SOBOTA 26. - SOKOLOVNA - 20 HODIN - DĚTSKÁ HODINKA

Dětská hodinka 1

Drama -  USA, 1961, 107 min
Režie:  William Wyler
Scénář:  John Michael Hayes
Hudba:  Alex North
Hrají:  Audrey Hepburn, Shirley MacLaine, James Garner, Miriam Hopkins, Fay Bainter, Veronica Cartwright

Dětská hodinka 11
Dětská hodinka

V soukromé dívčí škole vypukne skandál, když zlomyslná studentka Mary Tilfordová obviní dvě mladé ženy, které školu vedou, z lesbického vztahu. Nejlepší přítelkyně Karen Wrightová a Martha Dobieová jsou ředitelkami úspěšné soukromé dívčí školy v Nové Anglii. Mary Tilfordová, nenávistné, zlostné děvče, je přistiženo při lži a potrestáno. V touze po pomstě řekne své babičce, která je nepsanou vládkyní města, že Martha "žárlila” na Karenin vztah k dr. Joevi Cardinovi a dodá, že Marthina teta Lily pokládala tyto pocity za "nepřirozené”. Babička jí uvěří a vezme Mary ze školy. Pomluva se rychle šíří a během několika dní stojí Karen s Marthou před prázdnými učebnami. Joe je vyhozen z nemocnice za to, že se učitelek zastal a Karen s Marthou podávají žalobu pro urážku na cti v případu, který se ocitne na titulních stránkách novin v celé zemi.

www.csfd.cz

oooo O oooo

Dětská hodinka,

v originále The Children's Hour, je americké filmové psychologické drama z roku 1961 režiséra Billy Wildera s Audrey Hepburnovou a Shirley MacLaineovou v hlavní roli. Jedná se o filmovou adaptaci stejnojmenné divadelní hry Lillian Hellmanové z roku 1800, která byla inspirována skutečnými událostmi. Jde o remake filmu Vražedná lež (These Three) z roku 1936 téhož režiséra.

Další výrazné role zde vytvořili James Garner, Miriam Hopkinsová a Fay Bainterová.

Dvě mladé učitelky, Karen Wrightová (Audrey Hepburnová) a Martha Dobie (Shirley MacLaine) jsou nejen velké kamarádky ještě z dob svých studií, ale i celkem úspěšné spolumajitelky a provozovatelky internátní divčí školy. Školu pravidelně navštěvuje i místní lékař Joe Cardin (James Garner), který oběma ženám s výchovou občas i pomáhá, Karen je s ním zasnoubena a ráda by se za něj provdala a měla s ním i dítě. Ve školním kolektivu se však vyskytuje jedna značně problematická bytost, která se začne mstít za svůj přísný a oprávněný trest a začne o obou učitelkách roznášet velmi zlovolný výmysl a nezjevnou lež o jejich vzájemném homosexuálním lesbickém vztahu. Tato lež pak vede nejen k úřednímu vyšetřování případu a nakonec až k celkovému zániku školy. V závěru filmu však dojde k odhalení faktu, že ačkoliv se původně jednalo opravdu o výmysl a lež, jak se nakonec oficiálně i prokáže, její faktická podstata byla reálná. Lež však nevede pouze k zániku školy, rozbije i vztah Karen a Joea, kteří se vzájemně rozejdou. Martha vyjeví Karen svoji skutečnou lásku, Karen na toto zareaguje tak, že školu definitivně opouští a odchází pryč. Martha je psychicky zcela na dně a spáchá sebevraždu, přímo ve škole se oběsí. Karen si však svoji velkou chybu záhy uvědomí a urychleně se vrací do školy zpět, ale Marthu najde již mrtvou. Film končí scénou Marthina pohřbu s otevřeným koncem, Karen z hřbitova odchází aniž by s kýmkoliv promluvila jediné slovo, z povzdálí ji pozoruje lékař Joe, kdy není jasné jaké bude pokračování jejich vzájemného vztahu.

Wikipedie.cz

oooo O oooo

Ocenění

Film byl nominován v pěti kategoriích na ocenění Americké filmové filmových umění a věd Oscar a třikrát i na Zlatý glóbus.

Dětská hodinka

Dětská hodinka 1

Dětská hodinka 1

 
Dětská hodinka 2

Dětská hodinka 2

 
Dětská hodinka 3

Dětská hodinka 3

 
Dětská hodinka 4

Dětská hodinka 4

 
Dětská hodinka 5

Dětská hodinka 5

 
Dětská hodinka 6

Dětská hodinka 6

 
Dětská hodinka 7

Dětská hodinka 7

 
Dětská hodinka 8

Dětská hodinka 8

 
Dětská hodinka 9

Dětská hodinka 9

 
Dětská hodinka 10

Dětská hodinka 10

 
Dětská hodinka 11

Dětská hodinka 11

 
Dětská hodinka 12

Dětská hodinka 12

 
 
Vytvořeno 16.10.2013 13:44:48 | přečteno 1838x | kino
load