TVŮRCE FILMU *TOUHA, OPATRNOST* - ANG LEE

Ang Lee

nar. 23.10.1954
Pingtung, Tchaj-wan

Ang Lee

Ang Lee
Biografie

Ang Lee se narodil v roce 1954 v Taiwanském Pingtungu. Po dokončení National Taiwan College Of Arts (1975) přijel studovat do USA. Byl přijat na prestižní školu University of Illinois. Zde vystudoval divadelní režii. Brzo se však ukázalo, že divadlo není pro Anga to pravé. Vydal se tedy do New Yorku (NY University), kde získal titul v oboru filmová produkce.

Prvního projektu se zúčastnil v roli asistenta režie. Jednalo se o studentský film JOE'S BED-STUY BARBERSHOP: WE CUT HEADS (1983). Režie se ujal Spyke Lee. Následně se Ang věnoval psaní scénářů. Režijně debutoval až v roce 1992 s komedií PUSHING HANDS. Film řeší problematiku střetu asijské a americké kultury. Velký úspěch sklidil Angův druhý snímek THE WEDDING BANQUETE (1993) - nominace na Oscara, Zlatý Globus, ocenění Zlatý Medvěd (Berlínský Filmový Festival). Stěžejní téma tohoto dramatu se nachází v přiznání homosexuální orientace rodičům. Trilogii o střetu kultur a generací uzavírá romantickou komedií EAT DRINK MAN WOMAN (1994). Tento film mu přinesl další nominaci na Oscara.

V roce 1995 se Ang Lee zařazuje do hollywoodského "mainstreamu" snímkem SENSE AND SENSIBILITY. S tímto romanticky laděným dramatem získává prvního Oscara (nejlepší scénář). Na udílení Oscarů se tento snímek objevil i v dalších nominacích - nejlepší film, nejlepší herečka v hlavní roli (Ema Tompson). Další výrazný úspěch pro Anga znamená rodinné drama THE ICE STORM (1997). Jedná se o adaptaci známého románu Ricka Moodyho. Snímek získal cenu za nejlepší scénář (autor James Schamus) na filmovém festivalu v Cannes. Následuje western RIDE WITH THE DEVIL (1999), který sklidil obdiv kritiky i diváků.

Do filmové historie se Ang nesmazatelně zapsal v roce 2000. V tento rok přichází na plátna kin legendární film CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON (v českém překladu: Tygr a Drak). Jedná se o akční fantasy, kterému vévodí na svou dobu nevídané trikové efekty a kvalitně propracovaný scénář. Není tedy divu, že snímek získává Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Ang získává Zlatý Globus za nejlepší režii. Film CROUCHING TIGER, HIDDEN DRAGON si dodnes drží prestižní prvenství - nejvýdělečnější cizojazyčný snímek v historii kinematografie.

Z dalších prací jmenujme napřiklad snímky CHOSEN (2001), HULK (2003). V roce 2005 přichází do kin snímek s názvem BROKEBACK MOUNTAIN. Citlivá romance o vztahu dvou mužů zasazená do prostředí USA 60. let. Ang za tento počin získává Oscara v kategorii nejlepší režie. Nutno dodat, že jistě zcela poprávu.

Zdeněk "Matts" Svoboda – www.csfd.cz

Režijní filmografie

2012 Pí a jeho život

2009 Zažít Woodstock

2007 Touha, opatrnost

2005 Zkrocená hora

2003 Hulk

2001 Hire: Chosen, The

2000 Tygr a drak

1999 Jízda s ďáblem

1997 Ledová bouře

1995 Rozum a cit

1994 Yin shi nan nu

1993 Svatební hostina

1992 Tlačit rukama

oooo O oooo

Ang Lee

Povolání: Režisér, scénárista, producent

Věk: 57

Datum narození: 23. 10. 1954

Místo narození: Pingtung, Tajvan

Znamení: Váhy aktuální horoskop »

Výška: 170 cm

Životopis

Dobrodružná romance Tygr a drak (Wo hu cang long, 2000) vynesla tchajwanskému rodákovi pracujícímu od roku 1978 úspěšně v USA Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Adaptace románu Du Lu Wanga získala šest oscarových nominací, z nichž kromě režie obdržela sošku za nejlepší kameru, hudbu a výpravu. Lee získal ceny Directors Guild of America, BAFTA a Zlatý glóbus.

Ang Lee vystudoval univerzity v Illinois a New Yorku a již jeho krátký film Fine Line mu vynesl ocenění za režii a nejlepší snímek na studentské přehlídce Newyorské univerzity. Debutoval rodinným příběhem Tlačit rukama (Tui shou, 1992), který se stal prvním z volné trilogie, již tvoří ještě Svatební hostina (His yen, 1993 – Zlatý medvěd na MFF v Berlíně, nominace na Oscara, Zlatý glóbus a 6 nominací na Independent Spirit Award) a Yin shi nan nu (1994 - nominace na Oscara a Zlatý glóbus).

Následovala úspěšná adaptace románu Jane Austen Rozum a cit (Sense and Sensibility, 1995 - Oscar pro scenáristku Emmu Thompson, Zlaté glóby za nejlepší scénář a film, cena BAFTA za nejlepší film, Zlatý medvěd na MFF v Berlíně), retro drama ze 70. let Ledová bouře (The Ice Storm, 1997 - cena za nejlepší scénář na MFF v Cannes), dobrodružný příběh Jízda s ďáblem (Ride with the Devil, 1999) a už zmíněný, mimořádně úspěšný Tygr a drak (Wo hu cang long, 2000). Vedle comicsové adaptace Hulk (The Hulk, 2003) s Ericem Banou v hlavní roli se Ang Lee blýskl i v kolektivním projektu reklamního bloku firmy BMW The Hire, ve kterém režíroval Clivea Owena.

Na přelomu roku 2005/2006 zrežíroval snímek Zkrocená hora, který vypráví milostný příběh dvou mladých mužů - rančera a kovboje - kteří se poznali v létě roku 1963 a stali se přáteli na celý život. Prožili mnoho radostí i tragédií, díky kterým poznali slabost a sílu lásky. Hlavní roli ztvárnil Heath Ledger a Jake Gyllenhaal. Film získal na MFF v Benátkách hlavní cenu Zlatého lva a byl nominován v sedmi kategoriích na Zlatý glóbus.

oooo O oooo

Ang Lee

 (* 23. října 1954, Pingtung, Tchaj-wan) je thajwansko-americký scenárista a režisér. Jde o držitele Oscara z roku 2005 za nejlepší režii snímku Zkrocená hora.

V roce 1975 absolvoval studia na National Taiwan College Of Arts, poté odcestoval do USA, kde na University of Illinois vystudoval divadelní režii, na New York University posléze vystudoval i filmovou produkci.

U filmu začínal v roce 1983 ještě jako student, kdy působil v roli asistenta režie, poté se několik let věnoval psaní scénářů. V roce 1992 poprvé režíroval nízkorozpočtový komediální snímek Tlačit rukama. Následující rok 1993 natočil film s homosexuální tématikou Svatební hostina, za který byl poprvé nominován na Zlatý glóbus i Oscara. O rok později natočil snímek Yin shi nan nu (anglicky Eat Drink Man Woman), za který byl opět nominován na Oscara.

Mezi jeho nejznámější snímky patří film Rozum a cit z roku 1995 s Emmou Thopsonovou v hlavní roli (byla i scenáristkou snímku), což je adaptace stejnojmenného románu Jane Austenové. Snímek získal Zlatého medvěda na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně a celkem 7 nominací na Oscara, Emma Thompsonová zaň získala Oscara za nejlepší adaptovaný scénář.

V roce 1997 natočil další úspěšný snímek Ledová bouře, což byla filmová adaptace románu Ricka Moodyho. Snímek získal hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes za scénář.

Divácky úspěšný byl i western Jízda s ďáblem z roku 1999. O rok později natočil veleúspěšný oscarový akční fantasy snímek Tygr a drak, který získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film, on sám obdržel cenu Zlatý glóbus na nejlepší režii.

V roce 2005 pak přišel do kin film Zkrocená hora, což byl další film s homosexuální tématikou, jenž vyprávěl příběh lásky dvou mužů z amerického venkova.

V roce 2009 natočil hudební film Zažít Woodstock pojednávající o hudebním festivalu Woodstock.

Ang Lee

Ang Lee

Ang Lee

 
Ang Lee

Ang Lee

 
 
Vytvořeno 15.6.2012 21:59:18 | přečteno 2901x | kino
load