TVŮRCE FILMU GARDEROBIÉR - PETER YATES

Peter Yates

PETER YATES nar. 24.7.1929 Aldershot, Hampshire, Anglie, VB zem. 9.1.2011 Londýn, Anglie, Velká Británie

PETER YATES

Peter Yates 

Biografie

Britský filmový režisér a producent se narodil v anglickém Aldershotu jako syn vojenského důstojníka. Vystudoval Královskou akademii dramatických umění v Londýně. Na počátku své kariéry sbíral zkušenosti v divadle, kde hrál i režíroval, ovšem od 50. let působil výhradně u filmového průmyslu. Nejprve jako asistent režiséra Tony Richardsona. Svůj vlastní režijní debut natočil v roce 1963 a jednalo se o hudebně-romantický snímek SUMMER HOLIDAY.

Velký úspěch přišel v roce 1968, kdy si ho osobně vybral slavný americký herec Steve McQueen, aby režíroval kriminální thriller s ním v hlavní roli BULLITTŮV PŘÍPAD. Yatesův první americký snímek se stal hitem a byl oceněn Oscarem za nejlepší střih. Dodnes je považován za jednu z největších klasik žánru, zejména díky proslulé automobilové honičce, jenž je pro změnu hodnocena jako nejlépe natočená automobilová akční scéna v historii kinematografie.

Od té doby získal Peter status mezinárodně uznávaného tvůrce a střídavě natáčel v Americe a rodné Británii snímky nejrůznějších žánrů. Ať už to bylo komorní drama s Dustinem Hoffmanem a Miou Farrow JOHN A MARY, válečný film MURPHYHO VÁLKA, krimikomedie s Robertem Redfordem UKRADENÝ DIAMANT, hvězdně obsazený dobrodružný thriller HLUBINA, nebo sci-fi PLANETA KRULL.

V roce 1979 získal za sportovní drama s Dennisem Quaidem A CO DÁL… svoji první nominaci na Oscara a to hned ve dvou hlavních kategoriích – za nejlepší film a nejlepší režii. Vrcholem jeho kariéry je však nejspíš britské válečné drama na motivy hry Ronalda Harwooda GARDEROBIÉR z roku 1983. Tento projekt byl nominován na pět Oscarů, sedm cen BAFTA a zlatý Glóbus. Nicméně Yates ani jednu z prestižních nominací nakonec neproměnil.

Svůj poslední snímek natočil v roce 2004 pro televizi. Zemřel přirozenou smrtí 9. ledna 2011 v Londýně ve věku 81 let.

Lukáš "Vojcl" Vojáček – www.csfd.cz

Režijní filmografie

2004  Separate Peace, A (TV film) 

2000  Don Quijote (TV film) 

1999  Láska až za hrob 

1995  Nikdo není sám 

 Run of the Country, The 

1992  Rok komety 

1989  Nevinný muž 

1988  Dům na Carroll Street 

1987  Podezřelý 

1985  Eleni 

1983  Garderobiér 

oooo O oooo

Zemřel Peter Yates, režisér Bullittova případu

Londýn - Ve věku 82 let zemřel britský režisér a producent Peter Yates, kterého proslavila kriminálka Bullittův případ nebo dobrodružná Hlubina.

Syn armádního důstojníka vystudoval divadelní akademii a několik let působil jako divadelní herec, režisér a producent. V 50. letech začal pracovat u filmu a postupně se prosadil jako asistent režiséra Tonyho Richardsona. I od něj pochytil smysl pro realismus, který pak uplatňoval i v režii zábavných žánrových snímků.

Yatesův první režijní počin, romantický muzikálový film Summer Holiday z roku 1963, pomohl ke slávě zpěváku Cliffu Richardovi. O rok později natočil filmovou adaptaci hry One Way Pendulum, kterou režíroval už na divadle, a v roce 1967 pak kriminální thriller Robbery, fikční verzi velké vlakové loupeže z roku 1963.

Bullittův případ

Právě tento snímek zajistil Yatesovi o rok později zřejmě nejslavnější film jeho kariéry, Bullittův případ. Kriminálka se Stevem Mc Queenem, která byla jeho první americkou zakázkou, vešla do dějin kinematografie zejména díky automobilové honičce v ulicích San Franciska.

Tím začalo nejplodnější desetiletí jeho kariéry s plejádou známých nebo ke slávě se nadechujících herců v hlavních rolích. Hned o rok později režíroval v USA další úspěšný film, konverzační drama John a Mary. V intimním snímku o lidech, kteří se přes noc sbližují, excelovali Dustin Hoffman a Mia Farrowová.

V roce 1971 vytvořil Yates v britské produkci film Murphyho válka s Peterem O'Toolem a Philippem Noiretem, jenž vypráví o irském námořníkovi, který se chce v deltě řeky Orinoko pomstít německé ponorce za to, že torpédovala jejich loď. Přes válečné téma přibyl do jeho filmografie další poměrně komorní snímek, k nimž mu daly dobrou průpravu divadelní začátky.

O rok později následoval další americký snímek, krimi komedie Ukradený diamant (The Hot Rock) podle předlohy Donalda E. Westlakea s Robertem Redfordem a Georgem Segalem, kterým se naplánovaná loupež klenotů nepovede tak, jak by bylo záhodno.

Po kriminálce Friends of Eddie Coyle (s Robertem Mitchumem), filmech Tři ze sanitky a For Pete's Sake  přišel v roce 1977 další slavný snímek - Hlubina. Potápečský snímek o hledání pokladu s Robertem Shawem, Jacqueline Bissetovou a Nickem Noltem byl odpovědí na Spielbergovy Čelisti a přestože ho kritika strhala, dodnes patří mezi klasiku, byť spíš s příchutí béčka.

V roce 1979 pak získal Yates první dvě oscarové nominace (režijní a produkční) za komediální film A co dál… (Breaking Away) - kde parta středoškoláků v čele s nadějným cyklistou Dennisem Quaidem řeší, co dál se životem.

V roce 1981 obsadil režisér řadu hvězd v čele s Williamem Hurtem a Sigourney Weaverovou do thrilleru Očitý svědek. V  roce 1983 se pak nechal inspirovat vlnou hrdinských eposů (Hvězdné války, Souboj Titánů) a natočil v britské produkci film Planeta Krull.

Z téhož roku je adaptace známé divadelní hry Ronalda Harwooda Garderobiér s Albertem Finneym a Tomem Courtenayem, která Yatesovi vynesla další dvě oscarové nominace.

Pak ještě natočil válečné drama Eleni nebo krimi drama Podezřelý s Cher a Liamem Neesonem, ale to už pracoval čím dál víc pro televizi. Jeho posledním filmem pro kina byla v roce 1999 komedie Láska až za hrob s Jamesem Spaderem, Michaelem Cainem a Maggie Smithovou.

V českých kinech byly jeho filmy hojně hrány, protože oním realismem často "nastavovaly nemilosrdné zrcadlo kapitalistické společnosti, kde je dolar alfou a omegou".

Profil: Peter Yates

24. 7. 1929 – 9. 1. 2011, britský filmový, televizní a divadelní režisér Peter Yates

Motory buráci, poklice odlétávají do škarpy, nadupané káry se o sebe třou, jiskry skáčou po kapotách a za volantem sedí pekelně soustředěný Steve McQueen v nejslavnější beztrikové automobilové honičce všech dob. Jde o drsnou kriminálku Bullittův případ (1968) – film, který navždy zapsal do historie jméno britského režiséra Petera Yatese.

 Narodil se 24. července 1929 jako syn vojenského důstojníka v britském Hampshire. Kariéra u armády předurčena? Leč studium dramatického umění v Londýně a pozdější režijní i herecké zkušenosti z prken, která znamenají svět, jej neomylně od padesátých let na plného půlstoletí nasměrovaly do filmového průmyslu. Zprvu sbíral zkušenosti jako asistent režie - přimotal se třeba ke slavnému snímku Děla z Navarone. Sám se v té době malinko prosadil v polozapomenutém muzikálovém snímku Summer Holiday (1963). Zkrátka začátky bývají těžké. Ale pak vše dramaticky změnil rok 1968, ve kterém si jej, díky jeho televizní práci a smyslu pro realismus v akčních scénách, vybral sám McQueen pro Bullitův případ. A tradááá - cesta do Hollywoodu byla otevřena.

Peter Yates se ovšem nezachoval macešsky a od dob Bullitta střídavě točil v rodné Británii i za oceánem. A mnohokrát dokázal téměř zázračně s bravurou proplouvat skrze žánry. Od bláznivé komedie si skočil na válečné pole, odtud ke kriminálce, pak k romantice či dobrodružné akci. Málokdo uměl takhle zručně natočit téměř cokoliv a skákat z komorního snímku k vysokorozpočtovým produkcím. Dustin Hoffman, Mia Farrow, Peter O´Toole, Philippe Noiret, Robert Redford, Barbra Streisand, Raquel Welch, Bill Cosby, Harvey Keitel, Nick Nolte, Liam Neeson, John Malkovich, Cher, Tom Selleck, Siqourney Weaver, Morgan Freeman - to není výběr největších hereckých es čtených z chodníku slávy. Tihle všichni totiž s Yatesem pracovali v jeho nejplodnějším období sedmdesátých a osmdesátých let.

Byl sice vyhledávaným režisérem, ale své první nominace na „plešouny“ získal až v roce 1977 za cyklistické drama A co dál… Vrcholem pro něj byl rok 1983. To světu představil povedenou fantasy Planeta Krull a hlavně drama Garderobiér, ve kterém se vrátil ke kořenům. Na pozadí shakespearovské kočovné divadelní společnosti provedl hlubokou sondu do duše lidí od fochu. Leč ani jedna z pěti oscarových nominací nebyla proměněna. Stejně jako střídal žánry, tak i skákal ode zdi ke zdi co do kvality snímků. Občas sklouzával k zneužívání módních trendů a parazitování na jiných – např. Hlubina (1977) je jasnou odpovědí na Spielbergovy Čelisti. V devadesátých letech pracoval už jen občasně, spíše pro televizi. Zemřel přirozenou smrtí 9. ledna 2011 v Londýně.

Kuriozitou je, že pro svou snahu po maximální realističnosti nejen o desítky let předběhl dobu, ale také byl často hraný v socialistickém Československu – krásně totiž „nastavoval zrcadlo zkorumpované a zlé kapitalistické společnosti“, a to se domácím papalášům tuze hodilo do krámu.

Autor: Martin Ruut Kovařík, zdroj časopis Filmstage

Peter Yates

Peter Yates

Peter Yates

 
 
Vytvořeno 21.10.2011 9:34:53 | přečteno 3069x | kino
load