SOBOTA 8. - 20 hodin - SOKOLOVNA - V PŘÍSTAVU

On the Waterfront
Krimi / Drama / USA, 1954, 108 min
Režie: Elia Kazan
Kamera: Boris Kaufman
Hudba: Leonard Bernstein
Hrají: Marlon Brando, Karl Malden, Lee J. Cobb, Rod Steiger, Leif Erickson, John F. Hamilton, Eva Marie Saint, Fred Gwynne, Nehemiah Persoff, Martin Balsam, Pat Hingle, Michael V. Gazzo, Don Blackman, Rudy Bond
V přístavu
JOHN FRIENDLY (LEE J. COBB) ovládá v přístavním městečku s rozvětvenou sítí svých nohsledů přijímání i odmítání mužů do pracovního úvazku v docích. Ti nepohodlní, kteří narušují činnost jeho organizace jsou okamžitě odstraněni, mezi nimi i dělník Doyle. Jeho sestra Eadie po návratu z kláštera marně zjišťuje totožnost vrahů. Nevědomky s jedním z nich - bývalým boxerem TERRY MALLONEYEM (MARLON BRANDO) naváže přátelství, které postupně přerůstá v lásku...(caligari)
NFR 1989, Oscar 8 : Nejlepší film, Režie, Herec HR - Marlon Brando, Herečka VR - Eva Marie Saint, Výprava ČB, Kamera ČB, Střih, Námět a scénář + 4 nominace: Herec VR - Lee J. Cobb, Herec VR - Karl Malden, Herec VR - Rod Steiger, Hudba. . . . . Zlatý Lev - výběr
oooo O oooo
Film V přístavu kritizuje sociální poměry s ostrostí, jež neměla do té doby obdoby. Avšak realistický film je brzy oslavován jako filmová klasika - sedm Oscarů mluví za vše.
Dějištěm příběhu je přístav v New Yorku: bývalý boxer Terry se zaplete do neprůhledných intrik odborářského bosse Friendlyho a nevědomky zaviní vraždu přístavního dělníka. S pomocí kněze Barryho, jenž působí v přístavní čtvrti, a veden láskou k Edie se Terrymu, který stále trpí násilím, podaří zpřetrhat tíživé svazky s odborářskou mafií. Film, natáčený na reálných místech, vypovídá o jednotvárnosti života, která je živnou půdou pro zločin. Za vynikající jsou považovány herecké výkony a jednotlivé záběry.
Ocenění:
Oscar 1954 - hlavní herec (M. Brando), vedlejší herečka (E. M. Saint), výprava (ČB), kamera (ČB), režie, střih, film, námět a scénář; nominace: vedlejší herec (L. J. Cobb), vedlejší herec (K. Malden), vedlejší herec (R. Steiger), hudba (drama/komedie)
Zlaté glóby - kamera (ČB), režie, film (drama), herec v dramatu (M. Brando)
BAFTA - zahraniční herec (M. Brando, USA); nominace: zahraniční film (USA), nejnadějnější nováček (E. M. Saint)
FF Benátky - cena OCIC, Cena italských kritiků, Stříbrný lev, Zlatý lev (v soutěži)
Bodil Awards - americký film
Italian National Syndicate of Film Journalists - zahraniční film
National Board of Review - film
New York Film Critics Circle Awards - herec (M. Brando), režie, film
oooo O oooo
V přístavu
V příběhu odehrávajícícím se někdy na přelomu čtyřicátých a padesátých let minulého století si můžeme znovu připomenout osobnost legendární herecké hvězdy Marlona Branda (1924–2004) a z jeho filmografie připomeňme alespoň tituly Grošák, Apokalypsa, Poslední tango v Paříži, Kmotr I-III, Zastavení na Missouri). Hraje mladíka Terryho Malloye, jenž předčasně ukončil slibnou boxerskou dráhu. Většinou se poflakuje a přitom je pod silným vlivem staršího bratra Charleyho. Ten stojí až příliš blízko odborářského šéfa Johnnyho Friendlyho, který svými drsnými mafiánskými metodami ovládá práci a dělníky v newyorském přístavu. V okamžiku, kdy se Terry poprvé v životě vážně zamiluje do dívky Edie, musí svědčit v případu nevyjasněné smrti jejího bratra. Policie se přiklání k verzi jeho vraždy, z které podezírá Johnna Friendlyho…
Film, který spojuje žánry melodramatu, krimi a dramatu s politickými prvky, natočil významný klasik americké kinematografie Ellia Kazan (Na východ od ráje, Třpyt v trávě, Ameriko, Ameriko a Tichá dohoda). Hudbu k snímku napsal známý skladatel a dirigent Leonard Bernstein. Úlohu Johnnyho Friendlyho vytvořil Lee J. Cobb, přístavního kněze Barryho ztělesnil Karl Malden a postavu Charleyho hraje Rod Steiger. Film v roce 1954 získal osm Oscarů: za nejlepší film, za režii (Elia Kazan), nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando), nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Eva Marie Saintová), za nejlepší černobílou kameru (Boris Kaufman), za nejlepší střih (Gene Milford), za nejlepší výtvarnou stránku (Richard Day) a nejlepší námět a scénář (Budd Schulberg).