NEDĚLE 20. - 20,00 HODIN - filmový klub - PŘÍLIŠ MLADÁ NOC

Příliš mladá noc 4

Drama  -  Česko / Slovinsko, 2012, 65 min
Režie: Olmo Omerzu
Hrají: Martin Pechlát, Jiří Černý, Natálie Řehořová, Jan Vaši, Vojtěch Machuta

Vstupné: členové FK 20 + 1, ostatní 70 + 1 Kč 

PŘÍLIŠ MLADÁ NOC

Příliš mladá noc 8
Drama  -  Česko / Slovinsko, 2012, 65 min

Režie: Olmo Omerzu

Hrají: Martin Pechlát, Jiří Černý, Natálie Řehořová, Jan Vaši, Vojtěch Machuta

Příběh filmu Příliš mladá noc vypráví o dvou dvanáctiletých klucích, kteří se den po Silvestru náhodně ocitnou na zvláštní oslavě v bytě mladé dívky a ve společnosti dvou dospělých mužů. Děti se v bytě zapomenou, prožijí svoje první setkání s láskou a sexualitou, přestanou vnímat čas a neuvědomí si, že se po nich doma shánějí a pravděpodobně už je hledá policie. Intimní aktuální příběh syrově a autenticky nahlíží na současné partnerské vztahy, přičemž nekompromisně odkrývá jejich prázdnotu. Děti se ve filmu dostávají do situací, před kterými by měly být, alespoň podle našich společenských zvyklostí, chráněny. (oficiální text distributora)

Příliš mladá noc

Dva školáci prožívají své první dobrodružství ve světě dospělých

Pro dobu raného dospívání jsou kromě zvědavosti a prvních konfliktů s autoritami typické rovněž snahy napodobovat znaky „dospělého“ světa. Impulzívní a sebevědomí jedinci s tím začínají poměrně brzy. Někdy jim to vydrží až do vysokého věku, což dokazují mužské postavy tohoto hodinového absolventského snímku. Natočil ho slovinský režisér Olmo Omerzu, jedná se nicméně o film z českého prostředí, s českými reáliemi a herci.

Je den po Silvestru a dva dvanáctiletí kluci, kamarádi, spolu vyrazí bobovat. Ve stejnou dobu se z nepříliš podařené oslavy konce nového roku vrací trojice „dospěláků“: dva kamarádi a partnerka jednoho z nich. Tyhle dvě skupinky se náhodně potkají a dívka si pošle oba školáky pro alkohol. Ten jim v hospodě po jistých obstrukcích vydají a kluci se následně ocitnou v bytě, kde jsou postupně svědky toho, jak nedospěle se mohou ti „velcí“ chovat. Trojice v jejich přítomnosti řeší své vztahy, konflikty i vášně a během noci se do všeho ještě připlete policista, který přišel kvůli příliš hlučnému chování.  První skutečné nahlédnutí do toho, co je jednou v životě čeká, chutná dost trpce a zvedá se z něho žaludek (nikoliv metaforicky, ale reálně, po požití alkoholu). A tak nějak se dá tušit, že stejné vzorce chování oba chlapci jednou převezmou.

Film vstoupil do našich kin poté, co byl ve světové premiéře uveden na letošním berlínském filmovém festivalu, kde na sebe celkem upoutal pozornost. Svým komorním pojetím připomíná jiný český snímek z poslední doby, Osmdesát dopisů – na rozdíl od něho ale daleko méně působí jako hra na Umění. Většina postav, snad s výjimkou policisty na návštěvě, se chová civilně, autenticky a co se týká dospělých, vskutku nesnesitelně. Absence dramatických zápletek je vyvážena velmi dobře vybudovanou atmosférou. Díky ní se může pozornost překlenout i přes pár hluchých míst. Otázkou zůstává, jestli nastolené otázky neměly být položeny hlasitěji. To, co vidíme, sice vyznívá reálně, avšak morální vykřičník je spíše nesměle naznačen a vyznění tak míří trochu do ztracena. Důsledně dodržovaná „nezávislá“ forma tak tlumí možnosti sdělovaného obsahu.

Vhodně vybraní jsou i oba dětští představitelé, pro jejichž přítomnost na plátně se dá použít jedno zesměšňované slovní klišé: nastavují zrcadlo. Podle režisérových slov byli vytipováni tak, aby představovali něco jako alter ega mužských postav. V dospělých rolích zaujme Martin Pechlát, což je pro obecenstvo známá tvář z Nudy v Brně nebo Občanského průkazu. Také půvaby a nesporný talent Natálie Řehořové už byly objeveny, dokonce i francouzskými filmaři, a o mladé herečce jistě ještě uslyšíme.

Příliš mladá noc je slušný, nadprůměrný pokus ukázat konfrontaci dětského světa a citové prázdnoty dospělých vztahů. Po řemeslné stránce mu není co vytknout, na větším prostoru a s údernějším scénářem by to ale bylo silnější dílo. Režisér Omerzu dokázal, že umí pracovat s herci i při znázorňování problematických situací. Také jeho příští film vznikne v Česku a bude se zabývat současnými lidskými vztahy. Věřím, že o Rodinném filmu, jak zní pracovní název, vyvolá stejně kladnou odezvu a naplní očekávání, která Příliš mladá noc přináší.

Petr Stránský

Příliš mladá noc

Příliš mladá noc 6

Příliš mladá noc 6

 
Příliš mladá noc 2

Příliš mladá noc 2

 
Příliš mladá noc 1

Příliš mladá noc 1

 
Příliš mladá noc 8

Příliš mladá noc 8

 
Příliš mladá noc 5

Příliš mladá noc 5

 
Příliš mladá noc 7

Příliš mladá noc 7

 
Příliš mladá noc 4

Příliš mladá noc 4

 
Příliš mladá noc 9

Příliš mladá noc 9

 
Příliš mladá noc 3

Příliš mladá noc 3

 
 
Vytvořeno 4.5.2012 9:59:36 | přečteno 2284x | kino
load