SOBOTA 22. - 20 hodin - SOKOLOVNA - V BROOKLYNU ROSTE STROM

V Brooklynu roste strom 9

Tree Grows in Brooklyn, A
Drama / USA, 1945, 128 min
Režie: Elia Kazan
Předloha: Betty Smith (kniha)
Kamera: Leon Shamroy
Hudba: Alfred Newman
Hrají: Dorothy McGuire, Joan Blondell, James Dunn, Peggy Ann Garner, Lloyd Nolan, James Gleason, Ted Donaldson, John Alexander, Alec Craig, Gloria Talbott, William Smith, George Melford, Nicholas Ray, Erskine Sanford, Mae Marsh, Mary Lou Harrington, J. Farrell MacDonald

V Brooklynu roste strom 5
V Brooklynu roste strom 
 Hořkosladké drama režiséra Elii Kazana se odehrává kolem roku 1900. Líčí osudy rodiny Nolanových, kteří jako potomci irských přistěhovalců žijí v chudinské newyorské čtvrti. Čtrnáctiletá Fanny je úplně jiná než její mladší bratr Neeley. Má ráda školu a vzdělání a chtěla by se v budoucnu dostat z bídy, ve které strávila dětství. Nade vše však miluje svého otce, věčného snílka a optimistu Johnnyho. Ten je sice alkoholik a z příležitostných pracovních zakázek rodinu neuživí, avšak dobré nálady má na rozdávání. Břemeno starostí o rodinu tak nese na bedrech matka Katie. Ta je však příliš ustaraná a pomalu ztrácí sílu. Velká životní zkouška čeká Nolanovy ve chvíli, kdy se ukáže, že maminka čeká další dítě. Vypadá to, že Fanny bude muset školu opustit...

Citlivě a dojímavě vyprávěný příběh se silným sociálním akcentem byl Kazanovým celovečerním debutem. Vznikl podle stejnojmenného románu spisovatelky Betty Smithové, který vyšel i u nás. Film získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (James Dunn v roli otce Johnnyho), nominováni na tuto cenu byli i scenáristé Frank Davis a Tess Slesingerová. Film se dočkal televizního remaku v roce 1974.(oficiální text distributora)

oooo O oooo

V Brooklynu roste strom

Jako čtyřletý přijel Elia Kazan /vlastním jménem Kazanjoglou, nar. 19O9/ se svou arménskou rodinou do Států. Ve třicátých letech se proslavil jako herec a režisér u Group Theatre Lee Strasbergra a ve čtyřicátých letech slavil úspěchy na Broadwayi.

 Znakem jeho filmové režie je soustředění na exteriérové záběry, čímž se zvyšuje realistické působení jeho filmů. Elia Kazan je jeden z mála amerických režisérů, kterým se podařily přesvděčivé filmové adaptace literárních předloh, například film Na východ od ráje.

 Příběh líčí osudy rodiny žijící v chudinské čtvrti Brooklynu. Ústřední postavou je dvanáctiletá dcera, která ve filmu vystupuje jako vypravěčka. Referuje o všedních potížích rodiny i o vlastních problémech dospívání v chudinské čtvrti. Přitom se vyznává z hluboké lásky k otci, který se nemůže vyprostit z bludného kruhu nezaměstnanost - bída - alkoholismus.

 Elia Kazan získal renomé jako režisér ještě dříve jako divadelní, než se dostal k režii filmové. Tímto filmem, stejně jako následujícímí se snaží na příkladech vybraných lidských osudů objasnit publiku komplikované společenské vztahy. Typická témata jeho filmů jsou sociální rozpory. Zvláštní dojem z Kazanových filmů vyplývá z neobvyklé svobody, se kterou mohou jeho herci pracovat a ztvárňovat své role. Kazan vyzývá své herce, aby sami probudili své postavy k životu, a umožňuje jim improvizaci před kamerou. V roce 1947 zakládá spolu s Cheryl Crawfordovou Actor´s Studio. Tam si potom mohou herci cvičit improvizaci a tzv. Method acting. Prominentními žáky jsou Marlon Brando a James Dean.

 Kazanova obliba klesá značně v roce 1952, kdy je bývalými kolegy a známými nařčen ze zrady a postaven před Výbor pro vyšetřování pro neamerickou činnost.

Autor: curil,

V Brooklynu roste strom

V Brooklynu roste strom 9

V Brooklynu roste strom 9

 
V Brooklynu roste strom 4

V Brooklynu roste strom 4

 
V Brooklynu roste strom 2

V Brooklynu roste strom 2

 
V Brooklynu roste strom 1

V Brooklynu roste strom 1

 
V Brooklynu roste strom 5

V Brooklynu roste strom 5

 
V Brooklynu roste strom 3

V Brooklynu roste strom 3

 
V Brooklynu roste strom 7

V Brooklynu roste strom 7

 
V Brooklynu roste strom 8

V Brooklynu roste strom 8

 
V Brooklynu roste strom 6

V Brooklynu roste strom 6

 
 
Vytvořeno 13.11.2014 17:31:50 - aktualizováno 13.11.2014 17:36:24 | přečteno 1144x | kino
load