Čtvrtek, 9. prosinec 2021

Sam SHEPARD 8

SHEPARD Sam

Samuel Shepard Rogers

¬ 5. listopadu 1943 - Fort Sheridan, Illinois (USA)

Jako syn vojenského letce a učitelky vyrůstal na různých základnách podle toho, kde otec, jinak také amatérský dixielandový hudebník, právě sloužil. Rodina se nakonec usadila na avokádové farmě v kalifornském Duarte. Střední školu Mount St. Antonio Jr. College absolvoval v městě Walmut. Pak se živil jako sezonní česáč ovoce, podkoní, hlídač vrakovišť a přitom holdoval jazzu, košíkové a rodeu. Původně chtěl být zemědělským inženýrem, ale po dvou semestrech zanechal studií, protože četba Beckettova dramatu Čekání na Godota na něho natolik zapůsobila, že se rozhodl pro hereckou dráhu. V devatenácti letech odešel do New Yorku, kde se nejprve uplatnil jako herec v avantgardních mimobroadwayských souborech La Mama, Cafe Cino, Open Theatre a American Place Theatre; postupně se však začal víc věnovat psaní divadelních her. Na mimobroadwayské scéně se poprvé uvedl jednoaktovkou Cowboys (1964, Kovbojové) a postupně se vypracoval na jednoho z nejvýznamnějších současných amerických dramatiků. Z jeho více než čtyřiceti her, jejichž hrdiny jsou nejčastěji kovbojové, gangsteři, rockeři a různí vyděděnci, byla poctěna cenou Obie díla Chicago (1965), Icaru's Mother (1965, Ikarova matka), Red Cross (1966, Rudý kříž), La Turista (1967, Turista), Forensic and the Navigators (1967, Soudci a navigátoři), The Curse of the Starving Class (1977, Prokletí hladovějící třídy), True West (1981, Opravdový Západ); za drama Buried Child (1978, Pohřbené dítě) získal dokonce Pulitzerovu cenu. Na konci 60. let hrál na bicí v kalifornské countryrockové skupině Holy Modal Rounders (jedna jejich píseň zazněla v kultovním road movie Bezstarostná jízda), s níž natočil čtyři gramofonová alba. V té době začali využívat jeho literární schopnosti také filmoví režiséři, na jejichž filmech se scenáristicky podílel (Já a můj bratr a Zabriskie Point). Po tříletém působení v Londýně, kde žil s rockovou zpěvačkou Patti Smithovou, se v letech 1975-1976 zúčastnil turné po USA s improvizovaným hudebním sdružením Boba Dylana Rolling Thunder Revue a účinkoval v Dylanově hraném dokumentu Renaldo a Clara. Skutečný herecký křest před filmovou kamerou absolvoval rolí nemocného, láskou a přírodními živly zchváceného farmáře Chucka v milostném dramatu Nebeské dny (režie T. Malick). Při natáčení životopisného dramatu Frances (režie G Clifford), v němž vytvořil fiktivní postavu bývalého politického aktivisty Harryho Yorka, věrného přítele nepochopené hollywoodské herečky 30. let Frances Farmerové, se sblížil s hlavní protagonistkou, Jessikou Langeovou, která se stala jeho životní partnerkou. Za úlohu málomluvného zkušebního letce Chucka Yaegera, přemožitele zvukové bariéry a jednoho z prvních průkopníků letů do vesmíru, ve filmové kronice počátků americké kosmonautiky Správná posádka (režie Ph. Kaufman), byl nominován na Oscara 1983. Pozoruhodný výkon podal mimo jiné ve stejnojmenné filmové adaptaci románu Maxe Frische Homo Faber (režie V. Schlöndorff), kde ztělesnil osamělého stavebního inženýra Waltera Fabera, do jehož zdánlivě vyrovnaného života osudově zasáhne nemanželská dcera (J. Delpyová). Sam Shepard je také autorem povídkových knih Hawk Moon (1972, Jestřábí měsíc) a Motel Chronicles (1982, Motelové kroniky), podle níž napsal scénář k filmu Paříž, Texas. Pod stejnými názvy byly do filmové podoby přeneseny jeho dvě hry - psychologické drama o incestním vztahu bratra (S. Shepard) a sestry (K. Basingerová) Láskou posedlí (režie R. Altman) a drama zchudlé farmářské rodiny Prokletí hladovějící třídy (režie M. McClary). V roce 1988 debutoval jako režisér rodinným dramatem Daleký sever a o pět let později natočil autorský snímek Tichá řeč, poetickou baladu z Divokého západu. Z někdejšího manželství s herečkou O-Lan Johnson Darkeovou má Sam Shepard syna Jesse a je otcem dvou dětí Jessiky Langeové, po jejímž boku hrál v několika filmech (Frances, Drsná země, Zločiny srdce).

1969

q Me and My Brother (Já a můj bratr; režie Robert Frank; pouze společný scénář)

1970

q Zabriskie Point (režie Michelangelo Antonioni; pouze společný scénář)

1978

q Renaldo and Clara (Renaldo a Clara; režie Bob Dylan; + společný scénář)

q Days of Heaven (Nebeské dny; režie Terrence Malick)

1980

q Resurrection (Zmrtvýchvstání; režie Daniel Petrie)

1981

q Raggedy Man (Trhan; režie Jack Fisk)

1982

q Frances (režie Graeme Clifford)

1983

q The Right Stuff (Správná posádka - V; režie Philip Kaufman)

1984

q Country (Drsná země - ČTV; režie Richard Pearce)

q Paris, Texas (Paříž, Texas; režie Wim Wenders; pouze námět a společný scénář)

1985

q Fool for Love (Láskou posedlí; režie Robert Altman; + námět a scénář)

1986

q Crimes of the Heart (Zločiny srdce - V; režie Bruce Beresford)

1987

q Baby Boom - V (režie Charles Shyer)

1988

q Far North (Daleký sever; režie S. Shepard; pouze scénář a režie)

1989

q Steel Magnolias (Ocelové magnólie - V; režie Herbert Ross)

1990

q Bright Angel (Jako anděl - ČTV; režie Michael Fields)

q Defenseless (Bezbranná - V; režie Martin Campbell)

1991

q Homo Faber/Voyager (režie Volker Schlöndorff)

1992

q Thunderheart (Bouřlivé srdce - V; režie Michael Apted)

1993

q Silent Tongue (Tichá řeč; režie S. Shepard; pouze námět, scénář a režie)

q The Pelican Brief (Případ Pelikán; režie Alan J. Pakula)

1994

q Curse of the Starving Class (Prokletí hladovějící třídy; režie Michael McClary; pouze námět)

q Safe Passage (Nejlepší máma - V; režie Robert Allan Ackerman)

q The Good Old Boys (TV - Poslední kovboj - KTV; režie Tommy Lee Jones)

1995

q Larry McMurtry's Streets of Laredo (TV - McMurtryho Ulice Lareda; režie Joseph Sargent)

1996

q Lily Dale (TV - Lily Daleová; režie Peter Masterson)

1997

q The Only Thrill (režie P. Masterson).

Sam SHEPARD

Sam SHEPARD 1