NEDĚLE 25. - filmový klub - 20,00 HODIN - NEJVYŠŠÍ NABÍDKA

Nejvyšší nabídka 2

Drama / Romantický / Mysteriózní / Krimi  -  Itálie, 2013, 124 min
Režie:
Giuseppe Tornatore
Scénář:
Giuseppe Tornatore
Kamera:
Fabio Zamarion
Hudba:
Ennio Morricone
Hrají:
Geoffrey Rush, Jim Sturgess, Sylvia Hoeks, Donald Sutherland, Liya Kebede, Philip Jackson, Dermot Crowley, Brigitte Christensen, Kiruna Stamell
VSTUPNÉ členové filmového klubu 20 + 1. ostatní 80 + 1 Kč.

Nejvyšší nabídka

Nejvyšší nabídka 6
Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je světově uznávaný znalec v oblasti výtvarného umění a starožitností. Ve svém osobním životě je však uzavřeným samotářem pronásledovaným mnohými obsesemi. Nikdy se nedokázal sblížit s jiným člověkem, není schopný s někým spolupracovat a v životě se nezamiloval do žádné ženy. Jeho okolí jej tedy považuje za výstředního génia. Bližší vztah má jen s Robertem (Jim Sturgess), mladým a zručným restaurátorem historických mechanických strojků a hodin. Ale ani tento vztah nelze nazvat osobním. Jedinou věcí, které Virgil věnuje svou vášeň, je tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů a období, kterou mu pomáhá doplňovat Billy Whistler (Donald Sutherland), druhý člověk, kterého je ochoten pustit do svého soukromí. A tak jeho život běží zcela bez emocí a nečekaných změn.

Až v den jeho šedesátých třetích narozenin přijde nečekaný telefonát od neznámé ženy (Sylvia Hoeks), která se představí jako Claire Ibbetsonová. Ta jej naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Virgil její nabídku nakonec přijme a dostaví se v domluvený čas do starého domu, který je zaplněný starými obrazy, sochami a nábytkem. Jeho nová klientka však na schůzku nepřijde. Pomocí dalších telefonátů jej Claire postupně přemluví k dalším pokusům o setkání, k nimž nakonec opět nedojde. Tak začíná zvláštní hra, která jej začne přitahovat. Snaží se zjistit identitu této tajemné ženy a pomocí triku zjistí, že Claire je mladá, velice krásná a trpí panickou hrůzou z okolního světa. A proto žije ve skrytých místnostech starého domu. RobertVirgilovi začne radit, jak krok za krokem získat srdce ženy, která se skryla před světem. Virgil se ocitá ve víru vášně a uprostřed hry, která navždy změní jeho šedivý život.(oficiální text distributora)

oooo O oooo

Recenze - Geoffrey Rush zaslouží kamion cen – NEJVYŠŠÍ NABÍDKA je bez chyby

Osamělý a výstřední znalec umění Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je stíhán mnohými obsesemi a navíc se nikdy nezamiloval do žádné ženy, vyjma těch vyobrazených na vzácných uměleckých dílech. Jeho okolí ho považuje za skvělého profesionála a znalce na slovo vzatého. S nikým ale nemá bližší vztah. Kromě Roberta (Jim Sturgess), mladého a zručného restaurátora. Přesto ani tento vztah není natolik vřelý, jak by mohl za normálních okolností být.

Virgilovi jednoho dne zavolá neznámá žena (Sylvia Hoeks) a žádá ho o pomoc při odhadu a prodeji rodinné sbírky. Claire se ale omluví z několika domluvených schůzek. Začíná tak zvláštní hra na kočku a myš, ve které postupem času nad Virgilem vítězí Claire. Neznámá žena trpí agorafobií, panickým strachem z okolního světa a otevřených prostranství.

Virgil je tak nucen s Claire komunikovat přes telefon či dveře místnosti, kde tajemná žena žije. Ta ho začíná čím dál víc přitahovat a pohlcovat. S Robertem navíc konzultuje každý svůj následný krok.

Film uznávaného italského režiséra Giuseppeho Tornatore je jako celek naprosto kompaktním a plnokrevným dílem. Od prvního okamžiku vás upoutá nádherná kamera Fabia Zamariona spolu s hudbou legendárního Ennia Morriconeho.

Obrazová složka filmu s rozvláčnou kamerou, která si za doprovodu symfonické hudby zamilovaně užívá všechnu tu nádheru překrásných uměleckých děl a sbírek i tajemnou atmosféru starodávné vily je šlehačkou skvěle upečeného Tornatorova dortu.

Tou nejkvalitnější ingrediencí ze všech je bezpochyby dokonale herecky vyzrálý Geoffrey Rush. Tento pán tu předvádí něco, za co by se měly zlaté sošky rozdávat bez váhání. Pouhou svou existencí na plátně přináší divákovi ochutnávku komplikovanosti své postavy, aniž by ho nasytil. Přestože je Virgilova povaha vlastně dost nesnesitelná, je nám přinejmenším sympatický.

Navíc celý koncept scénáře pohnutky jednotlivých postav odhaluje zvolna a postupně. Přesto si film od samého začátku až do úplného konce zachovává velké napětí a tajemství. Do konce i ve chvíli, kdy je odhaleno téměř vše.

I ta zvláštní kašírovaná atmosféra a prostředí ještě více posiluje kontrast staromilského světa umění a dnešního přetechnizovaného světa. Virgil například do poslední chvíle tvrdošíjně odmítá vlastnit mobil. Posledního aspektu přechodu do 21. století se ale příznačně chopí právě kvůli své platonické lásce.

Nejvyšší nabídka (foto: Cinemart)

Kouzlo probuzení starého muže z jeho šedivého a pro okolí jednotvárného světa tu působí velmi silně. Téměř jako probuzení Růženky z jejího staletého spánku. O to větším šokem je pro něj samého, v co tento jeho pozitivní přerod nakonec vyústí.

Snovost snímku posiluje i fakt, že se odehrává v anonymním evropském městě. Jediné město, které se hrdě hlásí ke jménu je Praha. Ale až v úplném závěru. České diváky to jistě potěší.

Tornatore je mistr. Jeho film je stylový filmový diamant. Precizně vybroušen, přesahující nejméně tři žánry, v ani jednom z nich pevně neukotven. Radost z výkonu Rushe a podmanivé atmosféry ve mě bude rezonovat ještě hodně dlouho.

hodnocení 90

Zajímavost: Hudbu k filmu Ennio Morricone natočil s Českým národním symfonickým orchestrem v hostivařských studiích v Praze.

oooo O oooo

Recenze: Nejvyšší nabídka

Virgilovy osamělé seance naruší láska, která stejně jako umění může být padělek.

Publikováno: 3.10.2013 13:00:00

Autor: Gabriela Kristková

Geoffrey Rush je herecký klenot, dlouho trvalo, než se proslavil a je škoda, že jsme si jeho hereckého umění nemohli užívat již od jeho mladých let. Ale možná je to tak lepší, protože jak se zdá, pan Rush zažívá zlatou éru své kariéry a otázkou je, zda je ještě kam výš se posunout. Nejvyšší nabídka je příběhem váženého znalce umění Virgila Oldmana, který jaktěživ nepoznal lásku k ženě, žije ve svých zajetých rituálech a štítí se lidí a předmětů, které užívají. Když si s jeho myslí začne pohrávat mladá Claire Ibbetson, která trpí agorafobií a je mu v mnohém podobná, Virgil postupně vypadává ze svých rituálů a obsesí. Začíná důvěřovat lidem, pociťuje lásku v té nejčistší formě a stává se tak zranitelným.

Mohla bych hodiny prskat superlativy na výkon pana Rushe, který je famózní. Rush umí vytvořit postavu natolik reálnou a věrohodnou, že pocítíte každé jeho zakopnutí. Prostým výrazem tváře, který Rushovi zřetelně nepůsobí žádné násilí, pocítíte samotu, kterou v sobě Virgil nosí, která je mu na obtíž, ale Virgil z ní nevidí východisko. Virgil není sociálně zdatný, neumí kompetentně komunikovat s lidmi a být jim přítelem, možná právě díky tomu je natolik úspěšný v tom, co dělá. Celoživotní láska k umění a krásným ženám na plátně je nakonec ale slabým potěšením proti reálné ženě z masa a kostí, která k němu pociťuje bezmezný obdiv a zároveň překonává strach. Éterická Sylvia Hoeks s něžným milým hlasem víly se jako Claire stává zranitelnou i silnou, přítomnou i šílenou, podivnou kráskou s ještě podivnější nemocí, přežívající v tajných místnostech v domě. Osobně jsem Hoeks zatím v žádném snímku nezaznamenala, ale Nejvyšší nabídka jí budiž startem slibné kariéry. S vypětím sil musela zahrát návaly natolik protichůdných emocí.

Krásným bonusem nejen pro Čechy je pak v závěru filmu Praha, kam se Virgil vydává hledat ztracený čas. Celou přehlídku pocitů ve vás ještě umocní hudba od génia na slovo vzatého - Ennia Morriconeho. I když film jako celek obsahuje Morriconeho, Rushe i Tornatoreho, k filmu jsem přistupovala klidná. Bez velkých očekávání. A se závěrečnými titulky seděla zařezaná do sedadla, s pusou dokořán a slzami na krajíčku. Tenhle film totiž překvapí. Nejvyšší nabídka může mít totiž významů několik. Může to být nejvyšší nabídka v aukční síni, ale také nejvyšší nabídka v životě, třeba na poli lásky, kdy někomu nabídnete celé své srdce a on jej rozdupe na padrť. Nakonec zůstává člověk jako prázdná popraskaná nádoba, kterou v pozdním věku už nejspíš nikdo láskou nenaplní. A nejhorší je, že ve vší té zamilované naivitě jste takový podraz nečekali. Podraz je to i od tvůrců snímku, protože je to film opravdu zatraceně dobrý.

Nejvyšší nabídka

Nejvyšší nabídka 1

Nejvyšší nabídka 1

 
Nejvyšší nabídka 2

Nejvyšší nabídka 2

 
Nejvyšší nabídka 3

Nejvyšší nabídka 3

 
Nejvyšší nabídka 4

Nejvyšší nabídka 4

 
Nejvyšší nabídka 5

Nejvyšší nabídka 5

 
Nejvyšší nabídka 6

Nejvyšší nabídka 6

 
Nejvyšší nabídka 7

Nejvyšší nabídka 7

 
Nejvyšší nabídka 8

Nejvyšší nabídka 8

 
Nejvyšší nabídka 9

Nejvyšší nabídka 9

 
Nejvyšší nabídka 10

Nejvyšší nabídka 10

 
Nejvyšší nabídka 11

Nejvyšší nabídka 11

 
Nejvyšší nabídka 12

Nejvyšší nabídka 12

 
Nejvyšší nabídka 13

Nejvyšší nabídka 13

 
Nejvyšší nabídka 14

Nejvyšší nabídka 14

 
Nejvyšší nabídka 15

Nejvyšší nabídka 15

 
Nejvyšší nabídka 16

Nejvyšší nabídka 16

 
Nejvyšší nabídka 17

Nejvyšší nabídka 17

 
Nejvyšší nabídka 18

Nejvyšší nabídka 18

 
Nejvyšší nabídka 19

Nejvyšší nabídka 19

 
Nejvyšší nabídka 20

Nejvyšší nabídka 20

 
Nejvyšší nabídka 21

Nejvyšší nabídka 21

 
 
Vytvořeno 28.4.2014 21:16:48 - aktualizováno 28.4.2014 21:41:45 | přečteno 2103x | kino
load