Úterý, 30. listopad 2021

sobota 7. 8. 2010 - 20,00 SOKOLOVNA -ŘEK ZORBA - SLAVNÝ FILM MICHAELA CACOYANNISE

Řek Zorba 23

Řek Zorba Alexis Zorbas , Zorba the Greek Drama USA / Velká Británie / Řecko, 1964, 142 min Režie: Michael Cacoyannis Hrají: Anthony Quinn, Alan Bates, Irene Papas, Lila Kedrova, Pia Lindström

Řek Zorba 15

Řek Zorba

Basil, mladý anglický spisovatel řeckého původu, přijíždí na Krétu, aby obnovil těžbu v lignitovém dole, který zdědil. Cestou se seznámí s Řekem Zorbou, nezávislým člověkem, jehož nezávislost není založena na velikosti majetku, ale na velikosti ducha. Největším zážitkem, který film nabízí, je dionýský výkon Anthony Quinna v hlavní roli Zorby. Quinn předvádí valéry svého mistrovského herectví, nacházejícího zelené palmy štěstí v pustinách beznaděje. Film získal v r. 1965 tři Oscary (Lila Kedrová za vedlejší ženskou roli, Walter Lassaly za kameru a Vassilis Photopoulos za dekorace.

--- o ---

Proslulý film Michaela Cacoyannise s Anthony Quinnem “v jeho životní roli” (Hollywood Reporter) byl nominován na sedm Cen Akademie včetně ceny pro nejlepší film, nejlepší režii a nejlepšího herce. Na řeckém ostrově Kréta se mladý, plachý anglický spisovatel Basil (Alan Bates) seznamuje se Zorbou (Quinn), nespoutaným a družným sedlákem, z něhož vyzařuje udivující radost ze života. Když Zorba souhlasí s nabídkou, aby pracoval v Basilově opuštěném dole, znamená to pro mladíka začátek životní lekce, díky které se z pouhého pozorovatele světa stává jeho aktivní účastník. Ve vedlejších rolích tohoto oceňovaného klasického díla se objevují Irene Papas a Lila Kedrova, která za svůj výkon získala Oscara. “Poutavý a zajisté nezapomenutelný film.” (Hollywood Reporter)

Michael Cacoyannis 1

Michael Cacaoyannis

Narozen 11.6.1922 v Limassolu, na Kypru, Michael Cacoyannis byl nejstarším synem sira

Panayiotis a lady Cacoyannis. Studoval práva v Londýně. Pracoval pro řeckého služby BBC, nejdříve jako hlasatel novinek a pak jako producent kulturních programů, také studoval herectví na Central School - škole dramatických umění v Londýně a režii na škole Old Vic. Nedlouho po jeho hereckém debutu v roce 1947, rozhodl se soustředit se místo toho na režii. V roce 1952 opustil Londýn usadit v Aténách a jeden rok později úspěch jeho prvního filmu ("Neočekávaně v Aténách"), znamenala začátek mezinárodní kariéry v režii. Mezi nimi byly "Stella", "A Girl in Black", "A Matter of důstojnosti", "Řek Zorba " a trilogie "Electra", "The Trojan Women", "Iphigenia", jeho filmybyly promítány na nejprestižnějších mezinárodních filmových festivalech, kde obdržel řadu ocenění a vyznamenání. Michael Cacoyannis spolupracoval s některými z nejlepších a nejvýznamnějších herců své doby, v Řecku, Evropě a Hollywoodu. Michael Cacoyannis se vyznamenal nejen jako mezinárodní filmař, ale také jako divadelní a operní režisér, se stal oslavovaný kritikou v Řecku, USA, Francii a v dalších evropských zemí. Vydal několik scénářů, přeložil několik Shakespearových her do řečtiny a

hru Euripides do angličtiny, Byl to Michael Cacaoyannis jehož iniciativa, vedla k vybudování nového osvětlení Akropole, V roce 2003, Michael Cacoyannis založil charitativní nadaci na své jméno, jejímž cílem je podporovat, chránit umění, divadlo a kino. Nadace - kulturní středisko, nacházející se v ulici Piraeus, v okrese Tavros, bylo otevřeno pro veřejnost v říjnu téhož roku.

Za jeho práci a celkový přínos umění, Michaelu Cacoyanniovis byl udělen Řád zlatého Phoenixe (Řecko), Commandeur des Arts et des Lettres (Francie), Velký kříž (Kypr) a zvláštní Grand Prix Americas (Montreal). Byl také poctěn řeckou akademií nejvyšším oceněním za služby pro stát - Lifetime Achievement Award, byl oceněn na filmových festivalech v Soluni, Jeruzalému a Káhiře, stejně jako americkým Řeckým institutem ve Washingtonu. Byl prohlášen čestným občanem Limassolu, Montpellieru a Dallasu, a přijal čestné doktoráty od Columbia College (Chicago), Aténské University, University na Kypru, a Aristotelio University v Soluni.

Režijní filmografie

1993 Pano kato ke plagios

1986 Sweet Country

1977 Ifigenie