Nabídka filmů na SOBOTU 8. ZÁŘÍ 2012 - 20,00 - POKREVNÍ BRATŘI

Pokrevní bratři 5

Boondock Saints, The
Krimi / Akční / Drama / Thriller
Kanada / USA, 1999, 104 min
Režie: Troy Duffy
Hudba: Jeff Danna
Hrají: Willem Dafoe, Sean Patrick Flanery, Norman Reedus, David Della Rocco, Billy Connolly, David Ferry, Gerard Parkes, Jeanna Fine, Kevin Chapman, Troy Duffy, Ron Jeremy, Carlo Rota, Dot Jones, Roberta Angelica

Pokrevní bratři 13
Pokrevní bratři

Dvaja írski bratia Connor a Murphy McManusovci žijú v Bostone. Zasiahnutí vnuknutím, že si ich stvoriteľ vybral ako vykonávateľov svojej vôle očistiť Zem od ľudského zla, nadobudnú presvedčenie, že ich poslaním je zlikvidovať každého, kto nekoná podľa svätých prikázaní. Pri plnení božieho poslania kruto masakrujú ruských mafiánov, masovo vyvražďujú návštevníkov pornoklubov a sexshopov. Miesto toho, aby boli uväznení a potrestaní, získajú obdiv širokých más a verejnosť ich začne prezývať "Svätí". Dokonca aj agent FBI Paul Smecker, ktorý vyšetruje ich krvavé zločiny, páchané na zločincoch, pripúšťa, že Svätí bratia vlastne robia dobrú vec a slúžia spravodlivosti, hoci ju berú do vlastných rúk... (oficiální text distributora)

oooo O oooo

Žili byli dva bratři. Nebylo by na nich mnoho zvláštního, když by jejich poflakování, blbnutí v řeznictví a stylizované připalování cigaret nemělo jednoho dne vstoupit do služeb Všemohoucího. Jím vytvořené mechanismy střežící to dobré v nás už dnešní doba dávno pohltila a vytlačila na stránky comicsů, proto si „pozval“ na kobereček dva nespoutané Irčany a vnuknul jim zvláštní poselství: „Ve jménu Otce, Syna i Ducha svatého rozmašírujte lebku každého zkurvysyna, na něhož pozemská spravedlnost nedokáže dosáhnout! Konejte, a pak se pomodlete.“ Extravagantní mstitelský vandr absolvují bráchové Connor a Murphy McManusovi za podpory šíleného kámoše Rocca a za detektivního dohledu génia od FBI Paula Smeckera (Willem Dafoe), kterého možná baví šikanovat podřízené a klátit človíky stejného pohlaví, jeho vrozený policejní důvtip pod tíhou zmíněných radovánek ovšem nijak nestrádá. A podezřelým se proto čím dál tím těsněji lepí na achillovky... Jednoznačně nářezovou záležitost natočil s mrzkým rozpočtem (7 milionů dolarů) muž jednoho projektu Troy Duffy.

oooo O oooo

The Boondock Saints (Pokrevní bratři)

Jsem znám svou oblibou nízkorozpočtových filmů (hranice 15-20 miliónů už je dnes skutečně malý peníz) a především začínajících režisérů. Darren Aronofsky, duo Neveldine-Taylor, Wayne Kramer či Andrew Niccol, to jsou jména, u kterých očekávám to nejlepší (alespoň prozatím). Nepřímo si tak potvrzuji kvalitativní teorii nepřímé úměrnosti - s rozpočtem nad 150 miliónů klesá kvalita díla. Jistě, leckdo teď bude namítat, ale v mém hodnocení to až na pár výjimek platí. Ale zpět na opačnou stranu, k filmům, které si leckdy nenajdou cestu ani do kin, přesto by si často zasloužily pozornost hodnou blockbusteru...

Nejspíš si myslíte, že přeháním, ale jak se mám zachovat, když se mi ze dne na den před očima zjeví druhý Tarantino a nikdo až na pár fandů o něm neví? A teď samozřejmě nemyslím toho současného, nudného Tarantina, který se holedbá na všechny strany, ale výsledek je nuda k uzoufání (ne, opravdu se mi Death Proof nelíbil..). Příběh Boondock Saints nám ukazuje život dvou irských bratrů Connora a Murphyho McManusových v bostonské čtvrti. Jednoho dne se tahle povedená dvojka zaplete s gorilami ruské mafie, kdy bratři končí v nemocnici a Rusové na krchově. Po tomhle incidentu dojdou hrdinové k prozření, rozhodnou se dát spravedlnosti zadostiučinění a pustí se do krvavého boje s místním podsvětím. Do toho se na scéně ještě objevuje kamarád naší dvojky Rocco, poslíček mafie, a především homosexuální detektiv Smecker, který vyšetřuje všechny vraždy těchto novodobých andělů spravedlnosti. Všechno je tu ujeté, vulgární, černé a tarantinovsky zábavné. Žádná z postav nejde pro slovo "fuck" daleko, přesto však snímek obsahuje i několik motivů k hlubšímu zamyšlení, takže označit jej za bezduchou jízdu se nesluší.

Boondock Saints je první (a bohužel zatím posledním) počinem režiséra Troye Duffyho. Jak se tenhle chlapík původem z Dánska zjevil v Hollywoodu nevím, každopádně největší pochvala směřuje na jeho hlavu. Sám jako tvůrce scénáře nám nalajnuje jednoduchou premisu, kterou však zabalí do líbivého kabátku za málo peněz. Duffy si netradičně hraje se stylem vyprávění, divák tak například sleduje přestřelky prostřednictvím vyprávění detektiva Smeckera v době, kdy policie je na místě činu. Ač se musel obejít bez pompézních triků působí film neskutečně stylově, režisér správně dávkuje zpomalovačky a cool pózy našich hrdinů, které sice musely vedle Matrixu (vyšel ve stejný rok) vypadat lacině, ale zpětně jej jistě mnozí docení. Tenhle chlápek prostě ví, jak natočit biják aniž by se musel spoléhat na rozpočet. Při představě, co by Duffy dokázal s takovými šedesáti milióny (pro představu, Boondock Saints má šestimiliónové náklady) mne před očima vyvstává nirvána pro každého akčního fanouška.

Po herecké stránce je rovněž všechno v pořádku, největším problémem tak v podstatě zůstává kterého z čtveřice hlavních postav bych měl vyzdvihnout. Willem Dafoe se Vám ukáže v nečekaném světle a jeho roli rozzuřeného a gay detektiva jen tak z hlavy nepustíte. Dvojici bratrů ztvárnili Sean Patrick Flanery a Norman Reedus a ačkoli povětšinou seriáloví herci, poprali se se svými party dokonale. Poslední do čtveřice je neherec David Della Rocco, který v roli "vtipálka" Rocca naservíruje do kamery tunu nadávek a jednoznačně působí jako nejvtipnější postavička z téhle podivné skvadry. Zajímavým prvkem je rovněž totální absence ženské postavy, kterou v podstatě nahrazuje Dafoe. Tohle se zkrátka v americkém filmu nevidí.

Boondock Saints je černý nářez, který dokazuje, že filmařské nadšení hory přenáší. Nepotřebujete nejzářivější herce, ani tunu bankovek, kterými byste umlátili velrybu, stačí jen dobrý nápad a talent. Smutně jen dodám, že druhý Duffyho film přijde teprve po deseti letech od jeho prvotiny. A s úsměvem na tváři přihodím, že půjde o pokračování "bratrů", takže se snad velmi brzy přesvědčíme, zdali šlo jen o čirou náhodu či talent. Ať tak či tak, Boondock Saints by nemělo ujít žádnému fanouškovi Quentina Tarantina a především vyznavačům podpultovek. 9/10

Od: Xatrix

oooo O oooo

Tahle story je jako z komiksu. Ve světě, kde je násilí a zločin na denním pořádku a policie s celým soudním systémem je proti nejhorším grázlům bezmocná, povstanou dva bezúhonní a začnou čistit ulice od všeho zla. Jsou mladí, jsou dobří a pokaždé, když někoho odprásknou, pomodlí se za jeho duši. Debutující scenárista a režisér Troy Duffy sice nestvořil nějak originální příběh a jeho premisa - že se někdo sebere, pod dojmem božího pověření začne vraždit a je „pan Hodný" - rozhodně není nediskutabilní. Ovšem jinak vás čeká docela zajímavá podívaná. Akční scény jsou dost atraktivní, a to i přesto, že divák často zná jejich výsledek dopředu. Herci si také zaslouží pochvalu a největší rozhodně Willem Dafoe za roli geniálního teplého detektiva, který oba mladíky zná, ale tajně s nimi sympatizuje. V souhrnu mi tedy vychází verdikt: nijak převratné, leč zábavné a docela zajímavé.

Leoš Flodr Total Film 2000/3/85,

Pokrevní bratři

Pokrevní bratři 1

Pokrevní bratři 1

 
Pokrevní bratři 2

Pokrevní bratři 2

 
Pokrevní bratři 3

Pokrevní bratři 3

 
Pokrevní bratři 4

Pokrevní bratři 4

 
Pokrevní bratři 5

Pokrevní bratři 5

 
Pokrevní bratři 6

Pokrevní bratři 6

 
 Pokrevní bratři 7

Pokrevní bratři 7

 
Pokrevní bratři 8

Pokrevní bratři 8

 
Pokrevní bratři 9

Pokrevní bratři 9

 
Pokrevní bratři 10

Pokrevní bratři 10

 
Pokrevní bratři 11

Pokrevní bratři 11

 
Pokrevní bratři 12

Pokrevní bratři 12

 
Pokrevní bratři 13

Pokrevní bratři 13

 
Pokrevní bratři 14

Pokrevní bratři 14

 
Pokrevní bratři 15

Pokrevní bratři 15

 
 
Vytvořeno 1.9.2012 18:20:16 | přečteno 2382x | kino
load