TVŮRCE FILMŮ TRAINSPOTTING a MĚLKÝ HROB - DANNY BOYLE

Danny Boyle 1

DANNY BOYLE nar. 20.10.1956 - Manchester, Anglie, Velká Británie

DANNY BOYLE

nar. 20.10.1956  - Manchester, Anglie, Velká Británie

 Danny Boyle 3

Danny Boyle se narodil 20. října 1956 v Manchesteru. V letech 1982-87 pracoval jako umělecký ředitel pro divadelní společnosti Royal Court. O několik let později se přesunul do televize, kde režíroval mnoho epizod populárních seriálů např. INSPEKTOR MORSE nebo MR WROE'S VIRGINS. Roku 1993 začal spolupracovat s Andrewem Macdonaldem (vnuk scénáristy Emerica Pressburgera) a producentem Johnem Hodgem, kteří mu pomohli s jeho celovečerním debutem MĚLKÝ HROB. Tento levný thriller (stál něco okolo 1,5 milionu dolarů) se stal pro Dannyho prvním velkým úspěchem.

Dalším velkým průlomem v Dannyho kariéře byl kultovní TRAINSPOTTING, na kterém pracoval opět s Macdonaldem a Hodgem. Tento drogový film slavil po celém světě obrovský úspěch a z Boyla se stal jeden z nejuznávanějších režisérů.

Po geniálním Trainspottingu si vzal na starost film EXTRA ŽIVOT, do kterého opět obsadil Ewana McGregora. Film nesklidil úspěch, jaký si Danny přál a proto skočil ihned do dalšího projektu. Tentokrát si vybral film PLÁŽ, kam si zaletěl spolu s Leonardem DiCapriem. Film vydělal 150 milionů a dívky při pohledu na svlečeného DiCapria řvali a skákali radostí, zatímco náš Danny si mnul ručičky nad další zvládnutou prací.

V roce 2000 odjel do své rodné země, kde natočil pár filmů pro BBC (Vacuuming Completely Nude in Paradise a Strumpet). Filmem 28 DNÍ POTÉ se opět vrátil na stříbrné plátno. Po bláznivé komedii MILLIONS nám zmizel Danny na tři roky z očí a vrací se až nyní s filmem SUNSHINE. Tento kritiky chválený film znovu vykopl Boyla na vrchol a někteří lidé tvrdí, že je v nejlepší formě.

Režijní filmografie

2013 Trance

2011 Frankenstein (divadlo)

2010 127 hodin

2008 Milionář z chatrče

2007 Sunshine

2004 Millions

2002 Alien Love Triangle

28 dní poté

2001 Strumpet (TV film)

Vacuuming Completely Nude in Paradise

2000 Pláž

1997 Extra život

1996 Trainspotting

1994 Mělký hrob

1993 Mr. Wroe's Virgins (TV seriál)

1991 For the Greater Good (TV film)

1989 Hen House, The (TV film)

Monkeys (TV film)

Nightwatch, The (TV film)

1987 Inspektor Morse (TV seriál)

Scout (TV film)

Venus de Milo Instead, The (TV film)

www.csfd.cz

oooo O oooo

DANNY BOYLE

Povolání: Režisér, producent

Věk: 54

Datum narození: 20. 10. 1956

Místo narození: Manchester, Anglie

Znamení: Váhy aktuální horoskop »

Životopis

Danny Boyle debutoval jako celovečerní režisér v roce 1994 filmem Mělký hrob, který mu vynesl cenu BAFTA a celou řadu dalších ocenění včetně ceny pro nejlepší film na San Sebastian Film Festival, ocenění Empire Award pro nejlepšího režiséra a nejlepší film a Ceny Londýnských filmových kritiků pro největší vycházející hvězdu.

Jeho druhý film, Trainspotting, se stal jedním z komerčně nejúspěšnějších britských filmů všech dob. Kritiky ceněný film získal čtyři Empire Awards včetně těch pro nejlepšího režiséra a nejlepší film a byl nominován na ocenění BAFTA.

V roce 2002 Boyle natočil hororový hit 28 dní poté, který vydělal po celém světě přes 80 milionů dolarů. Film mu vynesl Saturn Award v kategorii nejlepší horor.

Mezi jeho další filmy patří Millions s Jamesem Nesbitem, Alexem Etelem a Lewisem McGibbonem, Pláž s Leonardem DiCapriem, Extra život s Ewanem McGregorem a Cameron Diaz a Alien Love Triangle. Jako producent se podílel na kontroverzním krátkém televizním snímku Alana Clarka Elephant a jako režisér na televizních filmech Strumpet, Vacuuming Completely Nude in Paradise a seriálu Mr. Wroe's Virgins, za nějž byl nominován na cenu BAFTA.

Jeho kariéra začala v divadle hrami Victory, The Genius a Saved, přičemž za režii poslední ze jmenovaných obdržel cenu Time Out Award. Režíroval také pět her pro Royal Shakespeare Company.

Životopis (biografie) / Informace:

Danny Boyle se narodil 20. října 1956 v anglickém Manchesteru do irsko katolické rodiny. Matka pochází z Ballinasloe a otec také z Anglie, z irské rodiny.

Ve čtrnácti letech změnil Danny své působení ve škole (Thornleigh salesian College). Z místní školy začal chodit na semináře blízko Wigan. Otec s matkou chtěli, aby byl syn knězem, jeho srdce ho však táhlo jinam.

Po škole se stal ředitelem a režisérem několika nenápadných a posléze i prominentních divadelních společností jako Joint Stock Theatre Company, Royal Court Theatre a Royal Shakespeare Company, kde hlavně režíroval.

V 80. letech (1980) ho však přitáhla jiná modla. Televizní obrazovka. V BBC NORthern Ireland začínal Danny jako producent, později začal i režírovat. Do 90. let (1994) mu práce v BBC stačila. Pak ale dostal jednu lákavou nabídku, kterou nemohl odmítnout.

V roce 1994 dostall Danny nabídku natočit svůj celovečerní film s názvem Mělký hrob. Zde se také poznává s hercem Ewanem McGregorem. Tato černá komedie byla divácky velmi úspěšná. Ovšem kritici nezůstali mlčet a Dannymu vytkli vyprázdneěnost figur.

Danny se tak pouští do dalšího projektu s názvem Trainspotting - poslední zastávka (1996). Film byl převzat z feťáckého románu Irwina Welshe a stal se ikonou britské kinematografie 90. let a obletěl svět. Tento film udělal z Boyla hollywoodského režiséra, z Ewana McGregora hvězdu a z Underworld stadiónovou kapelu.

Jonah Hodge nabízí Dannymu spolupráci. Přichází film Extra život s Cameron Diaz - průměrná romantická komedie. Po tomto neúspěchu se rozhodli, že obsadí někoho populárnějšího. Rozhodli se pro Leonarda DiCapria, který byl v té době na vrcholku kariéry. Vzniká tak film Pláž. Bohužel ani tento film se nesetkal s očekávaným úspěchem.

Od té doby byly Dannyho filmy jen horší a horší. Proto vyměnil scénaristu Johna Hodgeho za autora knižní Pláže a pustil se do hororů. Prvním snímkem byl hororový thriller 28 dní poté.

Když mu nevyšel horor, pokusil se prorazit v jinde. Tentokrát zatnul drápky do rodinného žánru. Film se jmenuje Millions a použil prvky z filmu Mělký hrob. Prostě to, že prachy vládnou světu. Černý humor však nečekejte.

Po milionech následuje katastrofická sci-fi Sunshine. Mix Vesmírné odysey, vážného Červeného trpaslíka a Vetřelce. Konec byl však zpatlaný a navíc vyšel ve dvou verzích na DVD. Toto se mu stalo takřka uměleckým hrobem. Navíc se provalilo, že šlo o plagiáty scénáristy Alexe Garanda a Cillian Murphy není typ hrdiny, který dokáže zaujmout celým filmem.

Navzdory všem neúspěchům se Danny opět vrhá do filmu. Tentokrát natočil film Milionář z chatrče. Děj, kdy chudý chlapec hledá milovanou dívku skrze televizní soutěž, rozvinul do perfektního tvaru.

Autor: veverka-zrzka

Životopis (biografie) / Informace:

V 80. letech začínal jako divadelní režisér, později přešel k televizi, kde se ujal režie např. několika dílů krimi seriálu Inspector Morse a tv filmů. Velkou pozornost vzbudil u diváků i u kritiky prvními filmy pro kina Mělký hrob (1994) - vynesl mu cenu BAFTA, cenu pro nejlepší film na San Sebastian Film Festival, ocenění Empire Award pro nejlepšího režiséra a nejlepší film a Ceny Londýnských filmových kritiků pro největší vycházející hvězdu - a Trainspotting (1995).

Když v roce 1996 vyšla kniha s názvem The Beach od Alexe Garlanda, okamžitě se stala bestsellerem. To, co na knihu upozornilo režiséra Dannyho Boyla, bylo doporučení přítele. "Byl jsem fascinován popisem ostrova a jeho tajné komunity“,

Na letošním festivalu v Torontu získal cenu diváků film Slumdog Millionare, kde Boyle „zachycuje bídu a chaos Indie v přímém televizním přenosu“. "Je to velký příběh podceňovaného hrdiny," říká jednapadesátiletý režisér.

http://www.fdb.cz/lidi-zivotopis-biografie/18161-danny-boyle.html

Danny Boyle

Danny Boyle 1

Danny Boyle 1

 
Danny Boyle 2

Danny Boyle 2

 
Danny Boyle 3

Danny Boyle 3

 
Danny Boyle 4

Danny Boyle 4

 
 
Vytvořeno 22.9.2011 21:31:10 | přečteno 3709x | kino
load