TVŮRCE OBOU FILMŮ - YIMOU ZHANG

Yimou Zhang
nar. 14.11.1951
Si-an, Šen-si, Čína

Yimou Zhang

Yimou Zhang
Yimou Zhang se narodil roku 1951 v rodině, která sympatizovala s dříve vládnoucí Činskou národní stranou Kuomintag – ta byla v občanské válce poražena koumunisty. Celá jeho rodina byla vystavena posměchu a opovržení, Zhang proto zažil poněkud problematické dětství. Za kulturní revoluce, která začala v roce 1966, odešel ze střední školy pracovat na farmu.

Po revoluci se začal věnovat fotografování, řada jeho snímků byla publikována v časopisech. Pak se rozhodl studovat filmovou akademii ve městě Beijing (jediná filmová škola v Číně), ale kvůli svému věku, který převyšoval věk běžně přijímaných sudentů, byl odmítnut. Až po přímluvě ministra kultury, kterému ukázal své fotografické práce, byl nakonec přijat. Ve svých 31 letech školu úspěšně absolvoval.

Poté pracoval jako kameraman pro filmové studio Guangxi. V roce 1984 se podílel na svém prvním projektu - filmu ONE AND EIGHT. Ve stejném roce také vznikl ve spolupráci s jeho spolužákem z akademie Chenem Kaige film YELLOW EARTH, který je označován za počátek takzvané Páté generace čínských režisérů. V roce 1985 přijal pozvání Wu Tianminga do filmového studia Xi'an, kde se podílel na snímku OLD WELL jako kameraman a herec. Za tento herecký výkon získal ocenění na Mezinárodním filmovém festivalu v Tokyu a Wu Tianming mu přislíbil pomoc na jeho prvním režijním počinu.

Tímto debutem se stal válečný film RUDÉ POLE, díky kterému se Zhang rázem stal známým a vysloužil mu cenu Zlatý Medvěd. Hlavní postavu ztvárnila do té doby neznámá Li Gong - a tak začala dlouholetá spolupráce Yimou Zhanga s touto charismatickou herečkou. Zhang se po tomto úspěchu rozhodl trochu zaexperimentovat v žánru politického thrilleru a vznikl tak snímek CODENAME COUGAR, který si ale vysloužil spíše negativní ohlasy a sám Zhang ho později označil za svůj nehorší film vůbec.

Díky finanční podpoře z Japonska ale mohl v tom samém roce znovu zazářit se zdařilým rodinným dramatem JU DOU. Film byl nominován na Oscara jako nejlepší cizojazyčný film, což se v historii čínské kinematografie stalo poprvé. Zhangovi bylo ale zakázáno zůčastnit se slavnostní ceremonie. Doma v Číně byl film označen za nevhodný pro čínské publikum a byl zakázán. V JU DOU se poprvé objevují vlastnosti charakteristické pro další Zhangovu tvorbu - scény s jedinečně intenzivními barvami.

Úspěch JU DOU ale brzy předčilo další dílo, které mnozí považují za magnum opus Zhangovy tvoby - VYVĚSTE ČERVENÉ LAMPIONY. Tento film podle novely Su Tonga byl v Číně zakázán, aby údajně nemohl být chápán jako alegorie na čínský komunistický režim. Za hranicemi byl ale osud snímku odlišný - jako druhý čínský film v historii byl nominován na Oscara.

V roce 1992 následoval neorealistický snímek THE STORY OF QIU JU, do kterého Zhang vedle Li Gong obsadil i neprofesionální herce. Film vznikl za podpory čínké firmy, čímž byly úřady velmi potěšeny a dokonce zrušily zákaz pro předchozí dva filmy. THE STORY OF QIU JU získal ocenění Zlatý Lev a další cenu přinesl snímek ŽÍT, který ale dostal Zhanga opět do problémů s čínskými úřady. Jistým zlomem v režisérově tvorbě se stalo gangsterské drama ŠANGHAJSKÁ TRIÁDA, kde byla po sedmé do hlavní role obsazena Li Gong. Jejich spolupráci však na dlouhou dobu ukončil skandál, který vznikl okolo jejich několikaletého mileneckého vztahu.

Rok poté se Li Gong provdala a v Zhangových filmech si již dalších deset let nezahrála. Po natočení snímku KEEP COOL si však Zhang našel novou představitelku hlavních rolí - mladou herečku Zhang Ziyi. Ta se poprvé objevila v roztomilém romantickém příběhu CESTA DOMŮ. Zhang se opět vrátil k neorealistické formě a obsazoval neprofesionální herce. Vznikl pak snímek NIKDO NESMÍ CHYBĚT, který mu již podruhé přinesl ocenění Zlatý Lev.

Velkou změnu v Zhangově tvorbě přinesla jeho dosud první historická fikce - velkolepý projekt HRDINA. Zahrála si v něm řada slavných asijských herců - Jet Li, Maggie Cheung a Donnie Yen, nechyběla samozřejmě Zhang Ziyi. Film se stal velkým hitem a zásluhou Quentina Tarantina se stal jako jeden z mála cizojazyčných filmů bestsellerem i v Americe, byl také nominován na Oscara. Po HRDINOVI následoval další projekt podobného žánru - KLAN LÉTAJÍCÍCH DÝK, jehož dějovou linii tvoří milostný trojúhelník hlavních hrdinů. Film opět hýří plamennými barvami, jako některá ranná Zhangova díla, ale musel se spokojit s mnohem menším úspěchem, než dosáhl jeho předchůdce.

Ve svém dalším díle RIDING ALONE FOR THOUSAND MILES se Zhang vrací k poněkud komornějšímu dramatu, ve kterém se otec pokouší znovu najít cestu k synovi, se kterým se před lety odcizili. Do role otce obsadil veterána japonských filmů Kena Takakuru, kterého sám velmi obdivoval a vždy si přál s ním někdy spolupracovat. Zatím posledním režisérovým snímkem je KLETBA ZLATÉHO KVĚTU, ve kterém si po letech opět zahrála Li Gong.

Zhang také režíroval několik oper, slavnostní ukončení letních olympijských her v Athénách a byl vybrán jako režisér zahajovací slavnosti letních olympijských her, které budou v roce 2008 v Beijing.

www.csfd.cz

Vytvořeno 10.5.2012 22:51:28 | přečteno 2188x | kino
load