sobota 6. 11. 2010 - 20,00 SOKOLOVNA- SLAVNÉ FILMY EMIRA KUSTURICI - ARIZONA DREAM

Arizona Dream 4

Arizona Dream (Francie, USA, 1991, 142 min.) Režie: Emir Kusturica. Scénář: David Atkins. Kamera: Vilka Filač. Hudba: Goran Bregovič. Hrají: Johnny Depp, Faye Dunawayová, Jerry Lewis, Lili Taylorová, Vincent Gallo.

Arizona Dream 2

Arizona Dream

(Arizona Dream) Režie: Emir Kusturica, FRA - USA, 1991, anglicky / české titulky, 141 min

Axela (Johnny Depp), který se v New Yorku živí jako strážce ryb v zátoce, navštíví bratranec Paul (Vincent Gallo) a pozve ho na strýcovu svatbu v rodné Arizoně. Axel pozvání odmítá, bratranec ho spícího a opilého unáší. V Arizoně potkává dvě ženy, které „na tom byly stejně mizerně, tak jsem nevěděl, kterou mám zastřelit“… Emir Kusturica se ve svém jediném americkém filmu (jehož produkce byla ovšem francouzská) nevzdálil svému typickému magickému stylu, navíc do něj vložil množství odkazů pro milovníky filmových dějin a pohodovou náladu příznačnou pro kultovní nezávislé filmy. Avšak dráždivá směs tragiky a směšnosti, exaltovaný lyrismus, nesnadná identifikace s hrdiny, jejich iracionální motivace a slovansky temná psychologie vedly u amerického publika spíše k chladné odezvě. S větším porozuměním bývá snímek Arizona Dream údajně přijímán ve východní Evropě. Původní scénář napsal David Atkins, kterého Kusturica učil na Columbia University v New Yorku. „V jeho tónu bylo mnohé z toho, co mám rád - směs velmi směšného a velmi vážného,“ vysvětloval Kusturica. „Společně jsme vytvořili scénář z našich představ, založený zčásti na Atkinsových a zčásti na mých zkušenostech.“ … Typicky americký dramatický vzorec Kusturica dekonstruuje, paroduje. Terén Ameriky se mu hodí ke groteskní prezentaci slovanské povahy a „smíchu skrze slzy“. Tempo v amerických kulisách nečekané řídí vnitřní zmatek postav zmítaných „balkánskými“ citovými poryvy, ale také hudba Gorana Bregoviće a v Kusturicových filmech nikdy chybějící kapela - tentokrát mexická.

RECENZE:

Balkánský živel Emir Kusturica (Underground, Černá kočka bílý kocour) se ve svém jediném "americkém" filmu (ve francouzské produkci) nevzdálil svému typicky magickému stylu a pohodové náladě typická pro kultovní nezávislé filmy. Film Arizona Dream srší životem, hudbou a pozoruhodnou energií , která je hnacím motorem hlavních postav přenesených z Dostojevského Idiota.

Nevinný a naivní manhattanské evidovač ryb Axel (Johnny Depp) se ocitá v horké Arizoně, aby se zde mohl osudově zamilovat. Srýko Leo (Jerry Lewis) by jej rád viděl jako prodavače aut, ale osud zavede nezkušeného Axela do světa dvou pozoruhodných žen. Zmítán pocity si ani neuvědomil, že se stal milencem stárnoucí, ale stále mimořádně atraktivní Elaine (Faye Dunawayová) jejíž daruje své tělo. Duši ale schovává pro Elaininu nevlastní dceru Grace (LiliyTaylorová). Zatímco Elaine podléhá touze stát se ženou schopnou letět na kterém koliv létajícím stroji, Grace touží po sebevraždě a sní o tom jak bude v příštím životě želvou. Nejen Axel ale strýc Leo ví, že jeho oblíbený synovec nepatří mezi dvě diametrálně odlišné ženy. Pokud se Axelovi nepodaří odejít čekají ho velké problémy.

Emir Kusturica vyučoval právě druhým rokem na Columbia University v New

Yorku, když mu jeho student David Atkins přinesl svůj scénář k filmu Arizona Dream. "V jeho tónu bylo mnohé z toho co mám rád - směs velmi směšného a velmi vážného." Vysvětloval Kusturica.

Původní scénář byl spíše akční historkou s motivem vraždy, což Kusturici nezajímalo. Tak společně s Atkinsonem vytvořili scénář ze svých představ. Režiséra východoevropská citlivost se projevuje iv příběhu využívajícím banálních rekvizit: milostný trojúhelník, traumatizovanou rodinu a prostředí velkého opuštěného domu. Kusturica rozehrává na tvářích diváků lehký úsměv zaháňajúci dusnou tragičnost do pozadí.

Vedle hlavních postav v skvělém podání Johnnyho Deppa a Faye Dunawayovej a Lily Taylorové oživují příběh a další postavy: strýc Leo v podání komika Jerryho Lewise a Axelovi kamarád - ambiciózní adept herectví Paul (Vincent Gallo)

Arizona Dream není filmem který by si získal sympatie amerického publika. O dost lépe jej přijali diváci ve východní Evropě. Po deseti letech je připomínkou toho, že schopnosti některých režisérů nevychladnou ani navzdory penězi obalenou zahraničnímu projektu.

Arizona Dream (Francie, USA, 1991, 142 min.)

Režie: Emir Kusturica. Scénář: David Atkins. Kamera: Vilka Filač. Hudba: Goran Bregovič. Hrají: Johnny Depp, Faye Dunawayová, Jerry Lewis, Lili Taylorová, Vincent Gallo.

Autor: Peter Konečný

Wikipedie

Snílek Axel (Johnny Depp) pracuje v New Yorku pro rybářský úřad. Jednoho dne se zde objeví jeho nevlastní bratr Paul (Vincent Gallo) a přiměje Axela k návratu do jeho vlasti v arizonském Douglasu, kde má být Axel svatebním svědkem svému strýci Leovi (Jerry Lewis). Leo je stárnoucí obchodník s automobily, který si stále myslí, že se cadillacy nejlépe prodávají s naolejovanými vlasy a navoněnými tvářemi. Avšak obchodům se nedaří příliš dobře, zákazníci se zajímají více o spotřebu než o slávu staré značky. Leo by svůj obchod nejraději přenechal Axelovi. Toho však auta takřka nezajímají.

Prvním Axelovým zákazníkem je bohatá Grace (Lili Taylor) se svojí nevlastní matkou Elaine (Faye Dunaway), o níž se říká, že je přinejmenším bláznivá. Axel se do Elaine ihned zamiluje. Místo toho aby se vrátil do New Yorku, snaží se postavit letadlo, které by ho s Elaine dopravilo na Aljašku.

Když se Axel cítí stále více přitahován k záhadné Grace, stává se jeho situace ještě komplikovanější. Leo a Paul se ho snaží přesvědčit, aby se opět vrátil do normálního života. Axel už však dávno podlehl kouzlu obou žen: bytí mezi Elaine a Grace se pro něj stalo podivuhodným snem plným surreálných okamžiků.

Leo nakonec umírá ještě před svojí svatbou na infarkt a Axel vidí, jak s ním odlétá sanitka na Měsíc. Grace spáchá sebevraždu v den čtyřicátých narozenin své nevlastní matky.

Snímek je především o snech hlavních hrdinů. Paul sní o tom, že se stane filmovou hvězdou. Elaine by ráda létala. Leo by rád vyrovnal cadillacy až na Měsíc. Grace by se ráda stala želvou a Axel sní o létající rybě a aljašských dobrodružstvích.

Arizona Dream

Arizona Dream 1

Arizona Dream 1

 
Arizona Dream 2

Arizona Dream 2

 
Arizona Dream 3

Arizona Dream 3

 
Arizona Dream 4

Arizona Dream 4

 
Arizona Dream 7

Arizona Dream 7

 
Arizona Dream 6

Arizona Dream 6

 
Arizona Dream 5

Arizona Dream 5

 
Arizona Dream 8

Arizona Dream 8

 
Arizona Dream 9

Arizona Dream 9

 
Arizona Dream 10

Arizona Dream 10

 
Arizona Dream 11

Arizona Dream 11

 
Arizona Dream 12

Arizona Dream 12

 
Arizona Dream 13

Arizona Dream 13

 
Arizona Dream 14

Arizona Dream 14

 
Arizona Dream 15

Arizona Dream 15

 
Arizona Dream 16

Arizona Dream 16

 
Arizona Dream 17

Arizona Dream 17

 
Arizona Dream 18

Arizona Dream 18

 
Arizona Dream 19

Arizona Dream 19

 
Arizona Dream 20

Arizona Dream 20

 
 
Vytvořeno 1.11.2010 8:56:41 | přečteno 2831x | kino
load