SOBOTA 21. - 20 hodin - SOKOLOVNA - SILKWOODOVÁ

Silkwoodová 10

Thriller / Drama / Životopisný  -  USA, 1983, 131 min
Režie:  Mike Nichols
Scénář:  Nora Ephron
Kamera:  Miroslav Ondříček
Hudba:  Georges Delerue
Hrají:  Meryl Streep, Kurt Russell, Cher, Craig T. Nelson, Diana Scarwid, Fred Ward, Ron Silver, Charles Hallahan, Josef Sommer, Henderson Forsythe, Bruce McGill, David Strathairn, M. Emmet Walsh, Graham Jarvis, James Rebhorn, Ray Baker, Bill Cobbs, Tess Harper, Anthony Heald, Will Patton, Gary Grubbs, Jim Beaver

Silkwoodová 9
Silkwoodová

Film, který podle skutečných událostí natočil známý americký režisér Mike Nichols, vypráví o ženě, jež zemře za podivných okolností těsně předtím, než se jí podaří prozradit novinářům pravdu o nedostatečné ochraně zaměstnanců před radioaktivitou v jaderné továrně, kde pracovala. Byla to nehoda nebo vražda? Případ nebyl dodnes vyřešen, ale odvaha Karen Silkwoodové, která nepodlehla psychickému nátlaku, i po smrti inspiruje politické aktivisty a ochránce životního prostředí.(oficiální text distributora)

oooo O oooo

13. listopadu 1974 se chce Karen Silkwoodová, zaměstnankyně jaderné továrny, sejít s reportérem New York Times. Nikdy tam neměla chtít jít...

Dramatický snímek se skvělými výkony byl nominován na pět Oscarů: za herecký výkon Meryl Streep a Cher, režii, scénář a střih.

oooo O oooo

Silkwoodová

Životní příběh Karen Silkwoodové neslouží režisérovi k natočení politického filmu, ale spíše k vytvoření portrétu jedné americké revolty z přelomu 60. a 70. let (charakterizované snahou o každodenní prožívání "svobodného" života, spojené s hledáním jiných forem partnerských vztahů, sexuálním uvolněním ale  i politickým probuzením). Nejde totiž o hrdinku kandidující na příkladnost. Karen Silkwoodová žila velmi nekonvenční život. Po neuspokojivém partnerském soužití se rozešla s manželem, u něhož zůstaly tři děti. Žije v malém domku s milencem Drewem a lesbičkou Dolly, kteří také pracují v továrně. Zpočátku je stejně lhostejná k dodržování bezpečnostních předpisů jako všichni ostatní. Teprve ve chvíli, kdy se setká s ozářením, začíná si více uvědomovat, co se v továrně děje a jaké mohou být následky pro život.

Meryl Streepová se zde představuje v přímo protikladné roli těm dosavadním. Podává plnokrevný obraz Karen Silkwoodové jako sympatické nekomplikované dívky, vzděláním nezatížené příslušnice dělnické třídy, která chce prožít každý den, každou minutu naplno. I ona má svá trápení (vztah k dětem, s nimiž nemůže být,dočasný odchod Drewa), ale nenechává si jimi stravovat a ztrpčovat život, nad ničím dlouze nehloubá, rozhoduje se rychle a jednoznačně. Je to nesložitá, žádnými pochybami nezatížená povaha. O životě nepřemýšlí, žije ho. Řídí se instinktem. Po značném pracovním vytížení realizuje svou svobodu v zábavě s přáteli. Zapaluje jednu cigaretu od druhé, užívá povzbuzující prášky, pije, žvýká žvýkačku. Flirtuje, i navazuje hlubší vztah s orewem. Je bezprostřední, uvolněná, impulzivní dívka se smyslem pro humor, temperamentem a radostí ze styku s lidmi a společné zábavy. Pohybuje se uvolněně, hovoří jižanským protáhlým ležérním přízvukem, projevuje venkovskou zemitost a otevřenost, nedá se zastrašit.

Ludmila Korecká - Meryl Streepová

Silkwoodová

Silkwoodová 1

Silkwoodová 1

 
Silkwoodová 2

Silkwoodová 2

 
Silkwoodová 3

Silkwoodová 3

 
Silkwoodová 4

Silkwoodová 4

 
Silkwoodová 5

Silkwoodová 5

 
Silkwoodová 6

Silkwoodová 6

 
Silkwoodová 7

Silkwoodová 7

 
Silkwoodová 8

Silkwoodová 8

 
Silkwoodová 9

Silkwoodová 9

 
Silkwoodová 10

Silkwoodová 10

 
 
Vytvořeno 13.6.2014 11:46:03 | přečteno 1262x | kino
load