Pátek, 3. prosinec 2021

TVŮRCE FILMU MARKETA LAZAROVÁ - FRANTIŠEK VLÁČIL

František Vláčil 2

FRANTIŠEK VLÁČIL ST. * nar. 19.2.1924 - Český Těšín, Československo * zem. 28.1.19 - Praha, Česká republika

František Vláčil st.

* nar. 19.2.1924  -  Český Těšín, Československo

* zem. 28.1.19  - Praha, Česká republika

František Vláčil 3

Pochází z Moravy. Několik let ve svém životě strávil postupně v Českém Těšíně,  Frýdku-Místku a v Brně.

Po druhé světové válce nastupuje na pražskou UMPRUM, neboť má v úmyslu věnovat se výtvarné tvorbě. Studia, bohužel, neukončil a po návratu do Brna byl přijat ke studiu estetiky a dějin umění.

Na brněnské univerzitě se v něm probudil zájem o filmové umění. Spolupracoval s brněnskou skupinou kresleného a loutkového filmu, kde zastával funkci fázaře. Dalšími profesemi prošel v rámci svého působení ve Studiu populárně vědeckých a naučných filmů. V rozmezí let 1951 - 1958 působil v Československém armádním filmu. Zde se seznámil s příslušníky nastupující filmařské generace. Svého spolupracovníka nalezl v kameramanovi Janu Čuříkovi, spolupracoval také s Josefem Illíkem a režiséry Vladimírem Sísem, Zbyňkem Brynychem či Karlem Kachyňou.

Středometrážním snímkem Skleněná oblaka opustil metodu popisně realistického zobrazení skutečnosti a ve svých následujících snímcích začal více uplatňovat metodu vyjadřování pomocí metafor a symbolů (Pronásledování, Holubice).

V roce 1961 natočil František Vláčil snímek Ďáblova past a vzápětí započal pětiletou práci na svém monumentálním díle - adaptaci literární látky Vladislava Vančury Marketa Lazarová, která se stala jedním z vrcholů dosavadní historie české kinematografie. Svou historickou trilogii ukončil v roce 1968 snímkem Údolí včelNa tomto snímku se scenáristicky podílel Vladimír Körner, který je rovněž autorem scénáře k filmu Adelheid.

Na přerušení spolupráce s Vladimírem Körnerem je následující doba vyplněna hledáním inspirativních scénářů a literárních předloh. V roce 1976 natáčí adaptaci románu Bohumila Říhy Doktor Meluzin pod názvem Dým bramborové natě, v roce 1979 životopisný snímek o hudebním skladateli Antonínu Dvořákovi Koncert na konci léta.

Jeho posledním snímkem se stalo zpracování epizod ze života básníka Karla Hynka Máchy ve filmu Mág (1987).

ooo O ooo

František Vláčil

František Vláčil byl filmový režisér a scénárista, malíř, grafik. Jeho filmy Marketa Lazarová a Údolí včel jsou dodnes filmovými odborníky považovány za vrcholná díla světové kinematografie.Začínal po studiích na brněnské univerzitě, kde studoval dějiny umění a estetiku a o film se zajímal již v průběhu studia. Nejprve začínal v brněnském trikovém studiu dokumentárních filmů, později ve filmovém studiu Československého armádního filmu, kde točil různé instruktážní a propagandistické snímky.Na Barrandově debutoval až v roce 1960 filmem Holubice, čímž se zařadil mezi nejpozoruhodnější filmové tvůrce tzv. československé nové vlny 60. let 20. století. Největší ohlas mu ale přinesl dlouho připravovaný, dlouho natáčený a upravovaný film Marketa Lazarová. Složitá historická filmová freska s tehdy debutující mladičkou slovenskou herečkou Magdou Vašáryovou v hlavní roli Markety. Jedná se o úchvatný psychologický film plný obrazových metafor. Film byl i na tehdejší poměry velice nákladný, jednalo se až do té doby o vůbec nejdražší český film. Aby se část nákladů vrátila zpět byl ve stejných kulisách a dekoracích natočen další historický film Údolí včel s Petrem Čepkem v hlavní roli, který zazářil i v dalším barevném snímku Adelheid.

V období normalizace František Vláčil natočil několik krátkometrážních filmů, z nichž patrně vůbec nejpozoruhodnější je film Praha secesní z roku 1974. Něžně poetický byl i vánočně laděný dětský film Pověst o stříbrné jedli. Následoval smutný, tísnivý a psychologicky těžký příběh Dým bramborové natě s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Zaujal i baladický příběh Stíny horkého léta.Výrazný režisérský rukopis nese i biografický film o skladateli Antonínu Dvořákovi Koncert na konci léta natočený podle scénáře Zdeňka Mahlera. Velmi výrazné jsou i jeho poslední snímky Hadí jed, Stín kapradiny a MÁG.František Vláčil byl bezesporu výjimečný a všemi múzami políbený filmař, nicméně jednalo se o velmi vnitřně rozpolcenou a složitou osobnost, které se nevyhýbaly deprese a velké problémy s alkoholem. Mnohé jeho snímky byly složitě dotvořeny jen díky podpoře jeho filmového štábu, přesto přese všechno však zůstává jeho filmové dílo v celém kontextu české kinematografie zcela unikátní i naprosto mimořádné.

V roce 1993 obdržel ocenění Český lev za celoživotní umělecký přínos českému filmu. Působil také jako prezident České filmové a televizní akademie. Také a Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech obdržel hlavní cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Režijní filmografie

1987 Mág