SOBOTA 25. - 20 hodin - HORÁKOVA VILA - V PRAVÉ POLEDNE

Režie:  Fred Zinnemann
Kamera:  Floyd Crosby
Hudba:  Dimitri Tiomkin
Hrají:  Gary Cooper, Thomas Mitchell, Lloyd Bridges, Katy Jurado, Grace Kelly, Otto Kruger, Lon Chaney Jr., Harry Morgan, Lee Van Cleef, Virginia Christine, Tom London, Jack Elam, Robert J. Wilke, Chubby Johnson

V pravé poledne 15
V pravé poledne

Will Kane se právě oženil a chystá se opustit městečko, kde dosud vykonával funkci šerifa, když se k němu donese zneklidňující zpráva - na zastávce čekají tři nechvalně známí muži. Poledním vlakem má totiž do města přijet vrah, kterého Will kdysi pomohl dostat do vězení, aby se Willowi i městečku pomstil. Will se snaží sehnat muže, kteří by se spolu s ním čtyřem zabijákům postavili, nikdo mu ale pomoci nechce a všichni ho přesvědčují, ať raději odjede - pak dají banditi městu pokoj. Will tak proti nim stojí v pravé poledne sám.(oficiální text distributora)

www.csfd.cz

V pravé poledne

Gary Cooper získal za hlavní roli v tomto dnes již klasickém filmu Oscara®. Jeho postava muže zákona, který stojí osamocen v boji za město plné zbabělých obyvatel, se musí vypořádat s kriminálníky prahnoucími po pomstě. V nejúchvatnějším zúčtování filmové historie ztrácí Cooper nejen své městěčko, ale i svou novou ženu (Grace Kelly). Kromě Coopera hraje v tomto filmu i jeden z nejoblíbenějších hollywoodských herců Lloyd Bridges a ve své první roli se objevila i jedna z nejobdivovanějších hereček a pozdější legenda filmového plátna Grace Kelly. Film V pravé poledne byl nakonec oceněn celkem čtyřmi

Oscary® včetně nejlepšího střihu, hudby a původní písně.

Magicbox DVD edice Western

www.fdb.cz

V pravé poledne

Gary Cooper v hlavní roli slavného amerického westernu vyznamenaného čtyřmi Oscary (1952). Dále hrají: G. Kellyová, T. Mitchell, L. Bridges, K. Juradoová, O. Kruger, H. Morgan a další. Režie Fred Zinnemann.

Klasický americký western V pravé poledne (1952) patří mezi nejlepší a také nejúspěšnější filmy svého žánru. Vznikl na motivy povídky Cínová hvězda (The Tin Star), publikované v časopisu Collier’s Magazine. Jednoduchý příběh šerifa, marně shánějícího pomoc proti čtyřem pistolníkům, kteří se mu chtějí pomstít, se stal předním dílem tzv. psychologického westernu (patří sem ještě např. série filmů Anthonyho Manna s Jamesem Stewartem nebo Kingův Pistolník s Gregorym Peckem) a byl později často napodobován. Svoji životní úlohu v něm sehrál významný hollywoodský herec Gary Cooper (1901–1961), který za svého stoického, osamělého hrdinu dostal druhého hereckého Oscara. K přesvědčivosti jeho výkonu přispěla svým dílem nemoc (Cooperova strhaná tvář, v níž se zračila potlačovaná bolest, byla způsobena prasklým žaludečním vředem), ale především profesionalismus všech ostatních složek filmu, nominovaného na Oscara v sedmi kategoriích. Zlaté sošky kromě Garyho Coopera ještě dostali oba střihači (Elmo Williams a Harry Gerstad), Dimitri Tiomkin za původní hudbu a společně s textařem Nedem Washingtonem také za ústřední baladu Do Not Forsake Me, Oh My Darlin’, nazpívanou Texem Ritterem. Ostatní nominovaní, producent Stanley Kramer, režisér Fred Zinnemann a scenárista Carl Foreman vyšli naprázdno. Po boku Garyho Coopera dostala svoji první velkou příležitost Grace Kellyová (1928–1982) a němou roličku jednoho z padouchů vytvořil Lee Van Cleef (1925–1989), který se prosadil až o mnoho let později sérií italských spaghetti-westernů. Snímek V pravé poledne je také pozoruhodný tím, že se odehrává v reálném čase (což dokazují časté záběry na hodiny). Stal se rovněž prvním westernem, uvedeným v našich kinech po roce 1948.

V pravé poledne

Will Kane je šerifom malého mesta kdesi na Divokom Západe. Dnes ráno sa žení s krásnou Amy. Jeho žena je kvakerka, ktorej náboženstvo odmieta akékoľvek násilie, a preto svojej vyvolenej sľúbil, že sa vzdá úradu šerifa a spoločne budú ďalej žiť v pokoji na farme. Ale tesne po svadobnom obrade dorazí do mesta strašná správa. Zločinec Frank Miller, ktorého Kane dostal pred časom za mreže, bol prepustený na slobodu. Spojil sa so svojou bývalou bandou a pripravuje pomstu. Do mestečka má doraziť vlakom na pravé poludnie. Obyvatelia mestečka si dobre pamätajú Millerovu neľudskú násilnosť. Preto nestoja o ďalšie problémy a prehovoria Kana, aby spolu s mladomanželkou čo najskôr odišiel. Pretože na tom trvá aj Amy, Kane sa podvolí. Veľmi rýchlo si však uvedomí, že útek nie je riešením, pretože Miller si zlosť vybije na niekom inom. Hlas svedomia a volanie povinnosti je silnejšie ako strach i láska a preto sa Kane rozhodne vrátiť a čeliť svojmu úhlavnému nepriateľovi tvárou v tvár. Blíži sa hodina posledného zúčtovania...

V pravé poledne 1

V pravé poledne 2