do nebes.

Spojení Younga a Crazy Horse bylo jedním z hlavních kořenů rockové vlny druhé poloviny 80. let, která přinesla kapely typu Dinosaur Jr. a vyústila do hnutí stylu grunge, jehož protagonisté Younga považovali za svého "kmotra". Jeho tradiční kostkované flanelové košile ostatně ovlivnily i grungeovou módu.

Neil Young & Crazy Horse na poctě Paulu McCartneymu (10. února 2012, Los

Neil Young & Crazy Horse na poctě Paulu McCartneymu (10. února 2012, Los Angeles)

Neil Young se s Crazy Horse sešel na pódiu poprvé od turné k albu Greendale v roce 2004 letos v únoru na poctě Paulu McCartneymu v Los Angeles. Zahráli zde písničku Beatles I Saw Her Standing There a podle magazínu Rolling Stone bylo jejich vystoupení nejlepším okamžikem hvězdně obsazené show.

Zda k novému albu Americana Neil Young s Crazy Horse vyrazí na turné však v tuto chvíli není jisté. Bubeník Ralph Molina na svém facebookovém profilu napsal, že o turné bohužel nic neslyšel.

Autor: ob
Kam dál?

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/neil-yooung-vyda-nove-album-s-kapelou-crazy-horse-f7m-/hudba.aspx?c=A120321_122207_hudba_ob

Greendale

Greendale 1

Greendale 1

 
Greendale 2

Greendale 2

 
Greendale 3

Greendale 3

 
Greendale 4

Greendale 4

 
Greendale 5

Greendale 5

 
Greendale 6

Greendale 6

 
Greendale 7

Greendale 7

 
Greendale 8

Greendale 8

 
Greendale 9

Greendale 9

 
Greendale 10

Greendale 10

 
Greendale 11

Greendale 11

 
Greendale 13

Greendale 13

 
Greendale 12

Greendale 12

 
Greendale 14

Greendale 14

 
Greendale 15

Greendale 15

 
Greendale 16

Greendale 16

 
Greendale 17

Greendale 17

 
Greendale 18

Greendale 18

 
Greendale 19

Greendale 19

 
Greendale 20

Greendale 20

 
Greendale 21

Greendale 21

 
Greendale 22

Greendale 22

 
Greendale 23

Greendale 23

 
 
Vytvořeno 10.10.2012 11:52:50 | přečteno 2027x | kino
load