SOBOTA 9. - SOKOLOVNA - 20 HODIN - CIZINCI VE VLAKU

Thriller / Film-Noir - USA, 1951, 101 min
Režie: Alfred Hitchcock
Předloha: Patricia Highsmith (kniha)
Scénář: Raymond Chandler
Kamera: Robert Burks
Hudba: Dimitri Tiomkin
Hrají: Farley Granger, Ruth Roman, Robert Walker, Leo G. Carroll, Patricia Hitchcock, Kasey Rogers, Jonathan Hale, Robert Gist, Alfred Hitchcock
Cizinci ve vlaku
Na téhle cestě je něco podivného. Příliš mnoho věcí se tu vyskytuje ve dvojicích. Tenisová hvězda Guy (Farley Granger) nenávidí svou nevěrnou ženu. Tajemný Bruno (Robert Walker) nenávidí svého otce. Není to dokonalé východisko pro žertovný návrh: Zabiju tu tvoji, když ty zabiješ toho mého? A teď se dívejte, jak Alfred Hitchcock posiluje dualitu lidské povahy. Čím déle se budete dívat, tím více uvidíte. "Není to fascinující?” ptával se často mistr napětí.(oficiální text distributora)
www.csfd.cz
oooo O oooo
Alfred Hitchcock navazuje svým thrillerem Strangers on a Train stylově na filmy tzv. „černé série“. Tenisový šampión Guy (Farley Granger) dostane při cestě vlakem úděsnou nabídku: jemu zcela cizí Bruno (Robert Walker) zavraždí jeho nemilovanou ženu, jestliže Guy na oplátku zprovodí ze světa Brunova otce. Protože žádný z nich nebude mít motiv, nepodaří se je usvědčit. Guy zděšeně odmítá. Krátce nato je však jeho žena nalezena zavražděná….Úspěšná psychokrimi příkladně dokumentuje typický Hitchcokův „styl stupňování napětí“: diváci vědí o celém případu více než hlavní postava, a mohou proto předvídat další vývoj událostí. Zdroj: Kronika filmu
oooo O oooo
Cizinci ve vlaku
Strangers in a Train - USA, 1951, 101 minut
Některá setkání ve vlaku jsou příjemná, jiná naopak. V případě setkání Guye (Farley Granger) a Bruna (Robert Walker) se zdá, že půjde o příjemné setkání. Jenže to by se nesmělo v titulcích objevit jméno Alfreda Hitctcocka, Mistra napětí. Zdálo by se, co za napínavý snímek je možné udělat ve vlaku, ale stačí si vzpomenout na Zmizení staré dámy. To se navíc ve vlaku odehrávalo v podstatě celé. Ve filmu „Cizinci ve vlaku“ se v tomto dopravním prostředku nacházíme jen na začátku (a pak v krátké sekvenci ke konci filmu), kdy dojde právě k setkání Guye a Bruna, je to však takové setkání, které změní život.
Bruno je velmi přátelský člověk, ale z některých jeho proslovů je patrné, že není mužem úplně vyrovnaným. Guy to poznává a ve chvíli, kdy vlak přijíždí do jeho stanice, je tomu skutečně rád. Téma se dostalo k tomu, že by byla sranda, kdyby si navzájem vyměnili takovou velmi specifickou službu. Bruno by pro Guye někoho zabil a naopak. Guy na konverzaci rychle zapomene, ale Bruno není takový typ, on vezme celou situaci velmi vážně a podle toho jedná.
Guy je zamilovaný do krásné Ruth, ale všechno mu kazí jeho manželka, která je záletná, jednoduchá a na první pohled z nízké společnosti. O tu Guy už opravdu nestojí a chce se s ní rozvést. Ona s ním taky, ale najednou, z rozmaru, vycouvá. Bruno se to dozví a jedná v dokonale nasnímané a protahované scéně, kdy nevíme, co se přesně stane. Když se to stane, je to přece jen překvapivé. Alfred Hitchcock ukazuje, že neměl slitování a dokázal divákovi předvést skutečně nepříjemné a nezapomenutelné scény. Já vím, je mi jasné, že v současné době už to ne na všechny udělá doje, ale myslím, že právě scénu v zábavním parku natočil Hitch naprosto skvěle.
Ale ono to platí pro celý film, je dokonale vypjatý. U každé scény čekáte, co přijde, jak se Bruno zachová, k čemu dojde, jak se příběh posune dál, případně i to, kdo zemře. Robert Walker hraje svou postavu naprosto dokonale, k čemuž mu přispívá i jeho obličej, který není nepodobný Billu Murrayovi. V té tváři se spojuje nevinnost, mírná natvrdlost, ale v chování toho člověka najdeme něco naprosto jiného – nebezpečné šílenství.
„Cizinci ve vlaku“ je snímek, který je považován za jeden z nejlepších thrillerů. Je to celkem pochopitelné, pokud se na snímek podíváte. To napětí zde existuje celou dobu, například tenisový zápas, neskutečně pomalý z dnešního pohledu, je geniálně vygradovaný, protože víme, že tady jde o čas. Hodně film podtrhují herecké výkony, které jsou základem úspěchu. Herci byli vybráni pro své role naprosto dokonale. Farley Granger je takový hezounek, na první pohled nevinný a obecně neschopný jakéhokoli společensky nevhodného nebo dokonce nemorálního činu, kromě lži. Robert Walker je proti němu živější a v konečném důsledku i děsivější. Přesně takový herec, jaký byl do role potřeba. Vše pak nádherně zdůrazňuje zběsilá scéna v závěru snímku.
http://www.horor-web.cz/clanky/37-cizinci-ve-vlaku-1951.html
Hodnocení: 85 %
oooo O oooo