SRPEN 2014 S JIMEM JARMUSCHEM - SLAVNÉ FILMY SLAVNÉHO TVŮRCE

Jim Jarmusch 6

nar. 22.1.1953 (61 let)
Akron, Ohio, USA

Jim Jarmusch 13
Jim Jarmusch

Jim Jarmusch se narodil 22. ledna 1953 v Akronu, ve státě Ohio. S filmem začal později, ale mnoho zkušeností měl již z ranného dětství. V kinech v Akronu, neměli moc širokou nabídku filmů, ale když byl Jarmusch malý, jeho matka ho brávala každou neděli do kina. A jak on sám říká, byly to většinou filmy s gigantickými krabími monstry či s příšery z tajuplných lagun. Ale jak sám dodává, vždy je hrozně miloval. Vystudoval Cayahoga Falls High School a poté šel rovnou na Nortwestern University.

Když opustil Ohio a odjel v sedmnácti do New Yorku, tak jak sám říká, zjistil, že ne všechny filmy jsou o gigantických monstrech a příšerách. Zlomový okamžik v jeho životě nastal, když odjel na roční studium do Paříže. Právě tam se zamiloval do filmového stylu francouzské kinematografie. A rozhodl se tam zůstat další rok. Přestal chodit na přednášky a celé dny trávil v kinech, kde za celou tu dobu shlédl mnoho filmů z různých zemí světa.

Když se pak vrátil zpět do New Yorku, rozhodl se stát spisovatelem! Tak přešel na Columbia University, kde vystudoval literaturu (titul B.A.-Bachelor of Arts-bakalář Svobodných umění). Ale jeho okouzlení francouzským filmem stále přetrvávalo. A tak, když už neměl žádné peníze a rozhodoval se co dál se životem, rozhodl se absolvovat filmovou školu v New Yorku. On sám nikdy žádný film před tím nenatočil, a tak vzal pár svých věcí co kdy napsal a zkusil se dostat mezi skupinu potencionálních spisovatelů (režisérů). Byl přijat a měl to velké štěstí, že při studiu dostal práci jako pedagogický asistent profesora, kterým nebyl nikdo jiný než režisér Nicholas Ray (Rebel without a Cause). Později se z nich stali kamarádi a Ray poté pomáhla Jimovi s jeho prvním filmem.

Jak Jim Jarmusch sám uvedl v jenom rozhovoru, že to byl snad jen jeho rozmar, že šel studovat a vydržel tam celé dva roky. On vlastně ani nedostal titul když školu dokončil, dostal jej až se stal známým a populárním. Důvod proč ho nedostal byl ten, že v posledním roce studia dostal stipendium což nebyl zrovna nejlepší nápad, protože on všechny peníze utratil. I když o tom, jestli to byl dobrý nebo špatný nápad bychom mohli diskutovat protože za stipendium, které bylo asi 12000 USD natočil v roce 1980 svůj první filmPERMANENT VOCATION -Trvalá dovolená.

O dva roky později následoval krátkometrážní film THE NEW WORLD (Nový svět). Jeho druhý celovečerní film spatřil světlo světa v roce 1984, STRANGER THAN PARADISE - Podivnější než ráj (Golden Camera pro nejlepší režii na festivalu v Cannes). A zajímavostí je, že na tento film měl třetinový rozpočet než u Permanent Vocation. Proto natočil jen část filmu a pak musel čekat na zázrak. Ten přišel, když uvedl svůj film jako krátkometrážní záběry na filmovém festivalu v Rotterdamu. Tam se zalíbil pár německým producentům(hlavně tedy Wimu Wendersovi) a tak dostal finanční dotaci a mohl film dokončit celý.

Již za svoje první dva filmy byl hodně chválen u kritiky. K definitivnímu upevnění jeho reputace došlo v roce 1986 po natočení jeho třetího celovečerního snímku DOWN BY LAW (Mimo zákon). A pak jeho následné dva filmy MYSTERY TRAIN (Tajuplný Vlak) 1998 “Nejlepší umělecký příspěvek“ (v Cannes) a NIGHT ON EARTH (Noc na zemi) 1991, které už jen dokreslily jeho neotřesitelnou pozici ve světě nezávislého filmu.

V roce 1995 natočil jeden ze svých nejúspěšnějších filmů, možná i díky hlavní roli, kterou stvárnil Johnny Depp, DEAD MAN (Mrtvý muž). Hudbu k tomuto filmu stvořil neopakovatelným způsobem frontman skupina Crazy Horse, Neil Young. Ten poté poprosil Jima aby natočil videoklip jeho skupině, to se Jimovi zalíbilo, že nakonec v roce 1997 vznikl stominutový muzikálově-dokumentární film o této skupině nazvaný CRAZY HORSE (Rok koně).

V roce 1999 vyústila Jimova fascinace asijským filmem a kulturou jeho dalším filmem GHOST DOG-THE WAY OF SAMURAI (Gost Dog-Cesta samuraje). S Forestem Whitakerem v hlavní roli, který se nejvíce zviditelnil ve filmu "The Last King of Scotland" (Poslední skotský král) za kterou byl nominován na oscara - "herec v hlavní roli".

Poté v roce 2002 následovala spolupráce s několika světovými autory nezávislého filmu a vznik povídkového filmu TEN MINUTES OLDER: THE TRUMPET . V roce 2003 po několika letech zkompletoval a dokončil další film, složený z několika povídek, COFFE AND CIGARETTES (Kafe a cigára), za jehož závěrečnou třetí část získal “Zlatou palmu za krátký film“ (v Cannes).

Jeho zatím poslední film jsou BROKEN FLOWERS (Zlomené květiny) z roku 2005, s Billem Murrayem v hlavní roli. Za který získal mimo jiné “Hlavní cenu poroty v Cannes“ a “Českého lva“ v kategorii nejlepší zahraniční film. Jim Jarmusch je ve filmařině a hlavně v “nezávislém filmu“ světově uznávanou osobností. A neustále všem dokazuje, že je ještě stále možné točit filmy bez přispění hollywoodské mašinérie.

Režijní filmografie

2013 Přežijí jen milenci

2009 Hranice ovládání

2005 Zlomené květiny

2003 Kafe a cigára

2002 Dalších deset minut

1999 Ghost Dog - Cesta samuraje

1995 Káva a cigarety III - Někde v Kalifornii

Mrtvý muž

1991 Noc na Zemi

1989 Káva a cigarety II

Tajuplný vlak

1988 Talking Heads: Storytelling Giant (video film)

1986 Káva a cigarety

Mimo zákon

1984 Podivnější než ráj

1983 New World, The

1980 Trvalá dovolená

www.csfd.cz

oooo O oooo

Jim Jarmusch a jeho nezávislý svět

David Garcia

Už od malička měl k filmu velice blízko, jeho maminka pracovala jako filmový recenzent. Vždy v sobotu ho brala na filmy s gigantickými příšerami: „Miloval jsem je.“ Později, když se přestěhoval do New Yorku, zjistil, že ne ve všech filmech musí být obří monstra.

Jim Jarmusch se narodil 22. 1. roku 1953 v městečku Akron ve státě Ohio. Vystudoval Cayahoga Falls High School. V 17 letech odjel do New Yorku, ale jeho cesta vedla hned vzápětí do Paříže na roční studium. To byl zlomový okamžik v životě Jima Jarmusche; francouzská kinematografie ho naprosto uchvátila. Přestal chodit na přednášky a zcela ho ovládla jeho posedlost filmem. Všechen svůj čas tak trávil v kinech.

Po návratu do New Yorku přešel na Kolumbijskou univerzitu, kde studoval literaturu, ale jeho touha po filmu byla silnější, a tak se Jim rozhodl, že se stane řežisérem. Svůj první film Trvalá dovolená (1980) natočil za své stipendium, které dostal v posledním ročniku. Zhruba 12 000 dolarů tak nemohl použít na náklady spojené se studiem, a proto nedostal titul. Svůj druhý film Podivnější než ráj natočil o 4 roky později. Nedostatek financí mu ale nedovolil ho dokončit celý. To se podařilo až díky Wimu Wendersovi, který mu věnoval dotaci.

Filmů začínalo přibývat a jméno Jarmusch bylo stále více známější. Zařadil se po bok takových velikánů jako např. Spike Lee, Scorsese, Allen, Toback a další. Většina jeho filmů pojednává o cestě nedokonalého hrdiny za poznáním. Mrtvý muž, snímek z roku 1995 s Johny Deppem, je toho jasným příkladem.

Jeho oblíbený sport je baseball, má rád poezii a nejvíce obsazuje do svých filmů Billa Murraye. Má rád asijskou kulturu, která ho spojila dohromady s RZAou, což je hudebník a producent z hip hopové kapely The Wu Tang Clan. RZA dělal soundtrack k filmu Ghost Dog – Cesta Samuraje a zahrál si i roličku v povídkovém filmu Kafe a cigára.

Svůj osobní život si střeží, nemá děti ani manželku. Dvacet let žil s přítelkyní Sarou Driver. Celý jeho život je hlavně film, kromě režie a scenáristiky stál i za kamerou, střihal, produkoval a komponoval hudbu. Je pravidelným vítězem filmových cen na různých festivalech. Jeho poslední dva filmy Zlomené květiny a Hranice ovládání byly natolik úspěšné, že překročily i hranice nezávislého filmu. Zlomené květiny vyhrály např. cenu Českého lva za nejlepší zahraniční film.

Jim Jarmusch je takovou hvězdou nezávislého filmu, jakou by býval byl James Bond ve službách jejího veličenstva, kdyby nebyl fiktivní postavou.

JIM JARMUSCH

Jim Jarmusch 1

Jim Jarmusch 1

 
Jim Jarmusch 2

Jim Jarmusch 2

 
Jim Jarmusch 3

Jim Jarmusch 3

 
Jim Jarmusch 4

Jim Jarmusch 4

 
Jim Jarmusch 5

Jim Jarmusch 5

 
Jim Jarmusch 6

Jim Jarmusch 6

 
Jim Jarmusch 7

Jim Jarmusch 7

 
Jim Jarmusch 8

Jim Jarmusch 8

 
Jim Jarmusch 9

Jim Jarmusch 9

 
Jim Jarmusch 10

Jim Jarmusch 10

 
Jim Jarmusch 11

Jim Jarmusch 11

 
Jim Jarmusch 12

Jim Jarmusch 12

 
Jim Jarmusch 13

Jim Jarmusch 13

 
Jim Jarmusch 14

Jim Jarmusch 14

 
Jim Jarmusch 15

Jim Jarmusch 15

 
Jim Jarmusch 16

Jim Jarmusch 16

 
Jim Jarmusch 17

Jim Jarmusch 17

 
Jim Jarmusch 18

Jim Jarmusch 18

 
Jim Jarmusch 19

Jim Jarmusch 19

 
 
Vytvořeno 26.7.2014 18:40:12 | přečteno 1478x | kino
load