TVŮRCE FILMU *MOULEN ROUGE* - BAZ LUHRMANN

Baz Luhrmann 3

nar. 17.9.1962
Nový Jižní Wales, Austrálie

Baz Luhrmann 2
Baz Luhrmann

Biografie

Baz Luhrmann (pravým jménem Mark Anthony Luhrmann) už od dětství vyrůstal v prostředí filmu a divadla, jelikož jeho otec se živil jako režisér. Své první zkušenosti sbíral v opeře v Sydney, kde režíroval například úspěšnou hru LA BOHEME, se kterou následně procestoval skoro celý svět.

V roce 1992 ale začíná točit podle vlastního scénáře taneční romanci TANEC V SRDCI, kde poprvé ukazuje svůj cit pro kreativitu. Jeho jméno si ale každý zapamatoval až o čtyři roky později, kdy oblékl do nového hávu známou tragédii ROMEO A JULIE.

Jeho nejnáročnějším filmovým projektem se pak stal muzikál MOULIN ROUGE. Příprava filmu zabrala zhruba čtyři roky. V první natáčecí den bohužel zemřel Luhrmannův tatínek, a tak bylo natáčení posunuto. Hlavní hvězda snímku Nicole Kidman si při náročné taneční scéně zlomila žebro a nohu. Náročná výprava nakonec spolkla mnohem větší rozpočet než se předpokládalo. Výsledek ale stál za to. Film byl nominován na Oscara v osmi kategoriích z nichž proměnil dvě (za nejlepší kostýmy a výpravu). Rok po natáčení mu jeho manželka Catherine Martin porodila dceru Lilly Amandu Luhrmann. Natočil také nejdražší a nejdelší (4 min) reklamu na světě, která je zapsána i v Guinessově knize rekordů. Jednalo se o kampaň pro parfém Chanel No 5 a při jejím natáčení se opět sešel z Nicole Kidman, se kterou je pojí dlouholeté přátelství. Šel jí i za svědka na její svatbě se zpěvákem Keithem Urbanem.

V roce 2003 uvedl své divadelní představení LA BOHEME na Brodway. O dva roky později ze zde narodil jeho syn William Alexander Luhrmann. Momentálně pracuje na svém novém filmu AUSTRALIA, kde do hlavní role obsadil samozřejmě Nicole Kidman.

Jan "Reiniš" Bodnár  -  csfd.cz

Režijní filmografie

2012 Great Gatsby, The

2008 Austrálie

2001 Moulin Rouge

1996 Romeo a Julie

1992 Tanec v srdci

oooo O oooo

Baz Luhrmann

Životopis (biografie) / Informace:

Diváky na celém světě ohromil škálou úspěšných projektů ve filmu, opeře, divadle, hudbě i multimédiích. Baz Luhrmann se instinktivně dokáže trefovat do přání a chuti diváků, proto jsou jeho projekty tak úspěšné.

Muzikál Moulin Rouge!, kde zazářili Nicole Kidman a Ewan McGregor, vymyslel, podílel se na scénáři, produkoval i režíroval. Produkoval i soundtrack k filmu, kterého se celosvětově prodalo přes 6 miliónů kopií.

Luhrmann proslul odvážnou adaptací Shakespearova Romea a Julie s Leonardem DiCapriem a Claire Danes v hlavních rolích. Soundtracku se prodalo dokonce 7 miliónů.

Tomuto filmu předcházela romantická komedie Tanec v srdci, které se dostalo i divadelního zpracování opět v jeho režii. Divadelní režii se v rodné Austrálii věnoval i v dalších hrách – např. Lake Lost, Dance Hall, Sen noci svatojánské nebo Pucciniho La Boheme, jejíž ztvárnění na Broadwayi přineslo sedm nominací na ceny Tony.

Luhrmannův záběr je opravdu široký. Produkoval velmi úspěšné album Something For Everybody, působil jako hostující editor australské Vogue, produkoval jedinečnou módní přehlídku v pařížském Louvru a natočil průkopnickou reklamu na parfém Chanel No. 5, ve které účinkuje Nicole Star a brazilská vycházející hvězda Rodrigo Santoro.

Austrálie je první z Luhrmannovy zamýšlené trilogie epických filmů. Zároveň je to jeho třetí spolupráce s Nicole Kidman a poslední z 18 projektů, na kterých se podílí se svojí ženou a spoluproducentkou zároveň – Catherine Martin.

DL Austrálie

Životopis (biografie) / Informace:

Režisér Baz Luhrmann je neklidným fantaskním tvůrcem se smyslem pro estetiku a filmový jazyk v tom nejmodernějším (nejpostmodernějším) slova smyslu. Má nezaměnitelný styl, dokáže riskovat. Režie hudebních klipů mu dodala na suverenitě výrazu a praxe na divadle pak na preciznosti při vytváření scény i hereckém vedení. Tak se zrodil filmař, který je schopný svými magickými filmy zprostředkovat divákům fascinující zážitek, což dokázal například adaptací Shakespearova Romea a Julie anebo naposledy okázalým Moulin Rouge!.

28. Letní filmová škola

Životopis (biografie) / Informace:

Vyrůstal v Novém Jižním Walesu. Vystudoval Národní institut dramatického umění v Sydney (NIDA) a začal se věnovat divadelní a operní režii. V roce 1990 upoutal pozornost zmodernizovanou inscenací Pucciniho Bohémy. Ve filmu se prosadil pozoruhodným tanečním snímkem Tanec v srdci (Stridly Ballroom), oceněném na řadě festivalů, s jehož původní divadelní podobou navštívil též Československo.

Filmy - 1981: The Winter of Our Dreams (Zima našich snů, jen herec); 1982: The Dark Room (Temný pokoj, jen herec); 1992: Tanec v srdci (Strictly Ballroom, + spol. nám., spal. sc., uv.); 1996: Romeo a Julie (William Shakespeare's Romeo and Juliet, + spol. scénář, spol. produkce, uv.); 2001: Moulin Rouge (Moulin Rauge, bude uv.), muzikál. N. Kidmanová v něm hraje kurtizánu a hvězdu nočního podniku, která prožívá vášnivý romantický vztah s mladým básníkem (E. McGregor).

Autor/Zdroj: /Kino Mat

Baz Luhrmann

Baz Luhrmann 3

Baz Luhrmann 3

 
Baz Luhrmann 4

Baz Luhrmann 4

 
Baz Luhrmann 1

Baz Luhrmann 1

 
Baz Luhrmann 2

Baz Luhrmann 2

 
 
Vytvořeno 19.7.2012 11:06:18 | přečteno 2575x | kino
load