SOBOTA 14. - SOKOLOVNA - 20 HODIN - SNÍDANĚ U TIFFANYHO

Snídaně u Tiffanyho 4

Komedie / Drama / Romantický
USA, 1961, 115 min
Režie: Blake Edwards
Kamera: Philip H. Lathrop
Hudba: Henry Mancini
Hrají: Audrey Hepburn, George Peppard, Patricia Neal, Martin Balsam, John McGiver, José Luis de Villalonga, Mickey Rooney, Buddy Ebsen, Joan Staley

Snídaně u Tiffanyho 16
Snídaně u Tiffanyho

Tak mile bláznivou mladou dívku jen tak nenajdeš. Audrey Hepburnová v hlavní roli americké komedie oceněné dvěma Oscary.

Mezi nestárnoucí filmy určitě patří romantická komedie, jež vznikla podle stejnojmenné úspěšné knihy Trumana Capoteho. Vypráví o mladé, půvabné a emancipované dívce Holly Golightlyové, která v New Yorku poněkud lehkomyslné sní svůj sen o skvělé budoucnosti. Zatím však musí žít jen z "příspěvků na taxík a oblečení" od svých stálých pánských obdivovatelů. Její plány naruší seznámení se začínajícím spisovatelem Paulem, jenž se přistěhuje do domu, kde bydlí...

Film natočil známý hollywoodský tvůrce Blake Edwards, ten vše vsadil na skvěle napsaný a vystavěný scénář, talentované herectví a neodolatelně křehký zjev Audrey Hepburnové (Prázdniny v Římě, My Fair Lady). Snímek získal v roce 1961 dva Oscary, za píseň Moon River (hudba Henry Mancini, text Johnny Mercer) a hudbu (Henry Mancini).(oficiální text distributora)

oooo O oooo

Snídaně u Tiffanyho

Snídaně u Tiffanyho (v anglickém originále: Breakfast at Tiffany's) je americký psychologicko-romantický komediální film z roku 1961 režiséra Blake Edwardse s Audrey Hepburnovou a Georgem Peppardem v hlavní roli. Film byl natočen podle stejnojmenné novely Trumana Capoteho. Pro českého diváka je film zajímavý také tím, že jeho hlavním kameramanem byl Američan českého původu Franz Planer. Snímek byl nominován na 7 Oscarů, proslul také díky své světoznámé hudbě, za kterou získal dva Oscary (nejlepší filmová píseň: Moon River; nejlepší hudba: Henry Mancini). Hlavní píseň je i ústředním hudebním motivem celého snímku, Moon River, Audrey Hepburnová ji zde sama osobně zpívá pouze za doprovodu kytary

Děj snímku vypráví část životního příběhu nejen prostomyslné, mírně výstřední i lehkomyslné, ale i velmi půvabné dívky Holly Golightlyové (Audrey Hepburnová), která žije v New Yorku a nechává se vydržovat svými četnými pánskými obdivovateli a čeká na pro ni co nejvýhodnější sňatek s bohatým mužem. Má doma velkého rezavého kocoura, kterému nedala žádné jméno a říká mu jen Kocour.

Její život se ale změní poté, co se do domu, kde bydlí, o patro výš nastěhuje mladý a pohledný začínající spisovatel Paul Varjak (George Peppard). Paul, kterému Holly říká často "Fred" , to podle svého milovaného bratra, který je momentálně ve vojenské službě, shledává, že Holly každý čtvrtek jezdí pravidelně do newyorské věznice v Sing Singu za jedním známým mafiánem, který si zde odpykává svůj pětiletý trest. Ten ven z věznice po Holly posílá šifrované depeše, za což Holly dostává od jeho advokáta zaplaceno. Holly ve svém bytě pořádá bouřlivé večírky s různými svými známými, přáteli a kamarády. V New Yorku se objeví Hollyin bývalý "(ex)manžel" zvěrolékař a farmář doktor Golightly, který si ji chce odvézt zpět "domů" na svoji farmu. Holly se postupně s Paulem sbližuje, společně podnikají různé výlety po New Yorku, jeden z nich vede i k světoznámému klenotnictví firmy Tiffany (odtud pak symbolický název filmu), jiný do hlavní městské knihovny, třetí do prodejny s dětskými hračkami. Paul o ní píše knihu a miluje ji, ona avšak stále sní o svém bohatém ženichovi. Na večírku se seznámila s velmi bohatým a vlivným Brazilcem jménem José Ybarra-Jaegare, se kterým se i zasnoubí poté, co dostane oznámení, že její bratr Fred spáchal na vojně sebevraždu. Těsně před jejím odjezdem do Brazílie ji však zničehonic zatkne policie a začne ji vyšetřovat pro její pravidelné styky s mafiány. Dostane se ven na kauci, kterou za ni složí jeden z jejích bohatých ctitelů od filmu a nadále hodlá odjet do Brazílie. V závěrečné scéně filmu v jednom z newyorských taxíků jí Paul říká, že ji miluje a že od něj nemůže utéct, snaží se jí to rozmluvit, nakonec si dá říci, zůstane s ním i s kocourem. Film končí závěrečným happy endem polibkem obou hlavních postav v dešti na newyorské ulici s rezavým kocourem v náručí za plného zvuku celého filmového orchestru, který hraje ústřední píseň Moon River.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Sn%C3%ADdan%C4%9B_u_Tiffanyho_%28film%29

oooo O oooo

Capote Truman (*30.09.1924 - †25.08.1984)

Snídaně u Tiffanyho – LITERÁRNÍ PŘEDLOHA

Jedná se o novelu, ve které je vypravěč začínajícím spisovatelem, co bydlí v bytě nad Holly Golightlyovou. Holly je ústřední postavou novely. Je rozhodně nekonformní. Utekla jako čtrnáctiletá z domova se svým starším bratrem Fredem, protože rodiče jim zemřeli na tuberkulózu a děti potom byly dány k různým lidem na vychování. Jednou se hladové a špinavé zastavily na farmě u doktora Golightlyho, který byl veterinářem, vdovcem a měl vlastní velké děti. Dospělá dcera Holly, která se vlastně jmenovala Lulamae, přivedla domů s tím, že u nich zůstane jako jejich matka, a Golightly si ji vzal za ženu. Takhle to Lulamae vydržela několik let, než utekla do města, toulala se kolem filmu a vydělávala si, jak se dalo.

Novela ale začíná tím, že Joe Bell, který má bar v Lexington avenue, zavolá vypravěčovi, aby za ním přišel a v baru mu potom ukazuje novinový článek s fotkou Holly, která se v Africe objímá s černochem. Vypravěč ale nevěří, že by to byla ona a že by žila v Africe. Holly celý život snila o tom, že se jednou ráno probudí a půjde na snídani k Tiffanymu.

Vzpomíná na jejich společné soužití v jednom činžáku, kde byla Holly známá tím, že na dveřích bytu měla napsáno "Holly Golightlyová – cestovatelka" a zdůvodňovala to tím, že nikde není doma, protože neví, jestli zítra se nepřestěhuje jinam. Dále byla známá tím, že si vodila do bytu muže a pořádala divoké večírky, i tím, že nikdy neměla klíče od hlavních dveří do domu a tak zvonila na ostatní nájemníky. Tak se seznámila i s vypravěčem, kterého ale nikdy nebrala moc vážně a nazývala ho jménem svého bratra Fredyho. Fredy byl na vojně a během příběhu zemřel v nějaké bitvě (děj příběhu se odehrává v letech 1943-44).

Holly každý čtvrtek chodila do věznice Sing Sing za mafiánem Sally Tomatem, který si odpykával trest pěti let a z věznice posílal šifrované depeše právě pomocí Holly. Ta dostávala od jeho advokáta zaplaceno za to, že za Tomatem každý čtvrtek chodila. Nakonec se na to přišlo a policie Holly obvinila a vzala do vazby. Holly ale neví o tom, co bylo předmětem zpráv, které předávala advokátovi a je na kauci, kterou advokát Sallyho zaplatil, propuštěna z vězení.

Při jednom večírku seznámila Holly vypravěče, kterého každému představovala jménem svého bratra, takže se čtenář jeho skutečně jméno nikdy nedozví, s Rustym Trawlerem, milionářem, který ač mladý již vládl celým svým jměním za pomoci svých manželek, které v pravidelných intervalech střídal. Rád se ukazoval s Holly, ta se k němu chovala jako k dítěti a on také takové velké dítě byl. Na večírku poznal Fredy také Mag, která byla naprosto praštěná, chtivá ulovit bohatého manžela, což se jí také podařilo a vzala si Rustyho. V době, kdy byla Holly zatčená, je požádala o pomoc, ale Mag se k ní nechtěla znát a řekla, že si nepřeje, aby ji nebo manžela obtěžovala.

Po večírku, kde se s Mag a Rustym Fredy seznámil, neměla Mag kam jít a tak ji Holly vzala k sobě do bytu. V té době se Mag zasnoubila s Rustym a Holly se zamilovala do Josého Ybarra-Jaegareho, který je velmi bohatý, mladý a jeho poslání ve státech je tajné. Vždy dbá na svou dobrou pověst, ale Holly ho miluje, úplně změnila svoje hodnoty, stala se z ní domácí hospodyňka, která doma uklízí a vaří, dokonce čeká s Josém dítě. Než ale mohou odjet ze země, je Holly zatčená a obviněná, že vynášela zprávy z věznice.

Spolu s Holly bydlí v bytě také kocour, který nemá jméno. Holly mu říká "kocour" a schválně mu jméno nedala. Potkala ho někde v přístavu a kocour šel s ní. Podle její filosofie, jsou oba, ona i kocour nezávislí a tak to musí zůstat do doby, než si najde místo, kde bude chtít doopravdy zůstat a kde i ona a její věci budou k sobě patřit. Zatím ale neví, kde to je, ani jaké to tam je. Proto ten kocour nemá jméno a proto má takovou vizitku na dveřích bytu.

Jednou se fotka Holly objeví v novinách a pozná ji tam její manžel doktor Golightly a chce, aby se s ním vrátila domů, protože ji on i jeho dospělé děti potřebují. Holly se s ním naprosto bez výčitek vyspí a vysvětlí mu, že to není život pro ni a že s ním nepojede. Rozejdou se jako přátelé. Holly to pojímala naprosto racionálně, měla za to, že stejně nikdy nebyla vdaná, protože měla svatbu ve 14 letech a to podle zákona nebylo možné, takže manželství bylo neplatné.

Hezky bylo řečeno, jak se dívala na tento život v rodině svého manžela: ..., ať si nikdy nezamilujete divokého tvora," radila mu Holly. "Tohle byla doktorova chyba. Pořád tahal domů divoké tvory. Jestřába s pohmožděným křídlem. A jednou zase dospělou divokou kočku se zlomenou nohou. Jenže s divokým tvorem nemůžete rozdělit srdce – čím víc si ho zamilujete, tím je pak silnější a silnější. Až je už tak silný, že vám uteče do lesa. Nebo ulítne na strom. Pak na ještě vyšší strom. A pak až do nebe. Takhle to nakonec dopadne, pane Belle, jestli se zapomenete a zamilujete si divokého tvora. Skončíte tak, že se očima zabloumáte po nebi." Tak smýšlela nejen o klientele svého manžela ale i o sobě.

Když se dostane Holly z vězení, kde potratila Josého dítě, zůstává sama, protože José, který si nemohl dovolit skandál, se s ní rozešel a ona odjíždí do Rio de Janeira. Kocoura věnovala Fredymu.

Tento text byl zkopírován ze serveru: http://www.cesky-jazyk.cz/ctenarsky-denik/truman-capote/snidane-u-tiffanyho.html#ixzz2bVID5pyN

oooo O oooo

Capotova novela Snídaně u Tiffanyho je sice prózou nepříliš rozsáhlou, svým významem se však řadí k základním dílům moderní americké literatury. V jistém smyslu může být její skromný objem známkou kvality; je to právě omezená plocha krátkého literárního útvaru, co se stává prubířským kamenem spisovatelova talentu a dovedností - schopnosti rychlé a výstižné charakteristiky, psychologické kresby, smyslu pro dějový spád…Hlavní hrdinka knihy, Holly Golightlyová, je dívka lehčích mravů, která má za sebou tvrdé dětství a chce za každou cenu dosáhnout úspěchu. Protože to neumí jinak, používá k tomu svého osobního kouzla a slabůstek starších bohatých pánů. V koutku srdce však touží po klidném a spořádaném životě, který jí symbolizuje nábytek z obchodního domu Tiffany. Ačkoliv byla v době vydání knihy televize teprve v počátcích, Capotovi se přesně podařilo vystihnout nastupující životní styl určovaný reklamou. Snídaně u Tiffanyho se tak stala barvitým obrazem amerického snu zasazeného do ulic kouzelného a jedinečného města - New Yorku. Americký prozaik Truman Capote (1924-1984) na sebe upozornil již prvotinou Jiné hlasy, jiné pokoje. Snídaně u Tiffanyho i jeho nejslavnější dílo, Chladnokrevně, byly zfilmovány.

http://www.kosmas.cz/knihy/149424/snidane-u-tiffanyho/

Snídaně u Tiffanyho

Snídaně u Tiffanyho 1

Snídaně u Tiffanyho 1

 
Snídaně u Tiffanyho 2

Snídaně u Tiffanyho 2

 
Snídaně u Tiffanyho 3

Snídaně u Tiffanyho 3

 
Snídaně u Tiffanyho 4

Snídaně u Tiffanyho 4

 
Snídaně u Tiffanyho 5

Snídaně u Tiffanyho 5

 
Snídaně u Tiffanyho 6

Snídaně u Tiffanyho 6

 
Snídaně u Tiffanyho 7

Snídaně u Tiffanyho 7

 
Snídaně u Tiffanyho 8

Snídaně u Tiffanyho 8

 
Snídaně u Tiffanyho 9

Snídaně u Tiffanyho 9

 
Snídaně u Tiffanyho 10

Snídaně u Tiffanyho 10

 
Snídaně u Tiffanyho 11

Snídaně u Tiffanyho 11

 
Snídaně u Tiffanyho 12

Snídaně u Tiffanyho 12

 
Snídaně u Tiffanyho 13

Snídaně u Tiffanyho 13

 
Snídaně u Tiffanyho 14

Snídaně u Tiffanyho 14

 
Snídaně u Tiffanyho 15

Snídaně u Tiffanyho 15

 
Snídaně u Tiffanyho 16

Snídaně u Tiffanyho 16

 
Snídaně u Tiffanyho 17

Snídaně u Tiffanyho 17

 
Snídaně u Tiffanyho 18

Snídaně u Tiffanyho 18

 
Snídaně u Tiffanyho 19

Snídaně u Tiffanyho 19

 
Snídaně u Tiffanyho 20

Snídaně u Tiffanyho 20

 
Snídaně u Tiffanyho 21

Snídaně u Tiffanyho 21

 
Snídaně u Tiffanyho 22

Snídaně u Tiffanyho 22

 
Snídaně u Tiffanyho 23

Snídaně u Tiffanyho 23

 
Snídaně u Tiffanyho 24

Snídaně u Tiffanyho 24

 
 
Vytvořeno 17.8.2013 11:53:53 | přečteno 4073x | kino
load