SOBOTA 19. - 20 hodin - SOKOLOVNA - SVĚTLA RAMP

Světla ramp 13

Drama / Hudební / Komedie / USA, 1952, 141 min
Režie:  Charles Chaplin
Scénář:  Charles Chaplin
Hudba:  Charles Chaplin
Hrají:  Charles Chaplin, Claire Bloom, Nigel Bruce, Buster Keaton, Sydney Chaplin, Norman Lloyd, Edna Purviance, Geraldine Chaplin, Michael Chaplin, Oona Chaplin, Charles Chaplin ml., Josephine Chaplin

Světla ramp 10
Světla ramp

Stárnoucí Calvero (Charles Chaplin), kdysi všemi obdivovaný klaun, se pokouší vyrovnat s tím, že má svá nejlepší léta za sebou. Jednoho dne zachrání mladou tanečnici Terry (Claire Bloomová), která si chtěla vzít život, a nastěhuje ji k sobě. Péče o ni náhle opět dodává smysl jeho životu. Vrací jí sebevědomí a obstará jí divadelní angažmá. Terry se do Calvera zamiluje, on však její city odmítá. Přeje jí totiž šťastný život po boku mladého spisovatele Nelvilla. Tajně mladou ženu opouští a protlouká se jako tuctový pouliční klaun. Když Terry Calvera po několika letech náhodou záhlédne při pouličním výstupu, uspořádá pro něj vzápětí velkou benefici. Uprostřed jásotu nadšeného publika Calvera zastihne srdeční infarkt a vzápětí smrt.

Tento tragický dojímavě sentimentální dozpěv za jednou kariérou je Chaplinův snad nejosobnější film - paralela mezi životními osudy Calverovými a Chaplinovými je zjevná. O to osudověji působí, že po tomto filmu byla Charlesi Chaplinovi zakázána další práce v USA: po pobytu v Evropě mu byl - ještě před uvedením jeho filmu SVĚTLA RAMP - znemožněn návrat do Spojených států, údajně pro neamerické smýšlení. Chaplin, rozhořčený jednáním Ameriky, vzápětí přesídlil do Velké Británie.(Quentin T.)

www.csfd.cz

oooo O oooo

Světla ramp

Kdysi všemi obdivovaný klaun, nyní stárnoucí Calvero, se pokouší vyrovnat s tím, že má svá nejlepší léta za sebou. Jednoho dne nachází mladou tanečnici Terry, která si chtěla vzít život, a nastěhuje ji k sobě. Péče o Terry dodává Calverovi nový smysl života. Terry se do Calvera zamiluje, on však její city odmítá, přeje jí totiž šťastný život po boku mladého skladatele Nelvilla. Calvero mladou ženu opustí a protlouká se jako pouliční klaun. Při jednom z jeho vystoupení se s ní znova setkává...

Tento tragický a sentimentální snímek je možná nejosobnějším dílem Chaplina - paralela mezi jeho životem a Calverovým příběhem je zjevná.

Chaplinovi byla po tomto filmu zakázána další práce v USA a po pobytu v Evropě mu byl (ještě před uvedením snímku) -znemožněn návrat do USA, údajně pro neamerické myšlení

Autor/Zdroj: /Kino AERO

Slavné Chaplinovo melodrama oživuje prostředí dávných londýnských kabaretů, klaunů z posledních sil se snažících pobavit lhostejné obecenstvo. Chaplin zde představuje stárnoucího komika Calvera, kdysi slavného, ale nyní již dávno pozapomenutého - nový smysl života nalezne v péči o mladou tanečnici, jíž dopomůže k

úspěchu na jevišti. Ona mu oplácí vděkem a sympatiemi, přiměje jej, aby ještě jednou zkusil vystoupit před publikum. Pamětihodná je epizodka s jedním stejně zestárlým kolegou (hraje jej hvězda němých grotesek Buster Keaton) - a zlé jazyky tvrdí, že Chaplin větší část společného výstupu vystřihl, protože jím byl zastíněn.

Autor/Zdroj: /Letní filmová škola

oooo O oooo

Poprvé vycházejí Světla ramp, jediná próza, již napsal Charlie Chaplin

4. února 2014  19:11 Odkaz: Jediné prozaické dílo, které napsal slavný filmař Charlie Chaplin, vůbec poprvé vychází tento týden. Nostalgická novela Footlights o stárnoucím klaunovi a tanečnici z roku 1948, se stala podkladem pro snímek Světla ramp, v originále Limelight, z roku 1952.

Knihu, jejíž název lze také přeložit jako Světla ramp, vydává filmotéka Cineteca v italské Boloni, kde se nachází Chaplinův archiv. Novela bude v úterý večer představena v Britském filmovém institutu v Londýně, kde bude i herečka Claire Bloomová, která hrála ve filmu tanečnici a které je kniha věnována. Rukopis byl po desetiletí uložený v Chaplinově archivu a vychází až nyní, kdy k tomu dala rodina souhlas. Z rukou i strojem psaných částí jí sestavil Chaplinův životopisec David Robinson, jenž ji také opatřil předmluvou a vysvětlivkami.

"Kniha nebyla dosud publikována, protože rodina byla trochu opatrná... Postupně však nabyli přesvědčení, že vydání je dobrý krok," řekla ředitelka Chaplinova projektu v Cineteca Cecilia Cenciarelliová.

Podle listu The Guardian jde o temné nostalgické dílo, které se zabývá stejným příběhem jako film - alkoholickým stárnoucím klaunem Calverem, který zachrání před sebevraždou mladou tanečnici. Novelu napsal Chaplin ještě před scénářem filmu. Celý příběh rozšiřuje a prohlubuje a ukazuje, jak se v té době autor cítil, napsal list.

Podle Cenciarelliové se novela na rozdíl od filmu zabývá i tím, "proč měl Calvero noční můry a proč je tak zklamaný svou kariérou". Více než film si prý všímá i "vztahu umělce a jeho publika a smyslu umění".

The Guardian připomněl, že Světla ramp byl poslední snímek, který Chaplin natočil v roce 1952 ve Spojených státech před tím, než mu americké úřady zakázaly vstup do země kvůli údajným sympatiím ke komunismu. Když novelu Footlights psal, "zažíval v Americe těžké období", řekl Robinson. "Byl velkým cílem pro šéfa FBI J. Edgara Hoovera, který byl úspěšný do té míry, že velká část Američanů se proti Chaplinovi otevřeně obrátila. To byl pro něj šok, protože třicet let byl nejmilovanějším člověkem na světě. Tyto pocity se odrážejí v Calverově příběhu," řekl Robinson deníku The Guardian.

Novela také ukazuje, jaký "požitek měl tento samouk ve vytříbených a zvláštních slovech", řekl Robinson. "Když se mu nějaké slovo zalíbilo, rád ho používal, i když to nebylo pro danou situaci úplně přesné," dodal Robinson.

Přesto však podle něj Chaplin "píše úžasně". "Na filmu pracoval tak, že to zkoušel znovu a znovu, dokud nebyl s výsledkem spokojený. A stejné je to i s touto knihou. Je to dobré čtení. Zvláštní, ale dobré," prohlásil Chaplinův životopisec

oooo O oooo

55. Bezručova Opava: SVĚTLA RAMP - Charlie Chaplin

A máme tady další projekci v rámci festivalu Bezručova Opava. Dne 17. září v kině Mír Opava se odpromítá původní 35mm kopie filmu Světla ramp Charlieho Chaplina. Více o filmu a projekci uvnitř článku.

Ačkoli si Charlie Chaplin zahrál ještě hlavní roli ve filmu Král v New Yorku, je role stárnoucího komika Calvera jeho hereckým nekrologem. Ve Světle ramp pohasíná stará hvězda, kterou už nikdo nechce, vyšla z módy a odmítá přijít do nové doby s novým stylem. Calvero chce zůstat svůj a stále, byť už podlomeně, věří, že ještě jednou lidi rozesměje a bude poctěn dlouhým potleskem.

Nic naplat, éra němého filmu je dávno tatam a groteskní výstupy, u kterých se lidé dříve dusili smíchy, prolíná ticho a rozhořčené publikum.

Jak už je pro Chaplina typické, nebyl by to jeho film, aby v něm nesehrála roli krásná marodná dívka, pro jejíž blaho je hlavní představitel ochoten obětovat své pohodlí, zaběhané pořádky i veškeré své peníze. Zase je zde touha poznávat různá prostředí (Chaplinovo tuláctví), pomoci těm, kteří jsou v nouzi a nechat se nabíjet novými krásami i za cenu riskování osudu svého vlastního života. A odmítat jakoukoli odplatu a pomoc z druhé strany, přestože by všichni u promítacího plátna tak chtěli, aby už Chaplin akceptoval lásku a naplnil, co je naplnit třeba. Tím napíná a doslova i upne dnešního diváka.

Tak jako se stane Monsieur Verdoux podvodníkem, jen aby uživil své děti a ženu na vozíku, tak i ve Světle ramp zachraňuje mladičkou tanečnici od sebevraždy, aby se jej jednou snažila zachránit ona.

Filmem se Chaplin také vyrovnává s předsudky společnosti a předsudky vlastními. Může stárnoucí komik a možná i alkoholik žít s krásnou a mladou baletkou? Zaslouží si to ještě vůbec? A neměl by tu dívku opustit, aby si našla někoho věkem k sobě rovného?

Kombinací zvukového filmu a grotesky, kontrastem dvou filmových ér mohou Světla ramp připomenout letošní filmový trhák – The Artist. Ovšem The Artist jedna zásadní věc chybí – Charlie Chaplin. Renesanční člověk, který si sám napsal scénář, hudbu, film zprodukoval, zaplatil a ještě si v něm zahrál hlavní roli o tom, že každá sláva jednoho dne opadne a přijde čas zapomnění. Jako se to stalo i Chaplinovi, jehož po filmu Monsieur Verdoux už nepustili zpět do USA pro podezření, že je komunistický agent. S Amerikou si to Chaplin vypořádal svým posledním filmem, ve kterém ještě hrál hlavní roli – Král v New-Yorku.

Průvodní text: Richard Vacula

Světla ramp

Světla ramp 1

Světla ramp 1

 
Světla ramp 2

Světla ramp 2

 
Světla ramp 3

Světla ramp 3

 
Světla ramp 4

Světla ramp 4

 
Světla ramp 5

Světla ramp 5

 
Světla ramp 6

Světla ramp 6

 
Světla ramp 7

Světla ramp 7

 
Světla ramp 8

Světla ramp 8

 
Světla ramp 9

Světla ramp 9

 
Světla ramp 10

Světla ramp 10

 
Světla ramp 11

Světla ramp 11

 
Světla ramp 12

Světla ramp 12

 
Světla ramp 13

Světla ramp 13

 
Světla ramp 14

Světla ramp 14

 
Světla ramp 15

Světla ramp 15

 
Světla ramp 16

Světla ramp 16

 
Světla ramp 17

Světla ramp 17

 
Světla ramp 18

Světla ramp 18

 
Světla ramp 19

Světla ramp 19

 
 
Vytvořeno 10.7.2014 13:10:00 - aktualizováno 10.7.2014 13:31:10 | přečteno 1842x | kino
load