Neděle, 28. listopad 2021

VSTUPNÉ 30 Kč

Oggy a škodíci

Oggy a škodíci 11
Oggy, dobrosrdečný, tlustý kocour nemá rád nic jiného než poklidné podřimování u televize. Tři zlomyslní švábi Joey, Marky a Deedee se však svým neustálým obtěžováním a trápením postarají o to, aby poklidný život, po kterém tučný kocour tak touží, skončil. A co víc, švábi jsou jen částí jeho problému... Oggyho spokojený život také narušuje jeho bratranec Jack, který je posedlý ďábelským úmyslem zničit nezvané vetřelce jednou provždy.

Již od stvoření světa jsou kocour Oggy a švábi Joey, Marky a Deedee zamotaní do věčné bitvy. Jejich boj je tak hustý, že nějaká šarvátka mezi dobrem a zlem je proti tomu úplné prd.(oficiální text distributora)

oooo O oooo

RECENZE: Oggy a škodíci i rytíř Justin křísí evropskou animaci

20. září 2013  14:12

Návštěvnosti kin vévodí zámořské animované kvarteto Univerzita pro příšerky, Letadla, Šmoulové a Já, padouch 2, ale Evropa aspoň zkouší průlom. Rodinný víkend může volit ze dvou novinek.

Justin: Jak se stát rytířem (45 %)

Španělský pokus o národní protiváhu Americe dopadl asi jako náš Kozí příběh; zvládl animační techniku, dokonce tu a tam účelné 3D, ale nenašel originalitu ani v příběhu, ani ve výtvarné podobě. Nejzajímavější na něm je úvodní titulek Antonio Banderas uvádí: tuctová pohádka totiž vznikla v produkci slavného rodáka, který také namluvil jednu z postaviček.

Ovšem v české verzi bez Banderasova hlasu zbude houf užvaněných figurek v království plném úředníků, odkud kdysi vyhnali rytíře - a teď jim hrdinové s mečem chybějí. Což zkusí napravit chlapec Justin, jenž projde moudrými poučkami, letmým výcvikem a několikerým setkáním včetně nejprotivnější animované bytosti všech dob, estrádního čaroděje trpícího rozdvojením osobnosti. Ne že by se Justinova romantická rebelie nedala přežít, zosobňuje však obehraný model dospívajícího Zorra mstitele pro mateřské školy.

Oggy a škodíci (65 %)

Francouzský film má dvě výhody, jednak popularitu stejnojmenného seriálu, ze kterého vzešel, jednak fakt, že se jeho hrdinové obejdou beze slov, tedy i bez dabingu. Věčný boj kocoura Oggyho s bandou otravných švábů je sice založen na témže jednoduchém principu jako Tom a Jerry nebo vlk se zajícem v cyklu Jen počkej!, tedy na vzájemném stíhání, provokování a rozplácávání, nicméně v nekonečném množství situačních variací si již vypěstoval osobitý humor.

Platí to i pro film, byť jednolitou historku mu tvůrci nevymysleli, takže členěním do kapitol své televizní pozadí nezapře. Nápad, jenž připomene veverku z Doby ledové, je však vždy vděčný, neboť skýtá nespočet hravých možností: rivalové projdou dějinami světa.

Pobaví zejména úvodní pravěk, ne nepodobný Flintstoneovým díky barvitým detailům včetně jeskynního WC. Navíc Oggy a škodíci, jakkoli se obracejí k dětem, tu potvrdí svůj příjemně dospělejší, drsnější nádech ve srovnání s jinými groteskami, od kanibalských prvků až po milostné.

Jinak se vaří obligátní "kuře stokrát jinak" čili stále totéž s jinými přísadami, v odlišných dobových kulisách a s novými gagy. Za éry raného feudalismu, draků a princezen stojí plácačka na mouchy proti meči, v roce 1900 brázdí oblohu vzducholodi, pak dojde i na Hvězdné války. Epizody seriálu se konzumují lépe, celovečerní dávka se neubrání opakování, ale vtip naštěstí vydrží.

Autor: Mirka Spáčilová

Zdroj: http://kultura.idnes.cz/oggy-a-skodici-justin-pribeh-rytire-d6s-/filmvideo.aspx?c=A130920_134049_filmvideo_ts

Oggy a škodíci

Oggy a škodíci 1