SOBOTA 22. - 20 hodin - HORÁKOVA VILA - AFRICKÁ KRÁLOVNA

Africká královna 15

THE AFRICAN QUEEN (1951)
Velká Británie (Horizon Romulus) 105 min Technicolor
Jazyky:
angličtina, němčina, svahilština
Režie:
John Huston
Scénář:
James Agee, John Huston podle románu C. S. Forestera
Hraji:
Humphrey Bogart, Katharine Hepburn, Robert Morley, Peter Bull, Theodore Bikel, Walter Gotell, Peter Swanwick, Richard Marner
Oscar:
Humphrey Bogart (herec) Nominace na Oscara: John Huston (režie), James Agee, John Huston (scénář), Katharine Hepburn (herečka)

AFRICKÁ KRÁLOVNA

Africká královna 9
Klasický snímek Johna Hustona z roku 1951 představuje nejpůsobivější, nejzábavnější a nejpodmanivější dobrodružný příběh z Hollywoodu. Africká královna vychází z románu C. S. Forestera z roku 1935 a vypráví nepravděpodobný příběh romantického vzplanutí mezi potulným kapitánem parníku Charliem Allnutem (Humphrey Bogart) a puritánskou misionářskou starou pannou Rose Sayerovou (Katharine Hepburnová). Rose nemůže Charlieho vystát, ale osud je svede dohromady. Ocitnou se spolu uprostřed blížícího se běsnění první světové války a Rose musí utéct po řece s Charliem v jeho otlučeném remorkéru. Jejich ústupovou cestu nicméně zkříží německá válečná loď a Rose vymyslí plán, jak Charlieho loď naloží výbušninami, aby Němcům  unikli.

Dobrodružné vyprávění je však druhotné vedle výbušného vztahu mezi Charliem a Rose a navzdory zjevnému politickému obsahu válečného příběhu se mnohem zajímavější alegorie Africké královny odehrává v jejich milostném příběhu. Rose je upjatá zakřiknutá stará panna z Británie, kterou svede Charlieho neholená americká mužnost, věčně popíjejíc gin. Třebaže se děj odehrává v roce 1914, v podtextu najdeme nepochybný odkaz k situaci po druhé světové válce, kdy se Spojené státy vynořily jako hlavní hráč na mezinárodní poli, zatímco vliv tradičních koloniálních mocností upadal.

Hepburnovou s Bogartem v hlavních rolích je radost sledovat. Oba jsou už postarší prošedivělé herecké hvězdy, které plně využívají svá zažitá klišé a gesta. Naplňují film lehce komickým ovzduším, které nijak neumenšuje napětí. Dokonale spolu ladí a pohyb od naprostých protikladů ke kamarádství a lásce hrají bez zjevného úsilí a přesvědčivě, třebaže nejzábavnější jsou ve chvílích, kdy si jdou po krku. Barevná kamera a vpravdě nádherné záběry exteriérů džungle také dodávají Africké královně značný půvab. Bogart za film získal svého jediného Oscara a Huston (za režii a scénář), Hepburnová a scenárista James Agee byli rovněž nominováni. Tento stručný popis ani mnoho dalších poct, které film obdržel, nemohou však zachytit celé jeho kouzlo. I po několika zhlédnutích mě vždy znovu spolehlivě rozesměje a zvedne mi náladu. Mezi spoustou vynikajících filmů, které byly shrnuty do této knihy, právě tenhle musíte rozhodně vidět. RH

1001 filmů, které musíte vidět, než umřete

oooo O oooo

Africká Královna

Dobrodružný / Romantický / Válečný  -  Velká Británie / USA, 1951, 105 min

Film „Africká královna" vypráví o dobrodružstvích, která prožijí na počátku první světové války v nitru Německé východní Afriky kanadský dobrodruh Allnutt a anglická misionářka Rosie, prchající na malém parníčku před německými vojáky. Na své cestě k britskému území musí překonat řadu překážek. Na rozbouřeném jezeře se jejich plavidlo „Africká královna" potopí a oni sami jsou po svém zachránění německou válečnou lodí „Louisou" odsouzeni jako angličtí vyzvědači k smrti. V okamžiku popravy „Louisa" narazí na vrak „Anglické královny", na němž jsou připevněna dvě torpéda a potopí se. Allnutt a Rosie se zachraňují na pobřeží ovládaném anglickými jednotkami. (FILMOVÝ PŘEHLED 21 / 1954)

oooo O oooo

Africká Královna

Měsíc s filmy, které mají na svědomí režisérky, je za námi. Povětšinou jsme se věnovali evropským snímkům či snímkům vzniklých mimo Ameriku, tudíž je čas posunout se, kvůli zachování co největší pestrosti, zase jinam. Dnes bude zaostřeno na Africkou královnu, klasické to dílo světové kinematografie, které reprezentuje stále ještě starý (dobrý) Hollywood. A navíc Africkou královnu natočil režisér, jehož jméno samo je symbolem zmíněné hollywoodské éry. John Huston. Všestranný tvůrce, u kritiky nepříliš oblíbený režisér, který ale uměl zaujmout diváky a jehož dílo je různorodé jako on sám.

Při vyslovení jména John Huston se asi mnoha lidem tato osoba spojí s žánrem westernu. Není divu, i přes značný žánrový záběr Hustona zůstává jeho asi nejznámějším filmem Poklad na Sierra Madre. Navíc je to jediné dílo, za nějž získal Oscara. Bylo by však chybou vnímat Hustona jen skrze tento film. Například právě Africká královna ukazuje, že Huston zvládal skoro vše. Na druhou stranu je ale tohle ten důvod, proč byl u mnoha kritiků uvržen v nemilost. Jeho filmy různých žánrů si sice většinou drží vysokou kvalitu, Huston k jejich tvorbě přistupoval poctivě a natočil je velice precizně, ale mnozí mu tyto praktiky mají za zlé. Vnímají ho jen jako dobrého řemeslníka bez špetky vlastní invence. Neříkám, že jsou tato slova úplně scestná, každopádně by bylo škoda nedat Hustonovi šanci a šmahem jej odsoudit. Jeho filmy v sobě dodnes ukrývají jakýsi půvab.

Předlohou pro snímek Africká královna byla stejnojmenná kniha C. S. Forestera, anglického romanopisce, který dosáhl věhlasu díky příběhům týkajících se války a námořnictví. Tato kniha patří k jeho nejznámějším dílům, Hustonova filmová adaptace ji udělala ještě známější. Scénář napsal samotný John Huston, spoluautorem pak byl filmový kritik James Agee. Se vznikem filmu měl ale Huston problémy. Ve společnosti stále ještě panovaly poměry starého Hollywoodu a jeho studiový systém vládl tamější kinematografii. Kdo se chtěl vymykat, narazil na odpor. John Huston si své užil především s předchozím snímkem The Red Badge of Courage, který musel zhruba o hodinu zkrátit, nedostávalo se mu peněz a navíc do jeho filmu zasahovali jeho finanční mecenáši. Získal tím však zkušenosti a ostruhy, dalo by se říci. To mu při natáčení Africké královny určitě pomohlo. Nevyhýbaly se mu ale problémy, které nemohl nikdo ovlivnit – infarkt Ageeho, nemoci herců, potopení lodi, s níž se natáčelo...

Snímek je prvním barevným filmem režiséra, ale například také hlavní herečky Katharine Hepburn. U diváků měl nakonec ohromný úspěch. Svůj podíl na tom má zajisté několik faktorů. V prvé řadě se jedná o adaptaci známého díla. To dílo je navíc dobrodružné, tím pádem atraktivní, což v převedení na film platí dvojnásob – vizuální krásy afrického kontinentu publikum zkrátka uchvátí. Diváci neměli možnost vidět tolik snímků, které by se odehrávaly v exotickém prostředí, jakým Afrika dodnes bezesporu je. Snímek byl zhusta natáčen v londýnských studiích, ale spousta scén se odehrává v reálných exteriérech africké divočiny. V neposlední řadě mají na úspěchu podíl Huston jako režisér, ale především ústřední herecké dvojice Hepburn-Bogart, na nichž Africká královna stojí i padá.

Africká královna je dobrodružný film, ale nečekejte dobrodružství v tom smyslu, v jakém jej známe z dnešních hollywoodských snímků. Je to také válečný film, ale nečekejte střílení, krev a akci. On je to totiž v prvé řadě romantický film s velkou dávkou konverzace. A právě romantika zastiňuje zbývající roviny. Mohli bychom to vnímat jako chybu, ale na druhou stranu to můžeme brát jako jakýsi přídavek k romantickému žánru. Když se navíc zamyslíme, není Africká královna romantická sladkobolně, ale vztah mezi oběma protagonisty mnohdy vypadá jako manželství po třiceti letech. Krásná ironie, humor, špičkování, ale i kyselé obličeje. Přinejmenším.

Snímek vypráví dobrodružství, které na počátku první světové války prožije v Africe ta nejméně sourodá dvojice na světě. Děj se odehrává ve východní části kontinentu, kterou ovládají Němci. Anglická misionářka Rose Sayerová se kvůli okolnostem musí vydat na dobrodružnou plavbu lodí s neotesaným námořníkem Charlie Allnutem. Prchají před nebezpečím. V průběhu plavby se v hlavě Rose zrodí ďábelský plán, kterým by jako správná vlastenka pomohla svému národu. Ani samotná cesta se neobejde bez komplikací. Neustálé nástrahy přírody se střídají s nástrahami lidských nepřátel, vše navíc provázejí vzájemné neshody našich dvou pasažérů. Nebyl by to ale romantický film, kdyby se ti dva přes počáteční nevraživost nestali přáteli a nakonec se do sebe nezamilovali.

Mezi hlavními hrdiny to patřičně jiskří a zároveň jako by mezi nimi hořel dynamit. Jejich vztah je dobrodružnější než sama plavba naskrz Afrikou. Tohle vše je zdrojem spousty komických i dramatických situací, které jsou tím pravým katalyzátorem filmu. Herecký koncert obou umělců diváci samozřejmě uvítali, a to stejně jako fakt, že se oba představili v nezvyklých rolích. Jejich vztah je však trochu nepravděpodobný. Jsou naprosto rozdílní, mají jiný pohled na svět. Vše se ale řídí hesly „co se škádlivá, rádo se mívá“ či „protiklady se přitahují“. Tyto klasické bonmoty ovšem v reálném životě tolik neplatí. Ve filmu je nám dopřán jen krátký pohled na jejich vztah, jak by to fungovalo nadále, nám zůstává skryto, což je na jednu stranu dobře – alespoň můžeme žít v romantické iluzi. Že to tak v životě nefunguje? To je věc jiná. A vlastně no a co, tohle je přece film.

Dvě hlavní postavy naplňují různé charakteristiky. Rose je pravá anglická dáma přísných mravů, ale také zapšklá stará panna, jejíž jedinou potěchou je víra. Nosí přísně sešněrované šaty zapnuté až ke krku, distingovaně popíjí čaj a nesnáší alkohol. Charlie je naopak živočišný. Zarostlý, na první pohled hrubiánský, bezstarostný, miluje whiskey. Při bližším pohledu ale zjistíme, že v Rose se ukrývá srdce dobrodruha a Charlie je vlastně neškodný kliďas. To Rose je nakonec odvážnější a silnější, což by zpočátku málokdo řekl. Charlieho si (v dobrém slova smyslu) naprosto podmaní a sama se stává africkou královnou. Hepburnové padla role jako ulitá, Bogart se vymykal, ale nezahálel. Však také získal Oscara.

Africká královna možná není nadčasovým filmem, čas se na něm podepsal, děj je trochu předvídatelný a nevyhneme se pár hluchým místům, ale je to také koncert dvou hereckých hvězd, na který je radost se dívat. Je tu spousta nezapomenutelných scén, zmínila bych například tu s pijavicemi nebo scénu závěrečnou. Nebudeme ochuzeni o mnoho vtipných hlášek... Mohla bych pokračovat, ale nemělo by to cenu. O filmu se může sáhodlouze mluvit, ale myslím, že vše se dá pochopit až díky individuálními niternému prožitku.

Jedním dechem

Možná trochu zastaralý film, ale kvůli hereckým legendám stojí za to ho vidět. Pro fanoušky Katharine Hepburn, Humphreyho Bogarta i režiséra Johna Hustona povinnost.

Autorka: Aleee

Africká královna

Africká královna 1

Africká královna 1

 
Africká královna 2

Africká královna 2

 
Africká královna 3

Africká královna 3

 
Africká královna 4

Africká královna 4

 
Africká královna 5

Africká královna 5

 
Africká královna 6

Africká královna 6

 
Africká královna 7

Africká královna 7

 
Africká královna 8

Africká královna 8

 
Africká královna 9

Africká královna 9

 
Africká královna 10

Africká královna 10

 
Africká královna 11

Africká královna 11

 
Africká královna 12

Africká královna 12

 
Africká královna 14

Africká královna 14

 
Africká královna 13

Africká královna 13

 
Africká královna 15

Africká královna 15

 
Africká královna 16

Africká královna 16

 
Africká královna 17

Africká královna 17

 
Africká královna 18

Africká královna 18

 
Africká královna 19

Africká královna 19

 
Africká královna 20

Africká královna 20

 
Africká královna 21

Africká královna 21

 
Africká královna 22

Africká královna 22

 
Africká královna 23

Africká královna 23

 
Africká královna 24

Africká královna 24

 
Africká královna 25

Africká královna 25

 
Africká královna 26

Africká královna 26

 
Africká královna 27

Africká královna 27

 
Africká královna 28

Africká královna 28

 
Africká královna 29

Africká královna 29

 
Africká královna 30

Africká královna 30

 
Africká královna 31

Africká královna 31

 
Africká královna 32

Africká královna 32

 
Africká královna 33

Africká královna 33

 
 
Vytvořeno 12.2.2014 15:25:07 - aktualizováno 12.2.2014 15:26:07 | přečteno 2300x | kino
load