NEDĚLE 24.4. 20 hodin - FILMOVÝ KLUB - BUNNY A BÝK

Bunny a býk 3

BUNNY A BÝK Orig. název: Bunny and the Bull Země: Velká Británie Rok výroby: 2009 Délka: 95 min. Režie: Paul King VSTUPNE: členové Filmového klubu 20 + 1, ostatní 60 + 1 Kč

filmový klub - filmový klub - filmový klub - filmový klub - filmový klub - filmový klub - filmový klub

BUNNY A BÝK

Bunny a býk 5

Orig. název: Bunny and the Bull

Země: Velká Británie

Rok výroby: 2009

Délka: 95 min.

Režie: Paul King

Scénář: Paul King

Kamera: John Sorapure

Hudba: Phil Canning

Hrají: Edward Hogg, Simon Farnaby, Verónica Echegui, Richard Ayoade, Julian Barratt, Noel Fielding a další

Černohumorná roadmovie od tvůrců kultovního britského seriálu Mighty Boosh. Stephen ve svém bytě, ze kterého nikdy nevychází, vzpomíná na cestu přes celou Evropu, kterou podnikl před lety se svým kamarádem Bunnym.

Stephen vzpomíná a jeho byt se proměňuje v kulisy cesty, na kterou by nejradši zapomněl. Krajinou vzniklou z fotek a suvenýrů se znovu vydá z industriálního polského Slezska až do španělské Andalusie za osudovým býkem. Po cestě potkává spolu s Bunnym podivného průvodce po Polském národním obuvnickém muzeu, Eloisu, která osudově vstoupí do jejich milostných životů, vycpaného medvěda, milovníka psů bez domova či bývalého toreadora Javiera.

Kombinace vizuálních nápadů inspirovaných Michelem Gondrym a hořkosladkého komediálního příběhu jako v Bokovce dělá z filmu Bunny a býk vtipnou, dojemnou a naprosto jedinečnou cestu z jednoho konce pokoje na druhý.

ooo O ooo

Bunny a býk 6

V Hradišti se listuje humorem

29. července 2010

Letní filmová škola pokračuje v sérii distribučních (před)premiér - na řadě je Bunny a býk

LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Součástí šestatřicátého ročníku přehlídky Letní filmová škola v Uherském Hradišti je i letos řada premiér a předpremiér snímků, které se dostanou i do běžné české distribuce. Dnes odpoledne se v uherskohradišťském sále Reduta hraje anglický snímek Bunny a býk, jenž tentýž den nastupuje do kin celé České republiky. Za Bunny a býk stojí tvůrci kultovního seriálu The Mighty Boosh v čele s režisérem Paulem Kingem. V celovečerním filmu nabízejí humor oproti němu jemnější a melancholičtější. Žánrově nesnadno zařaditelný snímek se pohybuje mezi černou komedií, road movie a takzvanou buddy movie - příběhu o dobrodružstvích nesourodé dvojice parťáků.

Většina děje se odehrává ve vzpomínkách mladíka Stephena. Stižený traumatem z minulosti už rok nepřekročil práh svého londýnského bytu. Pod tlakem neuróz a tiků obsedantně archivuje předměty denní potřeby. Z perfektní rutiny, jíž se brání před realitou, ho vyruší až nájezd myši na jeho ledničku. V jeho hlavě se znovu odehrají události, které ho před rokem uvrhly do dobrovolného vnitřního exilu. Kamarád Ušák ho tehdy vytáhl na turné po muzeích celé Evropy. Ušák je pravý opak Stephena: impulzivní, charismatický, živočišný. Společnou mají jen excentricitu, byť je každý z nich výstřední jinak: Stephen uvnitř, Ušák navenek.

Ve slezské pobočce řetězce restaurací Kapitán Krab ti dva narazí na půvabnou servírku Eloisu. V sázce Ušák vyhraje trabanta, jímž ji odvezou domů do Španělska, aby se všichni podívali na býčí zápasy. Cestou ukradnou vycpanou medvědici brtnici, popijí psí mléko, zaplavou si pod ledem, navštíví lunapark postavený z hodinových strojků...

Ano, Bunny a býk je film bizarní - a bizarní kouzelně konzistentně. Excentricita postav, grotesknost jejich příhod i švihlé výtvarné ladění se tu spojuje do jednolitého světa jedinečné obrazotvornosti. Přestože se příběh odehrává po celé Evropě, kamera takřka neopustí studio, v němž autoři popustili uzdu fantasmagorii.

Už úvodní titulky, které se skládají z komplikovaného švenku po nápisech ve Stephenově bytě, dávají tušit, že tady se budou věci dělat jinak. Dostihy jsou animované, slezská industriální krajina temně stylizovaná, jindy svět sestává jakoby z překrývajících se desek.

Poetikou světa vytvořeného z banálních, či dokonce odpadových materiálů a dětskou hravostí, v níž tyto ožívají pod rukama a stávají se čímkoliv, Bunny a býk připomíná nedávný film Panika v městečku. Ten však byl čirým dada, výbuchem brutálního nonsensu. Kingův snímek, jenž má podobné rozvržení postav jako Olbrachtovo Podivné přátelství herce Jesenia, je v nitru něžný a melancholický. Nikdy to není patrnější než v tom jediném záběru, kdy ze svého fantaskního světa uteče do reálného prostředí.

... ale LFŠ je teprv za polovinou Dagur Kári v Uherském Hradišti mezi nejhvězdnější hosty nejspíš nepatří; tahle pozice náleží režiséru Kenu Loachovi. Patří však mezi hosty nejmilovanější. Včera v sále Slováckého divadla uvedl svůj americký debut Dobré srdce a den předtím měl v Redutě svou masterclass. Autor tří filmů ve třech jazycích - dále islandského Albína jménem Nói a dánského Outsidera - působí skromným až uťápnutým dojmem, ale o svých pracovních metodách mluví s jistotou. Na svých snímcích pracuje šnečím tempem třeba i po sedm let a používá velmi různorodé inspirace: jeho školní film Lost Weekend vycházel z módní fotografie 80. let, tragikomického „Albína“ postavil na modelu animovaných Simpsonových, Outsider se stal poctou Godardově Masculin, féminin: 15 faits précis a umírajícímu formátu šestnáctimilimetrového filmu.

ooo O ooo

Černohumorná roadmovie Bunny a býk od tvůrců kultovního britského seriálu Mighty Boosh přichází do českých kin.

Stephen Turnbull (Edward Hogg) je kreaturou svých vlastních návyků. Každý den je naplněn naprosto stejným obsahem: Edward jí stále stejné jídlo, dívá se na stejné televizní programy, dokonce chodí na malou podle daného časového plánu. Obsesivně se vyhýbá všem nepříjemným a nechtěným vzpomínkám i myšlenkám. Jednoho dne však s hrůzou zjistí, že několik myší narušilo jeho dokonale vystavěné univerzum a napadlo jeho nekonečné zásoby zamražených vegetariánských lasagní. Stephen se ocitne u vchodových dveří do svého bytu, ale není schopen vyjít ven...

Místo lasagní si Stephen objednává „vegetariánskou položku“ na menu jedné restaurace s plody moře a jeho vzpomínky zalétávají do doby přesně před jedním rokem, kdy Stephen v této restauraci byl. A přesně v této restauraci z řetězce Kapitán Krab mu zlomila srdce žena, kterou po tři roky tajně miloval: Melanie. Po této nepříjemné zkušenosti se Stephen dobrovolně uvrhnul v celibát - o tom však vůbec nechtěl slyšet jeho vykutálený kamarád a lotr Bunny (Simon Farnaby), který Stephena přemluvil k účasti na velkém evropském výletě.

Poté, co Bunny vyhraje na dostizích pěknou sumičku peněz, nestojí výletu dvou přátel již nic v cestě. Stephen se velmi pečlivě balí a Bunny přichází s několika pivy. Stephen vybírá nejdůležitější místa jejich budoucí cesty: belgické národní muzeum kuchařek, muzeum rentgenu či polské národní muzeum bot.

Cesta Edwarda a Bunnyho začíná právě v Polsku, kde oba hrdinové nachází pobočku restaurace Kapitán Krab, kde vaří dokonale otřesná jídla. Španělská číšnice Eloisa (Veronica Echegui) dává v restauraci výpověď, zatímco Bunny nachází několik živých krabů a uspořádá malé krabí závody. Stephen sebere odvahu a oslovuje Eloisu, která mu sděluje, že by ráda stihla fiestu v jejím rodném andaluském městě, fiestu, při které všichni „čurají a kakají a milují se v ulicích“. Bunny je z nového výletního cíle nadšený a díky sázce vyhrané nad majitelem restaurace získává pro nyní už trojici hrdinů vhodné vozidlo: dodávku Kapitán Krab s obrovským reklamním krabem na střeše.

A tak začíná výlet malebně animovanou Evropou, který je provázen vzájemným sbližováním Bunnyho a Eloisy a Bunnyho věčným gamblerstvím. Poté, co musí odstavit auto v jednom z alpských průsmyků, se Bunny a Stephen dostávají k podivnému muži (Julian Barrat) žijícímu pod dálničním mostem a toužícímu po sexu s vycpaným medvědem, kterého Bunny ukradl z jednoho švýcarského hotelu. Bunny se dotěrného muže nakonec zbaví tím, že mu navrhne sázku o to, kdo vydrží déle plavat pod ledem a tuto sázku vyhraje...

Po této zkušenosti, při které se Bunny dostal na pokraj smrti, začíná náš hrdina stále více a více riskovat. Mezitím se Stephen a Eloisa sbližují u několika nebesky modrých koktejlů a Eloisa vypráví Stephenovi o svém strážném andělovi jménem Conchita, který jí pravidelně způsobuje životní potíže. Conchitě se prý velmi líbí Bunny, ale Eloisa s ní nesdílí její vkus pro muže: Stephen, který se mezitím do Eloisy zamiloval, cítí svojí šanci.

Bunny se dovídá, že Eloisin bratr Javier (Noel Fielding) je bývalým matadorem, a zmocňuje se jej nová a dosud nepoznaná posedlost: vyzkoušet si býčí zápasy přímo v aréně. Štěstí se od něj však odvrací, když v kartách prohrává Javierův drahý matadorský oblek a když se kvůli Eloise rozkmotří se svým nejlepším přítelem Stephenem.

Nakonec se však oba zase smíří a pozdě v noci opouštějí město, když přímo vedle silnice spatří na poli obrovského býka. Nastal čas finálního zúčtování...

Kombinace vizuálních nápadů inspirovaných Michelem Gondrym a hořkosladkého komediálního příběhu jako v Bokovce dělá z filmu Bunny a býk vtipnou, dojemnou a naprosto jedinečnou cestu z jednoho konce pokoje na druhý.

česká premiéra: 29.7. 2010

hrají: Edward Hogg, Simon Farnaby, Verónica Echegui, Richard Ayoade, Julian Barratt, Noel Fielding a další.

scénář a režie: Paul King

žánr: komedie

výroba: Velká Británie 2009

ocenění: British Independent Film Award - nejlepší produkce

http://www.plagat.com/index.php/film/nove-filmy-a-premiery/800-premiera-297-bunny-a-byk.html

BUNNY A BÝK -TRAILER
https://www.youtube.com/watch?v=rwyfxu-Gb1E

ooo O ooo

Bunny a býk

Bunny a býk 1

Bunny a býk 1

 
Bunny a býk 2

Bunny a býk 2

 
Bunny a býk 3

Bunny a býk 3

 
Bunny a býk 4

Bunny a býk 4

 
Bunny a býk 5

Bunny a býk 5

 
Bunny a býk 6

Bunny a býk 6

 
 
Vytvořeno 20.3.2011 11:14:27 - aktualizováno 20.3.2011 11:16:03 | přečteno 1320x | kino
load