NEDĚLE 23. - filmový klub - 20,00 HODIN - CIZÍ OBĚD

Cizí oběd 8

Drama / Romantický / Komedie  -  Indie / Francie / Německo / USA, 2013, 104 min
Režie: 
Ritesh Batr
Scénář:  Ritesh Batra, Rutvik Oza
Kamera: 
Michael Simmonds
Hudba: 
Max Richter
Hrají: 
Irrfan Khan, Nimrat Kaur, Nawazuddin Siddiqui, Lillete Dubey
VSTUPNÉ členové filmového klubu 20 + 1. ostatní 80 + 1 Kč.

Cizí oběd

Cizí oběd 5
Už 120 let posílají ženy v Bombaji svým manželům do práce obědy v kastrůlkách prostřednictvím pozoruhodné sítě poslíčků. Vědci z Harvardovy univerzity tento dokonalý doručovací systém analyzovali a dospěli k závěru, že na špatnou adresu doputuje jen jeden z milionu obědů. A právě tento ojedinělý zatoulaný oběd svede dohromady osudy dvou lidí – půvabné Ily (Nimrat Kaur), která žije osaměle v domácnosti a marně bojuje o manželovu pozornost, a úředníka Saajana (Irrfan Khan – Pí a jeho život, Milionář z chatrče), kterému důchod nepříjemně klepe na dveře. O tom, že jedna malá chyba vám může změnit celý život, vypráví Cizí oběd s přívětivým humorem.(Aerofilms)

oooo O oooo

Cizí oběd / Dabba (Lunchbox) – recenze

Nevděčný manžel si oběd nezaslouží.

 

Díky Šivovi a Višnovi za negramotnost bombajských poslíčků! Jako jedna z mnohých žen v domácnosti, posílá Ila (Nimrat Kaur) svému odcizenému manželovi kastrůlky s obědem, ale zavedený systém barevných označení  selže a její skvostné vaření od jednoho dne začne docházet na stůl staršího úředníka Saajana (Irrfan Khan). Stačí k chybné zásilce připojit vzkaz a přátelství je na světě. Mezitím je Ilin manžel den co den nucen pozřít květák (fuj!). Však mu to patří…

Ila i Saajan se dostali do období, kdy se cítí víceméně „pohřbeni“.Ila i Saajan se dostali do období, kdy se cítí víceméně „pohřbeni“, v zajetí defétistického směřování ke konci životních nadějí. Hospodyňka se smiřuje s tím, že choť nemá už zájem o ni ani jejich dceru. Při vaření si vyměňuje vtipné a osvěžující poznámky s tetou v sousedství, ale ona zábavná společnice se musí starat o muže v kómatu a Ilin vlastní otec umírá. Saajan je deprimovaným vdovcem, který míří do penze a nahradit ho má nadupaný mladík Shaikh  (Nawazuddin Siddiqui).

Dopisování pomůže dvěma cizím lidem k výměně dojmů z maličkostí i zásadních starostí. Mohou si klidně psát o postřezích z hromadné dopravy nebo sledování starých videokazet, na každý pád ze sebe s poezií dostávají své nejčernější myšlenky a mají se komu svěřit. Získávají tak chuť k novému začátku, či smíření se životem. Zůstává však kontroverze, kdo z nich potřebuje, nebo alespoň skutečně chce, fyzický kontakt. Hlavní protagonisté jsou vážní pouze přiměřeně a v okolí je obklopují i optimistické osoby, jako právě Shaikh, jenž stojí teprve na počátku vlastních rodinných a pracovních peripetií. Pokud chcete zhlédnout svědectví o uzdravujícím platonickém vztahu – bon apetit!

 

Shrnutí

Mohou si klidně psát o postřezích z hromadné dopravy nebo sledování starých videokazet, na každý pád ze sebe s poezií dostávají své nejčernější myšlenky a mají se komu svěřit. Získávají tak chuť k novému začátku, či smíření se životem. Zůstává však kontroverze, kdo z nich potřebuje, nebo alespoň skutečně chce, fyzický kontakt. Hlavní protagonisté jsou vážní pouze přiměřeně a v okolí je obklopují i optimistické osoby, jako právě Shaikh, jenž stojí teprve na počátku vlastních rodinných a pracovních peripetií. Pokud chcete zhlédnout svědectví o uzdravujícím platonickém vztahu - bon apetit!

oooo O oooo

Cizí oběd (Dabba) – Recenze – 70%

Indické filmy se v naší distribuci příliš často nevyskytují. A zrovna tento stojí za to. Přestože jde o debut neznámého indického režiséra, dočkal se značného věhlasu na leckterém festivalu, včetně toho karlovarského.

Zápletka filmu se točí okolo tradičního doručování obědů v Bombaji, kdy ženy v poledne připraví oběd pro své manžely do speciálních kastrůlků a ty jsou distribuovány mužům do práce prostřednictvím sítě poslíčků, kteří přesně vědí, pro koho je který ten oběd určený. Pak ale jednoho dne dojde k omylu, kdy se zamění dvě identické nádoby a staršímu úředníkovi Saajanovi přistane na stole místo obvyklého oběda z kantýny jídlo připravené zručnou kuchařkou Ily. Té přijde podivné, že její muž (který dostal ten druhý oběd) si její jídlo tentokrát nepochvaloval, přestože kastrol přišel do čista vylízaný. Poslíčci odmítají připustit mýlku, chybný servis se tudíž opakuje každý den. Až jednoho dne Ila vloží k obědu dopis a Saajan na něj odpoví. Oba lidé si od té chvíle začnou dopisovat.

Cizí oběd je lehká, příjemná komedie. Je dobře natočená, její děj není nezajímavý a herci jsou slušní. Prskat smíchy u ní nebudete, ale úsměv ve tváři vykouzlí. A ono to stačí. Nijak zvlášť se přitom nebuduje očekávaná romantická zápletka, celý film je opravdu jen o tom, že oba hrdinové si pouze dopisují (maximálně sní o cestování a o budoucnosti v zahraničí), a vypráví s humorem a s trochou pohádkové exotiky o jejich osudech a o tom, jak tato nečekaná událost změní jejich životy.

Více se snímek zaměřuje na svobodného Saajana, který si drží ode všech a ode všeho rezervovaný odstup, počítá zbývající dny do penze a navýsost ho otravuje, že musí kromě obvyklých povinností zaučovat nezkušeného a až protivně optimistického a přehnaně kamarádského kolegu (velmi zábavná vedlejší postava), který ho má od příštího týdne nahradit. Nejen dobré jídlo, ale i náhlé přátelství mezi oběma spolupracovníky obohatí Saajanův život a udělá z něj lepšího člověka. Naopak nekvalitní obědy z kantýny doručované manželovi Ily vedou k mužově nespokojenosti a zahýbají nepříznivě jejich vztahem.

Cizí oběd je film o tom, jak je dobré jídlo důležité a jak je třeba ho neošidit, protože má moc měnit lidské chování. Každou chvíli se na plátně objeví nějaká indická specialita, takže doporučuji jít na film s plnými žaludky, jinak se totiž může stát, že vás někdo přistihne, jak slintáte na plátno.

Cizí oběd

Cizí oběd 1

Cizí oběd 1

 
Cizí oběd 2

Cizí oběd 2

 
Cizí oběd 3

Cizí oběd 3

 
Cizí oběd 4

Cizí oběd 4

 
Cizí oběd 5

Cizí oběd 5

 
Cizí oběd 6

Cizí oběd 6

 
Cizí oběd 7

Cizí oběd 7

 
Cizí oběd 8

Cizí oběd 8

 
Cizí oběd 9

Cizí oběd 9

 
Cizí oběd 10

Cizí oběd 10

 
Cizí oběd 11

Cizí oběd 11

 
Cizí oběd 12

Cizí oběd 12

 
Cizí oběd 13

Cizí oběd 13

 
 
Vytvořeno 27.2.2014 21:08:13 | přečteno 1378x | kino
load