TVŮRCE FILMU - MEXICKÁ JÍZDA - ALFONSO CUARÓN

Alfonso Cuarón

nar. 28.11.1961
Mexico City, Mexiko

Alfonso Cuarón
Alfonso Cuaró

 Biografie

Mexický režisér, jehož jméno v Hollywoodu rychle roste, započal svou kariéru v mexické televizi. Po studiích na Mexico's CUEC, Cuaron začal experimentálně pracovat jeko asistent režie mnoha anglicky mluvených filmů vzniklých v Mexiku a Latinské Americe (Gaby-A Love Story -1987 nebo Romero-1989).

Svou první šanci dostal, když natočil romantickou komedii JEN S TVÝM PARTNEREM - 1991. Hollywood, zvláště pak Sydney Pollack, si jeho talentu všiml a přivedl ho do Států, aby natočil jednu epizodu seriálu PADLÍ ANDĚLÉ. Cuarón získal CableACE Award a do povědomí diváků se dostal rodinným filmem MALÁ PRINCEZNA (1995). Remake filmu z roku 1917 s Mary Pickford a pozdějším (1939) přepracováním se Shirley Templeovou, vypráví příběh dívky, která je za trest uvězněna v přísné internátní škole. Ani to jí ovšem nezabrání, aby hledala ztraceného otce. Cuaronova verze okouzlila kritiky nádhernou kamerovou kompozicí, která ukořistila mnoho kouzellného z originálního příběhu.

Dva roky poté režíroval moderní přepracování Dickensovy klasiky VELKÉ NADĚJE. Na příběhu chudého malíře, nyní přesunutého na Floridu a mezi New Yorkskou uměleckou smetánku, se herecky podílely takové hvězdy jako Ethan Hawke, Robert De Niro a Gwyneth Paltrow.

Cuaron však svůj styl našel až s kultovní road-movie MEXICKÁ JÍZDA (2001) o dvou adolescentech a jejich výletu s mladou ženou na tajemnou pláž. Snímek zaznamenal i přes otevřené erotické scény nebývalý úspěch. Jeho opojná nálada vyplývající především z výborného scénáře diváky přesvědčila. Komerčně nejúspěšnějším režisérovým počinem je zatím osobitá adaptace třetího dílu Harryho Pottera - HP A VĚZEŇ Z AZKABANU z roku 2004.

Žaneta "Llana" Panchártková

Režijní filmografie

2014 Tales from the Hanging Head

2013 Boy and His Shoe, A

Gravitace

2006 Paříži, miluji Tě

Potomci lidí

2004 Harry Potter a vězeň z Azkabanu

2001 Mexická jízda

1998 Velké naděje

1995 Malá princezna

1993 Padlí andělé (TV seriál)

1991 Jen s tvým partnerem

1989 Cita con la muerte

1986 Hora Marcada (TV seriál)

1983 Cuarteto para el fin del tiempo

Vengeance Is Mine

www.csfd.cz

oooo O oooo

Životopis

Alfonso Cuarón se poměrně rychle stal jedním z nejuznávanějších režisérů své generace, a to zejména díky poslednímu snímku Mexická jízda, za který získal nominaci na Oskara v kategorii nejlepší původní scénář a nominaci Britské filmové a televizní akademie za nejlepší zahraniční film a nejlepší původní scénář. Cuarón se narodil a vyrostl v Mexiko City.

Vystudoval film a filozofii na univerzitě v Mexiku, pracoval jako asistent režie v řadě filmů a režíroval i televizní show. Jeho filmovým debutem byla černá komedie Solo Con Tu Pareja, která se stala největším hitem mexických kin v roce 1992. Cuarón následně režíroval jednu epizodu seriálu Padlí andělé. Jeho americkým debutem byl film Malá princezna, za který získal dvě nominace na Oskara (kamera, výprava). Jeho druhým americkým filmem pak byla v roce 1998 adaptace klasického díla Charlese Dickense Velké naděje.

Cuarón založil společně s Jorge Vergarem vlastní producentskou společnost pro španělsky mluvené filmy Anhelo a pro anglicky mluvené filmy společnost Monsoon Entertainment.

Vytvořeno 25.10.2012 17:04:22 | přečteno 2191x | kino
load