NEDĚLE 16. - 20,00 HODIN - KUŘE NA ŠVESTKÁCH

Kuře na švestkách 4

Drama / Rodinný
Francie / Německo / Belgie, 2011, 93 min
Režie: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
Hrají: Isabella Rossellini, Golshifteh Farahani, Maria de Medeiros, Mathieu Amalric, Chiara Mastroianni, Jamel Debbouze, Edouard Baer, Eric Caravaca, Rona Hartner, Serge Avedikian
Vstupné: členové FK 20 + 1, ostatní 70 + 1 Kč

Kuře na švestkách 8
Kuře na švestkách

Teherán, rok 1958. Od chvíle, kdy byly zničeny jeho milované housle, ztratil Nasser Ali Khan, jeden z nejslavnějších hudebníků své doby, chuť žít. Jelikož nenachází žádný jiný nástroj, kterým by mohl housle nahradit, rozhodne se ulehnout do postele a očekávat smrt. Zatímco čeká, noří se do hlubokého snění plného melancholie i radosti, které ho zavádí zpět do krajin mládí, k rozmluvám s Azraelem, andělem smrti, i do budoucnosti jeho vlastních dětí. Jak se postupně skládají jednotlivé díly skládačky, zjeví se šokující tajemství jeho života: úžasný příběh lásky, který byl živnou půdou jeho talentu a jeho hudby.

FFF 2012

oooo O oooo

Fascinující atmosféra, optimistický pohled na svět, dokonalá práce s filmovým obrazem –  to vše charakterizuje tvorbu režisérské dvojice Marjane Satrapi a Vincenta Paronnauda, jejichž první film Persepolis posbíral po světě i u nás desítky cen a patří mezi nejnavštěvovanější filmy v historii Artcamu.

Oba tvůrci přicházejí s novým filmem, který sice není animovaný, ale fantaskní atmosférou oplývá stejně jako Persepolis. Příběh Kuřete na švestkách se odehrává v předvánočním Teheránu roku 1958.

Hlavním hrdinou romantického příběhu o osudové lásce je Nasser Ali Khan (Mathieu Amalric), nejslavnější houslový virtuóz své doby. Ten si jednoho dne zničí své skvělé housle, a protože žádné další, se kterými by byl skutečně spokojený, nemůže najít, rozhodne se, že se odevzdá smrti. Ulehá do postele a vzpomíná na svůj mnohdy legrační osud a vztahy a sní a představuje si budoucnost. Amalricův skvělý herecký výkon podporují I další vynikající herci jako Chiara Mastroianni, Isabella Rosellini nebo Jamal Dabouze.

Film vznikl podle stejnojmenné komiksové novely, kterou vydalo nakladatelství BB Art a soutěžil na loňském festivalu v Benátkách.

oooo O oooo

ScarPoul -www.csfd.cz

Chicken with Plums je útlá grafická novela od Marjane Satrapi - autorky slávneho autobiografického komiksu Persepolis, na ktorom sa podieľala aj ako spolurežisérka. O tomto filme sa dá hovoriť v mnohom len v superlatívoch. Priznám sa, že moje hodnotenie je trocha skreslené lebo som veľkým fanúšikom predlohy a emócie, ktoré vo mne film vyvolal boli veľmi silné. Film strieda rôzne žánrové aj formálne postupy - máme tu animovaný film, hraný film, komédiu, americký sitcom, drámu aj film romantický. Každá zložka je vyvážená. Nepôsobia rušivo, skôr ešte viacej umocňuje výpovednú hodnotu filmu. Retrospektívy, točenie pred zeleným plátnom, alebo pred maketami , využívanie druhých a tretích plánov, rozostrená kamera a mnohé ďalšie sú dôkazom zručných rozprávačov, ktorý na pozadí pekného príbehu, vytvorili formálnou stránkou emotívnejší druhý plán. Moja veľká poklona patrí hlavne Mathieu Amalricovi, ktorý podal nádherný výkon ako hlavná postava Nasser Ali. Film, ktorý rozhodne chcem vo svojej filmotéke a ku ktorému sa chcem vracať, pretože zmiesiť drobné životné pravdy, obaliť ich melanchóliou a nezabudnúť pri tom, že je svet farebný a veselý je veľkou raritou. A Azrael ako anjel smrti je potom len krásnym doplnením pôvodného aj toho filmového príbehu. Najlepší francúzsky film minulého roku.

oooo O oooo

trailer

http://www.csfd.cz/film/301726-kure-na-svestkach/videa/filtr-video-25426797/

http://www.csfd.cz/film/301726-kure-na-svestkach/videa/filtr-video-25441368/

Kuře na švestkách

Kuře na švestkách 1

Kuře na švestkách 1

 
Kuře na švestkách 2

Kuře na švestkách 2

 
Kuře na švestkách 3

Kuře na švestkách 3

 
Kuře na švestkách 4

Kuře na švestkách 4

 
Kuře na švestkách 5

Kuře na švestkách 5

 
Kuře na švestkách 6

Kuře na švestkách 6

 
Kuře na švestkách 7

Kuře na švestkách 7

 
Kuře na švestkách 8

Kuře na švestkách 8

 
Kuře na švestkách 9

Kuře na švestkách 9

 
Kuře na švestkách 10

Kuře na švestkách 10

 
Kuře na švestkách 11

Kuře na švestkách 11

 
Kuře na švestkách 12

Kuře na švestkách 12

 
Kuře na švestkách 13

Kuře na švestkách 13

 
Kuře na švestkách 14

Kuře na švestkách 14

 
Kuře na švestkách 15

Kuře na švestkách 15

 
Kuře na švestkách 16

Kuře na švestkách 16

 
 
Vytvořeno 16.11.2012 21:44:06 | přečteno 1503x | kino
load